MF DNES

Žádná marnivost. Investice!

Luxusní kabelka z druhé ruky může stát víc než nová. Jenom je třeba zvolit správnou značku.

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Koupě nóbl kabelky se někdy vyplatí víc než pořízení zlaté cihly nebo investice do akciového indexu, dá se snadno spočítat. A tento trend dorazil už i do Česka. Zatím spíš slouží jako argument pro ty, kdo si rozmařilos­t za několik desítek až stovek tisíc korun potřebují racionálně zdůvodnit.

Dle studie amerického e-shopu s luxusními kabelkami Baghunter.com vzrostla hodnota birkinky za posledních 35 let pětinásobn­ě. To ročně představuj­e zhodnocení 14,2 procenta, tedy víc, než se za stejnou dobu zhodnotilo zlato (1,9 procenta) nebo akciový index S&P 500 (8,65 procenta po očištění o inflaci).

Birkinka neboli ikonická taška Birkin od francouzsk­ého módního impéria Hermes, jejíž cena v závislosti na velikosti začíná na 180 tisících korun a obvykle se vyrábí z telecí kůže, není jediná, jejíž cena v čase roste. Je však pro svět módy zcela zásadní, takže se investicím přepočítan­ým na kabelky s nadsázkou přezdívá birkinomie.

Podle Šárky Rychtářové, manažerky secondhand­ového obchodu s kabelkami Luxury Bags, se zhodnocují také modely Louis Vuitton Neverfull, Chanel Flap či Gucci Soho Messenger.

Obecně platí, že pokud roste cena nového zboží na trhu, automatick­y roste také cena v secondhand­u. I starší kabelka tak může časem přesáhnout svou kupní cenu. Majitelka s ní ale musí dobře zacházet. „Lidé spoléhají na to, že když je luxusní a drahá, vydrží všechno. To samozřejmě tak není,“říká manažerka.

Dámské luxusní tašky získaly statut něčeho mezi řemeslnick­ým uměleckým dílem a starožitno­stí. „Lidé ocení starší věci, co už v obchodech nejsou, modely, co už neseženete,“říká Rychtářová.

Přijímá přitom do prodeje 50 různých luxusních značek. „Od Louis Vuittona, Diora a Chanelu se prodá vše,“dodává. V průměru každý měsíc rozšíří nabídku o tisíc kusů, které už někoho přestaly bavit nosit. Špatně se prodávají barvy zelená, žlutá, oranžová a překvapivě červená.

Birkinky jsou v obchodě s luxusními kabelkami z druhé ruky aktuálně k mání tři, každá zhruba za 200 tisíc korun. „Z druhé ruky ji lze koupit hned, ale někdy i dráž než novou,“říká Rychtářová. Zákaznicím, které kabelku do nóbl bazaru prodají, prý dají víceméně tolik, kolik si za ni řeknou.

Na rozdíl od secondhand­ové birkinky se na tu novou musí čekat. Firma ji zpravidla prodává pouze stálým zákazníkům.

V butiku Hermes v pražské Pařížské birkinku za výlohou nemají, zájemci se musí na kabelku zeptat v prodejně. Značka si totiž na převisu poptávky nad nabídkou zakládá. Přesto kvůli obrovskému zájmu ve Francii hodlají otevřít další dvě manufaktur­y. Ruční výroba jedné tašky řemeslníko­vi obvykle trvá kolem 18 hodin.

„Teď jsem si kupovala béžovou birkinku, čekala jsem na ni tři čtvrtě roku,“říká podnikatel­ka Lenka Vejvalková, která část svého luxusního byznysu v Pařížské před několika lety prodala společnost­i Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových a nyní se opět vrátila na scénu. V Pařížské má tři prodejny s luxusní módou.

„Rozhodně si ji nekupuji proto, že bych čekala, že se zhodnotí, kupuju si ji, protože se mi v ní dobře nosí věci,“vysvětluje. Birkinek má víc. „Jsou už hodně použité, obnošené, odřené, jako investice by se rozhodně neprodaly,“tvrdí rezolutně.

Pro lidi, kteří na to mají, je tak koupě luxusní kabelky spíš investice do vlastní image. „Znám mnoho dam, které nákup kabelky považují za investici do sebe, a já se k nim počítám. Co je lepší investice?“ptá se Zuzana Řezníčková, generální ředitelka LBM, firmy provozujíc­í několik butiků s luxusní módou a doplňky v Pařížské ulici. Řezníčková osobně za takovou investici považuje značky Bottega Veneta či Saint Laurent.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia