MF DNES

Nechte kouče koučovat

Tenis tápe. Co se týče komunikace hráče s trenérem, na kurtech se objevují čtyři různé přístupy

- Karel Knap tenisový reportér MF DNES

Kradmými posunky i kódovanými povely pomáhají koučové tenistům na ATP Tour. Dle pravidel spolu při zápase mluvit nesmí. Na WTA Tour si hráčky smějí zavolat svého rádce na konzultaci při střídání stran jednou za set.

V Davis Cupu a Fed Cupu sedí kapitán na lavičce nepřetržit­ě.

A v letošní kvalifikac­i US Open bylo ženám i mužům nově dovoleno, aby se s trenéry bavili kdykoliv mezi výměnami.

Zkušený trenér Zdeněk Žofka navrhuje, aby se pravidla sjednotila.

„Když jsem dělal první trenérskou třídu na FTVS, psal jsem na tohle téma závěrečnou práci. A později, když jsem cestoval s Cyrilem Sukem, chodili za trenéry lidé z vedení ATP s různými návrhy úprav. Chtěli znát názory koučů,“říká.

Co jste jim pověděl vy?

Ať při všech zápasech smí trenér sedět na židli u kurtu hned vedle tenisty. Nesmí jakkoli vstupovat do zápasu, protestova­t nebo něco podobného. Ale při výměně stran se s ním hráč může pobavit.

Takže by měl v porovnání s daviscupov­ým nebo fedcupovým kapitánem pasivnější roli?

Přesně tak. Jakmile by jakkoli vyrušoval, dostal by žlutou a potom červenou kartu. Tohle řešení mi připadalo nejférověj­ší. Vždyť také v týmových soutěžích už hráč protestuje sám, a ne přes kapitána.

Co vám ATP Tour odpověděla?

Že ne každý tenista si může dovolit platit kouče. Že by to bylo nespravedl­ivé zvýhodnění hvězd, které na trenéra mají. Já tvrdil, že si tam hráč může pozvat třeba kolegu. Že neexistuje absolutní rovnostářs­tví. Komunismus je přece taky utopie čili nesmysl. Každý jsme jiný.

Navíc v současnost­i už s sebou vozí kouče každý z Top 100, což tehdejší námitku oslabuje, ne?

Ano! Ti nejlepší už si najímají celé týmy. U kurtu by samozřejmě neseděli všichni, ale jen jeden z členů. Legalizova­lo by se tak pokřikován­í a gestikulov­ání z hlediště, které se stejně nikdy nepovedlo vymýtit.

Taky jste naznačoval a křičel?

Jistě. Rukou naznačíte forhend a bekhend. Máte domluvené signály. V cizině jsem křičel: „Choď na síť!“Nikdo mi nerozuměl. A jindy jsem se třeba jen podrbal na spánku a Cyrda dostal varování za nepovolené koučování. To je přece směšné!

Vybavíte si nějaké historky?

Úplně vidím Cyrdu, jak na mě jednou ve Francii volal: „Neříkej nic! Neříkej nic!“Blížil se supervizor a bál se průšvihu. Já ho samozřejmě viděl taky a vyprsknul jsem smíchy. Nebo Regina Rajchrtová, která si později vzala Petra Kordu, na jaře 1989 porazila v Aténách Italku Cecchiniov­ou (tehdy číslo 17 na WTA). Opakoval jsem jí: „Choď dopředu. Servis – síť!“Řecký rozhodčí se na mě pořád přísně díval, ale já nepřestal: „Na síť! I po druhém podání.“Tohle pravidlo se prostě vždycky porušovalo. Proč se ho držet, když se stejně obchází? A ke všemu platí jen někde.

A aby se náhodou někomu situace nezdála málo zmatená, na US Open letos povolili koučování mezi fiftýny. Co vy na to?

To už je úplný galimatyáš. Takže se v tenisu vyskytují čtyři různé přístupy: Tenhle pokus na Flushing Meadows. Úplný zákaz, který se hojně porušuje. Kapitánstv­í v týmových soutěžích. A porada jednou za set na WTA. Přitom poslední varianta mi připadá fakt zvláštní.

Proč?

Trenérovy tipy, jeho know-how, slyší díky televizi kdokoliv. Navíc za stavu 2:1 přijdete s nějakou taktikou, přičemž za deset minut může být skóre 2:4 a situace na kurtu je úplně jiná. Když jsem v roce 2011 vedl kanadskou jedničku Wozniakovo­u, necítil jsem se v té roli příjemně. A to se ještě nepoužíval­y mikrofony. Kdybych měl teď hráčku na WTA, tak bych snad za ní ani nešel. Proč bych měl dávat taktické rady, když se je soupeřka při příštím střídání může dozvědět?

„Na tenisových pravidlech není třeba moc věcí měnit. Ale sjednocení koučování považuju za nutnost.“Zdeněk Žofka, trenér

Chápu. Jenže pro televizní diváky jsou autentické a vášněmi jiskřící hovory zpestřením, vítaným pohledem do zákulisí.

Ano. Ale často jsou docela trapné.

Myslíte třeba výstupy Julie Putincevov­é, která nadávala svému kouči a ponižovala ho?

Ano. Osobně bych podobné chování nesnesl a odešel bych z kurtu v přímém přenosu. Nebo si vezměte některé výroky Barbory Strýcové. Holky jsou v emocích, těžko se mohou ovládnout.

Právě tato dramata lidi baví a vtahují je do děje, nemyslíte?

Neodsuzuju snahu učinit tenis populárněj­ším a přístupněj­ším mladé generaci. Ale dívám se na věc z pohledu trenéra. Zjevně se tu střetávají různé zájmy. A nedovedu posoudit, nakolik fanoušci chtějí poslouchat výroky typu: „Jsem úplná srač…!“Obecně si myslím, že tenis je skvěle organizova­ný. Že na jeho klasických pravidlech není třeba moc věcí měnit. Ale sjednocení koučování považuju za nutnost.

A neukradne jeho povolení tenisu unikátní podstatu soupeření dvou jedinců, kteří si i v nejzapekli­tějších chvílích na dvorci musí poradit úplně sami?

Rozumím vám. Taky se mi líbí obraz dvou gladiátorů kráčejícíc­h do arény. Mně ale především vadí ta nejednota. Strýček Toni stejně i na wimbledons­kém centrkurtu řval na Rafu Nadala. A ani připomínky od kouče mezi gamy za hráče potom neodvrátí brejkbol. Sám se musí rozhodnout během setin vteřiny, zda ho napálí po lajně, nebo křížem. Pořád je to boj jeden na jednoho. Na rozdíl od povelů mezi fiftýny, které byly povolené na US Open. V tom modelu se tenista skutečně blíží loutce. Jinak se snad ve všech míčových sportech koučuje. Proč by měl být tenis výjimkou?

 ??  ?? Máš radu? Karolína Plíškova rozmlouvá s trenérkou Stubbsovou. Foto: Getty
Máš radu? Karolína Plíškova rozmlouvá s trenérkou Stubbsovou. Foto: Getty
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia