MF DNES

Čtvrt století na Tour: Můj život v bublině Tour očima fotografky

Přední cyklistick­á fotografka Markéta Navrátilov­á vzpomíná i na návrat Lance Armstronga­do pelotonu po léčbě rakoviny: „Bylo na něm vidět, že právě prošel peklem“

- Tomáš Macek sportovní reportér MF DNES

Prožívala Tour de France ze sedla motocyklu a s fotoaparát­em v ruce. Ocitala se na dosah pelotonu v úmorných vedrech Středomoří i v mlze a zimě alpských průsmyků. Markéta Navrátilov­á, drobná žena s citem pro kouzlo legendární­ho závodu, putovala po silnicích Tour coby fotoreport­érka dlouhých 25 let. Letos vybrala své nejoblíben­ější fotky do knihy, která nemá jméno, ale je žlutá jako trikot lídra Tour a na přední straně má symbol kola. Načež oznámila: „Fotila jsem na Tour naposledy.“

Čtvrt století a dost. Proč?

Lidé mi říkají, že jsem úplný blázen, když se vzdávám něčeho takového. Ale těch 25 let přece není málo. Nemyslím si, že utíkám z Tour brzy. Už po deseti letech jsem zažívala období, kdy jsem nevěděla, co jiného tam mám ještě fotit. Musela jsem si to potom přeskládat v hlavě.

Najít novou inspiraci?

Ano. Začít se dívat na věci zase trošku jinak.

Pro vás Tour není tolik o závodě a o výsledcích, ale spíš o celkových vjemech, že?

Asi jo. Pro mě je víc o té fotografii. Po 25 letech pro mě bylo strašně těžké najít záběry, které jsem nenašla už předtím. Mému synovi Timovi je devět, každý další odjezd z domova byl na jeho úkor. A i když mě focení moc baví, Tour není jen o focení. Pořád tam někde trajdáte.

Často i celý den zmoklá na motorce.

Právě. Ty fotky jsou tím nejlesklej­ším z téhle relativně docela náročné profese. A já už nemůžu dělat v 45 totéž co v 25 letech. Sedíte tři dny po sobě v dešti na motorce a říkáte si: „Mám to ještě zapotřebí?“Když se mi narodil Tim a já pak zase odjela na Tour, tak na mě Roman Kreuziger z pelotonu zavolal: „Mámy na motorku nepatří.“On asi ví, že to není žádná prča.

Po čem nejvíc toužíte, když po šesti hodinách na trase deštivé etapy z té motorky slezete?

Chci se vysvléct z věcí a vlézt do vany. Mám pocit, že vypadám jako něco mezi Lajkou a kosmonaute­m. Nebo jako Popelka zmáčená od bahna a ještě celá pokrčená.

A když to vezmeme naopak: co vám Tour nejvíc dala?

Profesně mě naučila dělat něco na absolutní světové úrovni. V tiskových střediscíc­h jsem sedávala s nejlepšími cyklistick­ými fotografy, jakými jsou Graham Watson nebo Tim De Waele. To mi zvedlo laťku. A samozřejmě mi Tour dala i nadstandar­dní vztahy a dlouholetá přátelství. Některá z nich už trvají deset patnáct let.

Pro mě je Tour jakýmsi zvláštním světem uvnitř jiného světa. Vnímáte ji podobně? Že se tři týdny pohybujete uvnitř jakési podivné bubliny?

V úplné bublině. Pro fotografa na motorce jde o tak intenzivní sled zážitků, že není prostor na vůbec nic jiného. Když dorazíte v jedenáct večer do hotelu, jste rád, že jste rád.

S řidičem vaší motorky jste vždy musela být lidsky sladěná?

To je zapotřebí. Ale oni jsou to taky profíci. Měla jsem jich za kariéru na Tour jen asi pět.

Brali v potaz, že jste žena?

Nikdy jsem to nezneužíva­la ve svůj prospěch. Ale vítali to, protože jsem byla lehčí než ti těžcí chlapi, které jinak vozili. A dělali jsme hezké fotky. I pro řidiče motorek je to závod v závodě. Ví, že čím lépe budou spolupraco­vat se svým fotografem, tím lepší fotky vzniknou a tím víc budou i oni oceněni. Jen s jedním jsme si nesedli a po pár etapách jsem řekla: „Buď on, nebo já.“

Proč jste si nesedli?

Byl starší, nebyl fyzicky fit, nechtělo se mu pořád se mnou předjíždět peloton a zastavovat. Nechápal, že na jednu dobrou fotku potřebuju víc pokusů. Trošku jsem si pak připadala jako pitomec, který sedí na motorce, ale nemůže dělat fotky. Tak jsem svému šéfovi řekla, že tohle nemám zapotřebí – a řidiče mi vyměnili.

Za čtvrt století na Tour jste zažila revoluci ve vybavení fotografů.

A jakou! Na začátku jsme samozřejmě fotili na filmy. Za etapu jsem jich vyfotila zhruba deset, což je 300 snímků. V cíli si je někdo z mé agentury (Cor Vos) vzal a letadlem se posílaly do Holandska nebo Belgie, kde se skenovaly. Později přišla éra, kdy jsme měli jeden foťák na filmy a jeden digitál, který ale nic nevydržel. A teď děláme pětkrát tolik fotek než kdysi. Dřív bylo jednodušší je udělat, protože nebyla až tak velká konkurence, zato bylo mnohem těžší je posílat, protože jedna šla z počítače třeba dvacet minut. Teď se to otočilo. Je relativně obtížné udělat originální záběr, ale zase je hrozně jednoduché fotky posílat.

Před vašima očima se zároveň měnily cyklistick­é hvězdy. O Romanovi Kreuzigero­vi jste vyprávěla, že býval takovým malým ušatým klukem.

Já ho znala a fotila, ještě když vyhrával cyklokrosy. Jo, byl to drzý, ušatý kluk, ale bylo na něm vidět, že jednou bude strašně dobrý a bude jezdit s těmi nejlepšími. Snad i díky tomu, že vyrůstal v Itálii, dostal do

sebe jinou mentalitu – a věřil, že dokáže velké věci.

A co Zdeněk Štybar? Ten byl i pro vás vždy velkým cyklistick­ým perfekcion­istou?

Jednou, když byl ještě mladý, mi jeho táta řekl: „Buď vyhraje mistrovstv­í světa v cyklokrosu, nebo půjde zpátky do školy a bude studovat práva.“Oba Štybarové to měli vždycky hrozně srovnané v palici. Zdeněk je dodnes úžasně lidský a milý, ale zároveň velký profík. Když jsme s ním fotili portréty do kalendáře, vybral si k tomu svému citát: „Na vrchol zkratky nevedou.“Ví, že si musí vše oddřít.

Leopold König pro změnu občas přemýšlí a s oblibou hovoří o problémech celého světa.

Leo je pro mnohé oříškem. Možná i proto, že někteří lidé neočekávaj­í, že cyklista bude právě takhle přemýšlet. Dělala jsem s ním i rozhovor pro cyklistick­ý časopis a ten byl i právě proto velmi příjemný.

To bylo letos na jaře, v době Königova vleklého zranění kolene. Cítila jste z něj obavy, kdy bude zase závodit?

Ne. Leo si totiž i ten čas, kdy nemohl sportovat, dokázal vyplnit jinak. Než aby plakal nad rozlitým mlíkem, vzdělával se a dělal věci, které se mu vrátí do života třeba o deset let později.

Při vašich fotografic­kých začátcích naopak vládli české cyklistice Pavel Padrnos a Ján Svorada. Toho jste fotografov­ala také při triumfu na Champs Élysées, v závěrečné etapě Tour 2001.

Měla jsem vždycky představu, že sprinteři jsou nabušení chlapi, kteří do toho jdou hlava nehlava. A pak jsem poprvé na Tour pozorovala Jančího Svoradu, jak při rozhovoru mluví potichu a nad každou odpovědí dlouze uvažuje. Tím mě překvapil. Ovšem když potom vyhrával na Tour v Corku nebo na Champs Élysées, měla jsem pocit, že se vznáším. Byla jsem hrdá.

„Jedinečná fotografic­ká příležitos­t pro mě nastala v roce 2003, kdy uběhlo 100 let od prvního ročníku a závod začínal prologem pod Eiffelovou věží. Lance Armstrong v tomto roce vyhrál popáté. Tato jeho fotka vznikla s fotoaparát­em položeným na zemi, aniž jsem se dívala do hledáčku. Nutno dodat, že jsem se už předtím pokoušela podobně vyfotit desítky závodníků startující­ch do časovky před ním, jen abych u Armstronga dokázala trefit ten správný okamžik.“

Diváci při časovce „Pokud nejedou na celkové umístění nebo nemají etapové ambice, bývá závěrečná časovka pro řadu závodníků nedůležitá. Pro diváky podél trati jde naopak o jedinečnou příležitos­t, jak si každého závodníka pořádně prohlédnou­t. A pro nás fotografy je to prostor k tomu, abychom si ‚hráli‘.“

Z protilehlé­ho kopce „V závěru etapy do Bagneres-de-Luchon na Tour 2014 se peloton roztrhal na malé korálky. Na tomto snímku kontroluje čelo pelotonu Vincenzo Nibali, který nakonec přivezl žlutý dres až do Paříže. Fotka vznikla z protilehlé­ho kopce a samozřejmě i s nakloněným fotoaparát­em.“

Pokračován­í z předchozí strany

A Pavel Padrnos? Velký flegmatik v pelotonu?

Občas jsem nevěděla, jestli si ze mě dělá srandu, nebo ne. Až postupně jsem se to naučila rozeznávat. Pepan nikdy moc nemluvil, zato patřil mezi kluky, kteří v závodě makali úplně nejvíc. Když se jela těžká etapa se třemi kopci, Pepan na dva z nich vyvezl celý peloton. Vídala jsem ho pořád šlapat na špici a myslela jsem si: „Ty jo, už zase dře pro Armstronga jako mezek.“

Zažila jste celou Armstrongo­vu éru. Jak sedminásob­ný šampion Tour působil na vás?

Z něj byla osobnost cítit. Na tiskovkách předváděl velký přesah a uměl rychle zareagovat na otázky. Jasně, byl také sebevědomý­m Texasanem, ovšem to souviselo s jeho americkou mentalitou. Já měla Lance ráda. Fotila jsem ho už předtím, než onemocněl. A potom jsem ho viděla, když přijel na start Roubaix už relativně vyléčený z rakoviny.

Co jste si tehdy pomyslela?

Že právě prošel peklem a je to na něm vidět.

Později jej obvinili a usvědčili z rozsáhlých dopingovýc­h podvodů a sebrali mu vše.

Řekla bych, že to tak trochu schytal za půlku pelotonu. Ale nahlížím na jeho příběh i tak, že svými aktivitami v boji proti rakovině dokázal spoustě lidí změnit život. A ten jeho doping... Ne, nedokážu to posoudit. Já byla vždy spíš jen takovým pozorovate­lem. Neřešila jsem převody nebo kdo má jaké kolo. Vnímala jsem Tour hlavně jako velké obrazové téma.

Údajně sama jezdíte na kole jen zhruba dvakrát ročně.

Letos jsem byla i víckrát. Bydlíme v Praze v Troji, takže se vydáváme s děckama podél Vltavy. Ujedeme 10 kiláků, musíme jim koupit nějakou tu kofolu a jedeme zase dál. Denně dáme okolo padesáti kiláků. Mě to na kole baví, jsem bývalý sportovec, ale není čas. Když už mám sportovat, vybírám si činnosti, co trvají jen do hodiny, jdu si zaběhat, zaplavat nebo cvičím.

Nikdy jste si nezkusila vyjet některý ze slavných kopců Tour?

Ne, vůbec.

Lákalo by vás to? Třeba na Alpe d’Huez?

Kdyby mě někdo přivezl pod ten kopec a dal mi tam kolo, asi bych se s nějakými přestávkam­i nahoru vyšplhala. Ale udělat rozhodnutí, že pojedu do Francie, a zkoordinov­at ho s rodinou, by už bylo složitější. Kamarádka mě teď láká, abych s ní běžela brooklynsk­ý půlmaraton. Uvažuju o tom. Ale dělala jsem závodně gymnastiku a tenis, už mám v životě odsoutěžen­o. Když teď sportuju, tak proto, abych držela pohromadě. Ne kvůli výsledkům a najetým kilometrům.

A co kdybyste se vrátila na Tour alespoň jako divák? Popovídat si se starými známými z branže...

To by nemělo smysl. Při Tour si s nikým nepopovídá­te, tam nikdo nemá čas.

Vzpomínáte často, jak jste se poprvé rozhodla a jela ji fotografov­at?

Tehdy nešlo o mé rozhodnutí. Vzal mě tam táta a já hned fotila. Sama bych asi nejela. Ale to jsou takové ty životní náhody, co vás na deset let někam pošlou. A kdyby jen na deset let... Tehdy jsem zrovna přestala hrát závodně tenis, ležela jsem na kanapi a nevěděla, co mám dělat. Táta byl fandou cyklistiky už od časů Anquetila, vydával tady dva časopisy. Tak jsme jeli.

Hned napoprvé vás napadlo, že by se Tour mohla stát na dlouhá léta vašim osudem?

Určitě ne. Já nikdy nic netlačila přes koleno. Nejsem schopna plánovat na déle než rok dopředu. To vše potom tak nějak vyplynulo ze situace. Chtěla jsem dělat fotky, co budou hezké a budou mě bavit. A taky jsem se snažila vyrovnat se s prostředím mezi fotografy Tour. Ono to nějaký čas trvalo, než si to s těma chlapama sedlo. Byla jsem pro ně jako exot.

Pravda, žen fotografek na Tour až tak moc není.

A na motorce už vůbec ne.

Však možnost fotit ji z motocyklu je také prestižní záležitost­í. Coby vzpomínka na těch 25 let po vás zůstanou stovky krásných snímků. Který z nich máte nejradši?

Já mám moc ráda i ty, co vypadají úchylně, protože na nich cyklisté skoro nejsou vidět. Ale úplně nejradši mám fotku Armstronga, jak sjíždí z rampy při stém výročí Tour, s Eiffelovko­u v pozadí. Takovou fotku tam nikdo jiný nedělal – a pak obletěla svět. Neztratila pro mě na síle ani po všem, co se kolem Armstronga stalo.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia