MF DNES

E-shopům se loni dařilo. On-line prodejců přibylo

Češi v e-shopech loni utratili 115 miliard korun .Tojeo18 procent více než o rok dříve.

- Jana Divinová redaktorka MF DNES

B yznys on-line rozjelo v Česku k radosti zákazníků několik velkých prodejců z kamenných obchodů. Patří mezi ně například potravinov­ý řetězec Lidl, módní značka Gant nebo prodejce obuvi Humanic. Podle ředitele nákupního rádce Heureka.cz Tomáše Bravermana se hranice mezi prodejem v kamenných obchodech a prostředni­ctvím internetu stírají stále víc.

Nejvíce z toho profituje zákazník. Potvrzuje to i Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronic­kou komerci, podle něhož bude splývání kamenného a internetov­ého prodeje jedním z nejvýznamn­ějších trendů v maloobchod­ě i v roce 2018.

Hned prvním důkazem je Drogerie DM, která se podle informací MF DNES do on-line světa chystá vstoupit začátkem roku.

Tento trend dokládá i počet kamenných výdejen, který se zvýšil z předloňský­ch 9 tisíc na 9 319.

Rostl také počet e-shopů. „Desetiproc­entní meziroční nárůst e-shopů je známkou toho, že česká ekonomika rostla obecně,“vysvětlil rostoucí čísla Braverman. Projevilo se to i v ochotě Čechů utrácet. V e-shopech během loňského roku utratili 115 miliard korun, což je o 18 procent více než v roce předešlém. Není proto divu, že podnikatel­é měli větší zájem zakládat nové e-shopy. „Přidali se také klasičtí kamenní prodejci, a to nejen ti velcí, kteří si otevřeli e-shop jako další kanál prodeje,“dodal Braverman s tím, že aktuálně je na českém trhu 40 100 e-shopů.

Rozjel se nákup potravin on-line

Podle statistik nákupního rádce Heureka lidé v uplynulém roce v e-shopech nejvíce nakupovali elektronik­u a bílé zboží. Největší nárůst však předvedly kategorie jídla a nápojů, oblečení a módy nebo třeba kosmetiky a drogerie. Nákup jídla se zvýšil o 57 procent. „Jídlo je fenoménem posledních let a trend neustále roste. E-shopy s potravinam­i rozšiřují svoji působnost a nákup potravin na internetu už není vnímán jako známka přepychu,“říká Braverman.

Nejprodáva­nějším sortimente­m na Alza.cz byly i v loňském roce telefony, notebooky a komponenty. „Nejvíce rozvojovým­i segmenty se staly Sport a kategorie Hobby,“sdělila MF DNES tisková mluvčí společnost­i Alza.cz Patricie Šedivá.

Na Mall.cz zákazníci utráceli nejvíce za malé a velké domácí spotřebiče. „Dohromady tvořily takřka 40 procent obratu. Dalšími úspěšnými kategoriem­i byly Hobby a zahrada, PC a videotechn­ika, které se držely kolem 10 procent. Pátou nejúspěšně­jší kategorií byly hračky spolu s chovatelsk­ými potřebami,“sdělil tiskový mluvčí Mall.cz Jan Řezáč s tím, že celkové tržby společnost­i letos dosáhly 17 miliard korun.

Trendem je nákup přes mobil

Stále větší roli ve světě e-commerce hrají nákupy přes mobilní zařízení. „V loňském roce jsme zaznamenal­i výrazný nárůst prodejů přes mobilní zařízení tzv. m-commerce. V některých kategoriíc­h, jako například potřeby pro děti, tvořil dokonce 60 procent oproti nákupům přes počítač,“sdělil Řezáč. Trend potvrdila i Heureka. Podle Bravermana bude m-commerce pomalu dosahovat vrcholu. Na české Heurece přístupy překročily 40procentn­í hranici, na Slovensku je to 48 procent.

E-shopy se také snažily zrychlit nákupní proces. Řada z nich nabízela doručení zboží již v den objednávky. „Stejně jako obliba kamenných výdejen, je i doručení v tentýž den trend, který celý proces zrychluje a nabízí tak českému zákazníkov­i komfort, který nemají téměř nikde na světě,“doplnil Braverman. Podle něj to dokazuje, jakou jsme e-commercovo­u velmocí, a to nejen z pohledu podílu na e-commerce, ale i dalších služeb a péče o zákazníka. Jeho slova potvrzují i údaje E-commerce Europe, podle kterých bylo Česko pátou zemí v Evropě s největším podílem on-line nákupů už v roce 2016.

Rostoucí ekonomika a s ní spojená rekordně nízká nezaměstna­nost připravila e-shopům i krušné chvilky. Hlavně v předvánočn­ím období. „E-shopy v roce 2017 hojně řešily expanzi do zahraničí, a to převážně úspěšně,“připomněl další trend loňského roku šéf marketingu společnost­i Acomware Jindřich Jíra s tím, že by expanze českých e-shopů do zahraničí měla být klíčovým tématem i letos. „Pomalu se zapomnělo také na EET, kde je obecně e-shopy vítáno aktuální rozhodnutí Ústavního soudu vyjmout bezhotovos­tní platby, byť to pro ně bude znamenat další náklady,“dodal Jíra.

Negativní dopad bude mít na českou e-commerce v letošním roce nová legislativ­a EU – konkrétně obecné nařízení o ochraně osobních údajů GDPR a Nařízení o soukromí a elektronic­kých komunikací­ch ePrivacy. Zavedení těchto předpisů bude pro e-shopy znamenat další investice. „Kvůli nejednozna­čnému výkladu bohužel převládá pocit, že nařízení je jen byrokratic­kou zbytečnost­í,“dodal Jíra.

Lidé v e-shopech nejvíce nakupovali elektronik­u a bílé zboží. Největší nárůst však předvedly kategorie jídla a nápojů, oblečení a módy nebo třeba kosmetiky a drogerie.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia