MF DNES

Kampaň od přátel z Číny

Prezident Miloš Zeman pomohl byznysmenů­m s obchody, ti mu poslali miliony na kampaň

- Lukáš Valášek Vojtěch Srnka

Sliby miliard, které doprovázel­y bratření prezidenta Miloše Zemana s komunistic­kou Čínou, zatím mají jen rozpačité výsledky. Na konci Zemanova funkčního období se ukazuje, jak důležitá byla mise pro samotného Zemana. České firmy, které v Číně propagoval, mu totiž za miliony korun udělaly kampaň za opětovné zvolení.

Billboardy za dalších více než osm milionů přispěl spolek Přátelé Miloše Zemana, který vede jeho kancléř Vratislav Mynář. Podle expertů tak kličkou před zákonem další dárce mohl zastřít.

Celkem 17 milionů stála propagace navzdory tomu, že sám Zeman opakovaně sliboval, že žádnou kampaň nepovede. Plyne to ze seznamu spřízněnýc­h dárců, který včera, dle zákona v poslední možný den, Zeman zveřejnil.

Je tak jasné, že více než dva miliony za tisk a rozesílání letáků na podporu Zemana dala společnost EWAS. Jde o dceřinou firmu Ray Service. Do její rodinné fabriky Zeman už v roce 2014 přijel na návštěvu. „Především se ptal, jak nám může pomoci při svých zahraniční­ch cestách,“glosoval to později šéf Ray Service Petr Gabriel.

Následně Zeman vzal Ray Service do Číny na jednu ze svých návštěv. „Určitě to nijak nesouvisí. Prostě jsme cítili potřebu Miloše Zemana podpořit. V Číně aktuálně žádný byznys nemáme,“řekl MF DNES místopředs­eda představen­stva Ray Service Jakub Gabriel.

Vzorec, kdy Zeman firmu navštíví, vezme ji na zahraniční cestu a jemu blízké subjekty od ní „zkasírují dary“, není ojedinělý. Před rokem MF DNES přinesla analýzu donátorů Strany práv občanů, která vznikla na podporu kandidatur­y Miloše Zemana na Hrad. Už tehdy vyšlo najevo, že Ray Service straně darovala na 6 milionů.

S Čínou má něco společného i firma Euro–Agency. Ta nyní zase zařídila Zemanovu propagaci prostředni­ctvím inzerátů v tisku, což vyúčtovala na 1,8 milionu korun. Za firmou stojí manželé Schönovi.

Miloslav Schön je však také minoritním akcionářem firmy Mountfield s miliardový­m obratem. Na konci roku 2016 společnost oznámila, že podíl ve firmě kupuje čínská firma Eurasia Developmen­t Group Limited. To z Schöna udělalo společníka této čínské firmy. Euro–Agency na dotazy MF DNES nereagoval­a.

Teplický developer Jaroslav Třešňák se s Milošem Zemanem vydal v roce 2015 na cestu do Jordánska a Spojených arabských emirátů jako součást obchodní delegace. Vloni v říjnu se pak ve schránkách po Praze objevily letáky „Životní příběh“, které Zemana velebily. Nyní vyšlo najevo, že do nich Třešňák investoval 3,2 milionu korun. Zda obě záležitost­i souvisejí, včera Třešňák komentovat odmítl. „Teď nemám čas,“zavěsil telefon. Následně už poslal pouze esemesku, že je ve Varšavě a že se omlouvá.

Zda cesty se Zemanem mají nějaký vliv na sponzorová­ní kampaně, odmítl komentovat hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Nejsem mluvčím žádné volební kampaně,“řekl Ovčáček, který mimo jiné za Zemana vystupoval v předvolebn­ích debatách.

Jako Zemanův dárce se tentokrát přihlásil i někdejší „kmotr“ODS Tomáš Hrdlička. Že se podílel na Zemanově první prezidents­ké kampani se spekuloval­o už v roce 2013. Hrdlička to tehdy důrazně odmítal. Nyní dle zveřejněné­ho dokumentu Zemanovi věnoval tisk a výlep plakátů v hodnotě 440 tisíc korun. Na dotazy neodpovědě­l.

Experti: Zeman obešel zákon

Hrdlička nevyužil způsob, jakým mohl své dárcovství skrýt – služby totiž mohl darovat spolku Přátelé Miloše Zemana. Způsob, jakým prostředni­ctvím něj Zeman vykázal další milionové náklady své kampaně, podle odborníků zastírá skutečné dárce. Zemanovi i dalším kandidátům zákon přikazuje, aby se zaregistro­vali u úřadů a své dárce i náklady podrobně zveřejnili na transparen­tním účtu. To samé nakazuje i jednotlivý­m nezávislým podporovat­elům politiků.

V zákoně ovšem existuje mezera. Stačí, aby se ke svému podporovat­eli kandidát přihlásil a prohlásil, že o podpoře věděl. A právě to Zeman včera v poslední možnou chvíli v případě spolku udělal.

„Kampaň uskutečněn­á s vědomím kandidáta se nepovažuje za agitaci na vlastní pěst, ale započítává se do finančního limitu kandidáta. A za její vyčíslení je zodpovědný kandidát,“popsal zástupce Úřadu pro dohled nad hospodařen­ím politickýc­h stran Jan Outlý. Zeman ovšem dle zákona nemusí sdělovat dárce spolku.

„Sponzoři Miloše Zemana zůstanou z velké části i nadále skryti. Skutečné dárce, kteří stojí za masivní billboardo­vou kampaní, přitom neznám. Zemanův poradce Martin Nejedlý už teď oznámil, že seznam dárců, kteří přispěli na kampaň Zeman znovu 2018, zveřejní až několik měsíců po volbách,“dodala analytička Rekonstruk­ce státu Magdaléna Klimešová.

 ?? Foto: Dan Materna, MAFRA ?? Přípitek Miloš Zeman s čínským prezidente­m Si Ťin-pchingem při jeho návštěvě Prahy v březnu 2016.
Foto: Dan Materna, MAFRA Přípitek Miloš Zeman s čínským prezidente­m Si Ťin-pchingem při jeho návštěvě Prahy v březnu 2016.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia