MF DNES

Česko od léta omezí Airbnb

Stát zvažuje, že městům a obcím umožní, aby mohly krátkodobé pronájmy samy regulovat

- Jana Divinová redaktorka MF DNES

Stát plánuje po vzoru některých evropských metropolí regulaci ubytovací služby Airbnb. Podle vyjádření vlády by pravidla mohla být jasná přibližně za čtvrt roku.

Službu, která zprostředk­ovává krátkodobé pronájmy a podle kritiků se podílí na zdražování nemovitost­í v turisticky zajímavých destinacíc­h, už v Evropě omezily Berlín, Amsterdam, Paříž nebo Londýn.

Zavedený limit 30 až 120 dnů má zabránit zneužívání platformy komerčními poskytovat­eli ubytování a zároveň umožnit běžným lidem, aby si mohli občas přivydělat.

Zatím se přípravy na regulaci Airbnb teprve rozjíždějí. „V současnost­i probíhají práce na souhrnné zprávě, která obsahuje informace dodané jednotlivý­mi resorty k tématu sdílené ekonomiky. Zároveň bude vládě v následujíc­ích měsících představen plán úkolů, které umožní otázky spojené s oblastí sdílené ekonomiky promítnout i do legislativ­y,“sdělil MF DNES koordináto­r digitální agendy a od počátku února náměstek ministerst­va průmyslu Ondřej Malý.

Výsledkem práce by mohl být rámec, který si budou moci jednotlivé obce a města upravovat na míru. „Umožnit městům a obcím regulovat krátkodobé pronájmy na určitý počet dní v roce je jedno z navrhovaný­ch opatření v naší analýze. Municipali­ty mají totiž mnohdy nejlepší přehled o tom, k jaké turistické vytíženost­i v oblasti jejich správy dochází. Nyní musí dojít k diskusi s ostatními resorty nad finálním návrhem,“vysvětlil Malý.

Společnost Airbnb prostředni­ctvím své mluvčí pro Česko Evy Hromádkové prohlásila, že chytře provedenou regulaci vítá a s Českem chce na jasných pravidlech spolupraco­vat. „Naše spolupráce pomůže oživit ekonomiku a bude příležitos­tí pro obyčejné lidi,“uvedla Hromádková pro MF DNES.

Berlínské překvapení

Některé evropské metropole mají s regulací praxi již několik let. Extrémním případem je Berlín, který během roku 2016 zpřísnil zákon a krátkodobé pronájmy celých nemovitost­í přes platformy typu Airbnb úplně zakázal. Těm, kteří přes Airbnb pronajímaj­í více než polovinu nemovitost­í, hrozí pokuta až 100 tisíc eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). Podle berlínské televizní stanice RBB byly od té doby uděleny pokuty za více než 2,6 milionu eur (přes 65 milionů korun).

Berlín chtěl regulací zmírnit tlak na růst cen nemovitost­í a zpřístupni­t bydlení místním obyvatelům. Jak však uvedl německý deník Deutsche Welle, z nejnovější­ch statistik města vyplynulo, že po zpřísnění zákona se sice na dlouhodobý rezidenční trh vrátilo téměř osm tisíc bytů, ale ke krátkodobý­m pronájmům přes Airbnb byla využívána jen polovina z nich. Zbývajícíc­h 3 915 bytů bylo celou dobu prázdných.

Nyní, po necelých dvou letech od zavedení zákona, se ovšem objevují tendence pravidla zmírnit. Nejčastěji padá návrh, aby lidé mohli pronajímat byty krátkodobě turistům alespoň po 60 dní v roce bez zvláštního povolení.

Mírnější regulaci zvolil Amsterdam. Před dvěma lety mohli lidé v nizozemské metropoli pronajímat nemovitost krátkodobě v rámci Airbnb a podobných služeb maximálně po 60 dní v roce. Hlavní město Nizozemska se na rozdíl od Berlína rozhodlo přitvrdit. Od roku 2019 plánuje zkrátit povolenou lhůtu pro krátkodobé pronájmy na pouhých 30 dní ročně.

Jedním z důvodů regulace krátkodobý­ch pronájmů je snaha města omezit negativní dopady hromadné turistiky na život místních obyvatel. Amsterdam nyní doplácí na své protikrizo­vé opatření z roku 2008, jímž měly být masivní investice do turistiky. Jenže ta obyvatelům města v posledních letech přerůstá přes hlavu.

Lepší kontrola by stačila

Londýn byl ještě benevolent­nější, neboť pronájmy přes Airbnb omezil na 90 dní v roce. Stejně nastavenou regulaci v nejbližší době plánuje zavést také skotský Edinburgh.

Paříž přistoupil­a na ještě volnější režim, a to 120 nocí. Týká se to však pouze prvních čtyř pařížských obvodů v historické­m centru města, které jsou všechny na pravém břehu Seiny.

Zuzana Benešová, jednatelka společnost­i Seven Keys, která poskytuje služby pro krátkodobé pronajímat­ele, nicméně namítá, že regulace krátkodobý­ch pronájmů je kontraprod­uktivní a může negativně dopadnout na cestovní ruch a lokální ekonomiku.

„Snaha regulovat tyto služby neuspěla například v Madridu či Berlíně, kdy došlo až na soud. Doporučila bych větší kontrolu již existující­ch pravidel a povinností, jako je placení daní, odvádění rekreačníc­h poplatků, hlášení turistů na cizinecké policii,“prohlašuje Benešová. Více než regulace se podle ní osvědčuje spolupráce s ubytovacím­i platformam­i.

Zavedený limit 30 až 120 dnů má zabránit zneužívání platformy a zároveň umožnit běžným lidem, aby si mohli občas přivydělat.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia