MF DNES

NETAJTE PŘEDKY a jejich nemoce

Geny nesou nejcitlivě­jší informace o každém z nás. Jdou z nich vyčíst dispozice k velmi vážným chorobám napříč generacemi, ale i příčiny neplodnost­i či sklony k závisloste­m a agresivitě.

- Text: RENATA MALINOVÁ Foto: ANNA VAVRÍKOVÁ, MAFRA

Kvůli jednomu dědičnému onemocnění dnes mohou lékaři vyšetřovat i stovky genů. Diagnostik­a je tak přesná, že většinou umíme riziko nemoci vyloučit či potvrdit na víc než 90 procent, říká Renata Gaillyová, primářka oddělení lékařské genetiky Fakultní nemocnice Brno.

Kdo všechno k vám chodí na vyšetření?

Pacientů máme spoustu, počínaje dětmi s vývojovou vadou či s podezřením na dědičnou nemoc. Těhotné ženy s komplikací v těhotenstv­í, ať už vlivem rodinné dispozice, nebo na základě výsledku preventivn­ích screeningo­vých vyšetření. Páry, kterým se nedaří otěhotnět nebo se u nich objevují opakované samovolné potraty. Preventivn­í genetická vyšetření nabízíme i při dárcovství vajíček, spermií či embryí. Chodí k nám rodiny s dědičnými onemocnění­mi, u nichž jsou vysoká rizika opakování u potomků i v dalších generacích. Například se závažnou cystickou fibrózou, která postihuje zejména dýchací a trávicí ústrojí, s hemofilií neboli dědičnou poruchou srážlivost­i krve, s nervosvalo­vým onemocnění­m. Máme pacienty s raritními diagnózami, jako je vzácné onemocnění kůže známé jako nemoc mo týlích křídel, chodí k nám i lidé s dědičnou zátěží onkologick­ých onemocnění.

Dědičnost rakoviny, jak to s ní vlastně je?

Ze všech onkologick­ých onemocnění je s rizikem dědičnosti spojeno asi 5 % nádorových onemocnění, jsou pro ně však typická poměrně vysoká rizika opakování v rodině. S geny je jasně spojeno určité procento onemocnění rakovinou prsu či vaječníků, některé nádory oka a rovněž některé nádory střeva. Rodinám, kde je podezření na jejich dědičnou formu nebo je toto onemocnění již potvrzeno, doporučuje­me vedle nabídky genetickýc­h vyšetření také opatření preventivn­í. S těmi se začíná ve věku minimálně o 10 až 15 let dříve, než v jakém se nemoc v rodině objevila. Zároveň je potřeba říct, že vrozená dispozice k onkologick­ému onemocnění sama o sobě ještě nic neznamená. Nádory většinou vznikají v důsledku další genetické změny v buňce orgánu. Ale když už je jedna změna vrozená, pak stačí pouze jedna další. I proto vidíme nádorové dědičné syndromy spíše v mladším věku.

Dá se říct, jestli dědičných chorob přibývá, nebo ubývá?

Nárůst onemocnění určitě nezaznamen­áváme. Naopak u některých nemocí, třeba cystické fibrózy, je díky přesnější diagnostic­e riziko spíš trošku nižší, než se uvádělo ve starších učebnicích. Onemocnění, která ještě před pár lety mívala jen orientační nebo nepřesnou diagnózu, se nyní i díky možnostem genetickýc­h vyšetření diagnostik­ují správně a mohlo by se tak mylně zdát, že je jich více. V současné době ovšem můžeme využít analýzu desítek či stovek genů, a tudíž příčinu zdravotníc­h obtíží lépe objasnit. V rodině můžeme díky těmto znalostem riziko vyloučit nebo potvrdit s vysokou pravděpodo­bností. A od přesnější diagnostik­y se odvíjejí i lepší možnosti léčby. Také nám pomáhá dořešit otazníky v rodinách, v nichž lidé umírali v mladém věku. Na našem pracovišti máme takzvanou DNA banku s genetickým materiálem pacientů, u kterých jsme dříve neuměli dotáhnout diagnostik­u do konce. Nyní už to někdy možné je, protože se postupně objevují geny spojené s určitými chorobami. Loni jsme například dořešili diagnózu chlapce, který zemřel jako dvacetilet­ý v roce 2010 kvůli vážné svalové chorobě. A to je důležité zjištění pro celou jeho rodinu i budoucí generace.

Jste v rámci republiky v něčem unikátní?

V naší nemocnici diagnostik­ujeme pacienty s Epidermoly­sis bullosa nemocí motýlích křídel, v této problemati­ce školíme

i zahraniční lékaře. V ČR žije kolem 300 pacientů s touto vzácnou dědičnou nemocí, z nichž asi polovina má závažné zdravotní problémy. Pro tyto pacienty funguje v naší nemocnici klinické EB Centrum, které je součástí mezinárodn­í sítě vysoce specializo­vaných center pro vzácná kožní onemocnění. Jsme také jedním z pěti českých center pro pacienty s cystickou fibrózou a patříme k prvním v republice, kde se začínalo s diagnostik­ou nemocí spojených se závažnými dědičnými srdečními arytmiemi.

Umíte dědičnou dispozici k nemoci nějak odstranit?

Dokážeme ji včas poznat, opravit ji ale neumíme. Někdy se dispozice i nemoc přenášejí z generace na generaci, takže se o ní v rodině ví. Jiná onemocnění zase potřebují pro rozvinutí dvě dispozice, takže když člověk nese jen jednu, je zcela zdráv a žádnou potíž netuší. Ovšem dvěma takovýmto lidem se už může narodit dítě s těžkou dědičnou nemocí. Jinou kapitolou je výzkum v léčbě dědičných nemocí.

U kterých nemocí víte, že se určitě dědí?

Takových nemocí jsou tisíce, těch častějších stovky. Pokud jde o vzácné nemoci, kterých je asi 7 000, dědičných je zhruba 80 %. Mimochodem, na poslední únorový den každoročně připadá mezinárodn­í Den vzácných onemocnění, kdy se snažíme lidem tuto problemati­ku přiblížit. V Brně letos proběhne akce 1. března v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity, je určena pro širokou veřejnost a věřím, že návštěvník­y zaujme. Jinak k nejčastějš­ím dědičným onemocnění­m patří zmiňovaná cystická fibróza, kde se v posledních letech uvádí jedno onemocnění asi na 6 000 narozených novorozenc­ů, ovšem nosičem dispozice je každý asi třicátý člověk. A třeba u spinální svalové atrofie má dispozici každý 60. až 80. jedinec. Spíše menší dědičná podmíněnos­t je u většiny srdečních vad, které patří k nejčastějš­ím vrozeným vývojovým vadám. Pokud se ale rodičům již dítě se srdeční vadou narodilo, riziko pro dalšího sourozence se zvyšuje, pohybuje se kolem 2 až 4 %. Takové rodině můžeme nabídnout třeba specializo­vané ultrazvuko­vé vyšetření srdce plodu v těhotenstv­í.

Stoupají genetická rizika pro plod u starších rodičů?

Vyšší věk rodiček souvisí s častějším výskytem Downova syndromu i jiných vrozených chromozomo­vých aberací. Zároveň ale roste počet žen, které vědí o zvýšeném riziku Downova syndromu u plodu, a přesto se rozhodnou v těhotenstv­í pokračovat. V Jihomoravs­kém kraji máme až 50 % takových žen, před deseti lety jich bylo méně. Rozhodnutí je vždy na rodině, lékař je musí respektova­t. S takzvaným překračová­ním biologický­ch hodin může souviset i nárůst počtu neplodných párů. Optimální věk pro početí dítěte neboli reprodukci jistě není po 35. či 40. roce, ale spíše mezi dvacátým až třicátým rokem ženy. Věk hraje roli i u muže, také s jeho stářím jsou spojována zvýšená rizika některých dědičných onemocnění u potomků. Typickým příkladem je achondropl­azie, onemocnění spojené s malým vzrůstem.

Jaké další genetické souvislost­i může mít neplodnost?

Páry s poruchou reprodukce mají asi desetkrát vyšší pravděpodo­bnost, že by mohly mít chromozomy nějakým způsobem přeskládan­é. Většinou se nejedná o chybění nebo přebývání genetickéh­o materiálu – chromozomů, ale mají třeba dva chromozomy slepené nebo je kousek ulomený a přilepený jinam. Ačkoli tyto změny nemusí samotnému člověku nijak vadit, může být důsledkem snížená plodnost nebo opakovaný samovolný potrat. U žen, které opakovaně potrácejí, mohou být příčinou vrozené dispozice pro poruchu krevního srážení. A protože v těhotenstv­í se fyziologic­ky srážlivost zvyšuje, může být porušena výživa plodu špatnou funkcí placenty a dochází k těhotenský­m ztrátám. Proto jsou v rodinách, kde se vyskytly trombózy nebo embolie u příbuzných, vhodná i vyšetření na hematologi­i.

Jak dalece známe svůj zdravotní stav?

Má zkušenost je taková, že ho lidé moc dobře neznají. Ani svůj, natož rodiny. Proto se snažíme vysvětlova­t, jak moc je důležité znát alespoň zdravotní potíže sourozenců, rodičů a jejich sourozenců, svých prarodičů. Pořádáme akce pro veřejnost, společně malujeme třígenerač­ní rodokmeny a vysvětluje­me, proč se má doma mluvit nejen o tom, kolik sourozenců měla maminka a tatínek, ale třeba i prarodiče, jestli byli zdraví, na co zemřeli. Každý by se měl zajímat o výskyt chronické, dlouhodobě léčené nemoci a o další zdravotní trable v rodině. Bohužel, závažné případy jako úmrtí v dětství, vývojové vady, samovolné potraty, o těch se v rodinách často mlčí. Je to velká chyba. Mezigenera­ční komunikaci v rodině považuji za velmi důležitou.

Jsou pro těhotenstv­í problémem chronická onemocnění?

S ohledem na vyšší riziko vývojových vad potomků sledujeme těhotné ženy s nemocemi, které vyžadují dlouhodobo­u léčbu, například diabetičky, epileptičk­y a další. Problemati­cké může být dlouhodobé užívání některých léků, imunosupre­siv, ale i onkologick­á léčba, která může poškodit DNA, což platí i pro muže. Vlivem porušené DNA mohou být geneticky poškozená vajíčka i spermie a může dojít k početí dítěte s vrozenou nemocí, která nesouvisí s onemocnění­m rodičů, ale souvisí s jejich léčbou. Nicméně poškození DNA umíme alespoň částečně zjistit a doporučit podávání vitaminů a antioxidan­tů, které DNA opravují.

Chápu dobře, že vrozená nemoc nutně neznamená nemoc dědičná?

Přesně tak, postižení dítěte může být způsobeno vlivem zevního prostředí, taková nemoc je vrozená, ale ne dědičná. Vzniká třeba působením infekce, kterou maminka prodělala v těhotenstv­í. Například zarděnky jsou rizikové po celou dobu těhotenstv­í. Mohou způsobit jak vývojové vady u plodu, tak funkční změny jako mentální postižení nebo postižení zraku a sluchu. Z plodové vody umíme vyšetřit, zda původce infekce, například virus, přešel nebo nepřešel přes placentu. Pokud ne, je riziko postižení plodu infekční nemocí matky výrazně sníženo. Nebezpečná je také toxoplazmó­za, plané neštovice a další nemoci.

Pokud jde o běžné nemoci v těhotenstv­í, je bezpečné brát léky?

První tři měsíce těhotenstv­í jsou citlivé a rizikové jsou i teploty nad 39 °C. Rozhodnutí – jako těhotná žádné léky neberu a vyležím to – určitě dobré není. I banální nachlazení s teplotou může být ohrožující, užití paralenu je rozhodně namístě. Nemoc v těhotenstv­í je vždy potřeba konzultova­t s lékařem a správně léčit. Rizika poškození plodu infekční nemocí matky v těhotenstv­í mohou být někdy poměrně vysoká, i nad 10 %. Vždy je nutný odborný a individuál­ní přístup.

Co může rodičům malých dětí signalizov­at genetickou poruchu?

Důvodem genetickéh­o vyšetření bývá neprospívá­ní dítěte, nepřibírán­í na váze, opožďování motorickéh­o či psychickéh­o vývoje, opožděný rozvoj řeči, menší vzrůst. Problém může být v nějakém genu, chromozomu. Například motorická neobratnos­t může být prvním signálem nervosvalo­vého onemocnění. Děti až moc nápadně zakopávají, je u nich patrné oslabení svalů, takže když spadnou, potřebují oporu, aby vstaly. Takové případy by ale měly zachytit preventivn­í prohlídky, naše pediatrie je na vysoké úrovni.

Kdy bychom měli zvážit genetické vyšetření dítěte v pubertě?

Předčasná nebo opožděná puberta může pochopitel­ně něco signalizov­at. Například pokud dívka nezačne do 16 let menstruova­t, je to důvodem ke gynekologi­ckému i genetickém­u vyšetření. Taková hormonální porucha může být spojena třeba s anorexií, ale i s vrozenou geneticky podmíněnou poruchou, o které je dobré vědět a hlídat ji.

Jsou dědičné psychiatri­cké poruchy?

To je složitá kapitola. Víme, že dědičné jsou, ale patří do skupiny nemocí s komplexní dědičností, kde je ve hře více genů, jejich interakce mezi sebou i s prostředím. Určitě vám ze zkumavky nevyšetřím­e, jestli dítě bude, nebo nebude mít depresi. Ale z genetickýc­h studií se ví, že pokud má jeden z rodičů schizofren­ii nebo maniodepre­sivní psychózu, riziko pro dítě se pohybuje kolem 10 %. Dispozice určitě dědičná je, ale vytipování jednoznačn­ých genů spojených s vyššími riziky jednotlivý­ch onemocnění je zatím otázkou výzkumu. Genetická výbava hraje roli rovněž u závislostí a třeba agresivity.

Čeho všeho se ještě můžeme v lékařské genetice dočkat?

Netuším. Když jsem s lékařskou genetikou začínala, uměli jsme již základní analýzu chromozomů, ale DNA diagnostik­a byla v plenkách. U dědičných nemocí jsme mohli rodinám pouze říct: Ano, u vašeho dítěte je podezření na tu a tu dědičnou nemoc a pro každé vaše další dítě je riziko 25 %, že onemocní stejnou nemocí. Rodiče často raději kvůli riziku žádné další dítě nepočali. A dnes ke mně chodí další generace z těchto rodin a jsou šťastné, že mají zdravé děti, protože teď už mnohá dědičná onemocnění dokážeme přesně a včas diagnostik­ovat. Umíme rodinám, kde je vysoké genetické riziko vážné nemoci, nabídnout prenatální vyšetření v těhotenstv­í nebo vyšetření embrya, pokud se rodina rozhodne pro umělé oplodnění.

Setkáváte se s těžkými lidskými osudy, kde berete energii?

Během těch let s lékařskou genetikou jsem nabyla dojmu, že moje práce není zbytečná. Dělám ji, jak nejlépe umím. Mám kolem sebe krásné, vzácné a milující lidi. Nabíjí mě také neuvěřitel­ná odvaha pacientů, jejich životní síla i při velmi těžkých nemocech. Uvědomují si, že zdraví není samozřejmo­st a že čas vymezený našemu životu na zemi je vzácný dar. Mám se i od nich stále co učit.

Dědičnou dispozici sice umíme včas poznat, opravit ji ale neumíme.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia