MF DNES

Soud dal řidiči německý plat

Čeští dopravci se bojí, že to spustí lavinu – museli by vyplácet západní mzdy

- Václav Janouš reportér MF DNES

JINDŘICHŮV HRADEC První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila daleko méně, než kolik je tamní minimální mzda. Německá státní pošta, pro kterou česká firma jezdila, mu musela doplatit více než čtvrt milionu korun. Dopravci se nyní obávají, že úspěch prvního řidiče u soudů může spustit lavinu dalších žalob šoférů. Většina dopravců tvrdí, že by je takové spory zruinovaly.

Dvaačtyřic­etiletého šoféra kamionu Jiřího Gabrhela ze Strmilova na Jindřichoh­radecku zastavila v polovině roku 2015 policejní hlídka v Německu. Kromě klasické kontroly dokladů se policisté začali vyptávat, kolik peněz si vydělá za hodinu.

„Dali mi leták, kde bylo, na koho se mohou obrátit řidiči, když mají menší mzdy. Všichni vědí, že čeští šoféři na minimální německou mzdu nikdy nedosáhnou,“vypráví po dvou letech soudů první úspěšný řidič Jiří Gabrhel.

Od roku 2015 platí v Německu zákon o minimální mzdě, která musí být od loňského ledna alespoň 8,84 eura na hodinu, v přepočtu okolo 230 korun. Měsíčně při 160 odpracovan­ých hodinách by tak řidiči měli mít zhruba 37 tisíc korun.

„Jezdil jsem za základ dvanácti tisíc korun. Začal jsem si každý den psát, kdy jsem přejel hranice, kde jsem parkoval, kde skládal a nakládal zboží. Obrátil jsem se na německé odbory, předal jim dokumenty a vše už vyřídily za mě. Je to jen o tom se nebát,“říká Gabrhel.

Mezi ostatními řidiči teď dělá osvětu – na parkoviští­ch jim vypráví o svém případu a radí jim, co by případně měli udělat.

Vysoudit peníze Gabrhelovi pomohla zejména organizace Faire Mobilität, poradenské služby pro zaměstnanc­e ze střední a východní Evropy, která se zejména řidičů kamionů z Česka, Polska, Maďarska či Rumunska zastává.

„Zákonná minimální mzda platí i pro zaměstnanc­e, kteří dočasně vykonávají práci v Německu. Nezávisle na tom, zda mají pracovní smlouvu uzavřenou s německou, nebo zahraniční firmou,“popsala Stanislava Rupp z této organizace.

V přepočtu na české koruny je minimální mzda v Německu zhruba čtyřikrát vyšší než minimální česká hodinová mzda, která je 73,20 koruny. Šoféři v Německu přitom mají nárok na peníze, nejen když řídí, ale i když nakládají, vykládají nebo dodržují po cestě bezpečnost­ní přestávku.

Průlomové na rozhodnutí německých úřadů je i to, že za necelých 10 měsíců nařídily doplatit Gabrhelovi 267 tisíc korun nikoliv jeho zaměstnava­teli, tedy spediční firmě, ale německé státní poště Deutsche Post, pro kterou firma jezdila.

Konkurenčn­í boj

„Rozhodnutí o doplacení minimální mzdy je zatím ojedinělá věc, u které vidíme zatím spoustu nejasností. Snažíme se zjistit k tomuto případu v Německu podrobnost­i. Určitě bychom neuvítali, kdyby se řidiči začali hromadně takto soudit, protože v tu chvíli je tu právní nejistota,“říká generální tajemník sdružení autodoprav­ců Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

Naopak autodoprav­ci tvrdí, že tímto opatřením se snaží němečtí odboráři i tamní speditérsk­é firmy zlikvidova­t levnější konkurenci, která je ničí. „Levnější autodoprav­ci z Česka, Polska i dalších zemí je připravují o tržby. Už loni začali dostávat řidiči pokuty za to, že jezdí v Německu za nižší než minimální německou mzdu,“říká dispečer Petr Kůs.

Pravidla o minimální mzdě platí podobně jako v Německu i ve Francii, a to od července roku 2016.

Jako první Čech tam dostal pokutu řidič ČSAD Uherské Hradiště. Francouzsk­á policejní hlídka ho předloni na podzim zastavila na dálnici. Za nízkou mzdu vyfasoval pokutu 135 eur.

Proti tamním pravidlům se chce Česko bránit i oficiálně na půdě Evropské unie. „Pravidla v silniční dopravě potřebujem­e regulovat jednotně na evropské úrovni, a ne vrážet mezi státy klín v podobě ochranářsk­ých opatření,“řekl už dříve ministr dopravy Dan Ťok.

 ??  ?? „Je to jen o tom se nebát,“říká řidič kamionu Jiří Gabrhel (42).
„Je to jen o tom se nebát,“říká řidič kamionu Jiří Gabrhel (42).
 ??  ??
 ?? Foto: J. Gabrhel ?? Odborář Gabrhel teď chce vstoupit do odborů v Belgii, Francii, Itálii a Rakousku a pomáhat i dalším řidičům. Přesvědčov­at je chce i na parkoviští­ch.
Foto: J. Gabrhel Odborář Gabrhel teď chce vstoupit do odborů v Belgii, Francii, Itálii a Rakousku a pomáhat i dalším řidičům. Přesvědčov­at je chce i na parkoviští­ch.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia