MF DNES

Za moc nad vodou dá město Veolii miliardy

Magistrát ještě letos koupí menšinový podíl firmy, jež Pražanům prodává vodu. Do 10 let ji chce získat celou. Voda ale nezlevní.

- Benedikt Lederer redaktor MF DNES

Kupní cena bude vycházet ze znaleckých posudků. Předběžně se odhaduje do necelých dvou miliard korun.

Nemůžeš-li někoho porazit, spoj se s ním, zní přísloví, které nyní do praxe převádí hlavní město. Když vedení magistrátu upustilo od záměru vypovědět nevýhodnou smlouvu společnost­i Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která v metropoli distribuuj­e vodu, rozhodlo se ji koupit.

MF DNES zjistila, že ještě tento rok magistrát koupí od francouzsk­é firmy Veolia, která PVK vlastní, 49 procent akcií pražské společnost­i. Dnes o tomto kroku budou jednat radní hlavního města.

„Kupní cena bude vycházet ze znaleckých posudků. Předběžně se odhaduje, že se bude pohybovat od 1,7 do necelých dvou miliard korun,“říká magistrátn­í radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO).

Podle dokumentu pro radní, který má MF DNES k dispozici, má k prodeji menšinové části PVK dojít v druhém pololetí letošního roku. Do té doby obě strany vyjednají konečnou cenu.

Veolia koupila PVK v 90. letech. Za ovládnutí společnost­i zaplatila francouzsk­á firma státu sedm miliard korun. Společnost má pak od města pronajatou vodovodní síť až do roku 2028. Původně měla smlouva skončit v roce 2013, v roce 2004 její platnost prodloužil primátor Pavel Bém (ODS).

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy z roku 2016 utrží PVK za distribuci vody ročně zhruba šest miliard korun. Za pronájem platí městu asi dvě miliardy a další milionové částky přispívá do oprav potrubí. Čistý zisk tak má společnost 525 milionů korun. Město kromě peněz z nájmu a příspěvku na opravy nic nevydělává, naopak nese odpovědnos­t za stav potrubí.

Návratnost koupě do 10 let

Podle externích poradců magistrátu se miliardová investice za minoritní podíl v PVK městu vrátí. Dividendy plynoucí z držení akcií by měly do roku 2028 přinést necelé tři miliardy korun, které tak mimo jiné uhradí i investovan­ou sumu.

Aby magistrát mohl rozhodovat o pitné vodě v metropoli, potřebuje získat nadpolovič­ní podíl ve společnost­i. „Praha by měla získat 100 procent nejpozději do roku 2028,“líčí Grabein Procházka. Proto chce radnice ještě letos uzavřít s Veolií dohodu o přednostní­m právu na odkup zbylého podílu PVK.

Na kolik vyjde výkup větší části PVK, není v současnost­i známo. Částka vzejde ze znaleckých posudků. Odkup by však měl také vyjít na několik miliard korun. Samotná PVK se nechce k situaci vyjadřovat. „S ohledem na probíhajíc­í jednání nebudeme nic komentovat,“říká mluvčí společnost­i Tomáš Mrázek.

Podle magistrátn­í radní pro infrastruk­turu Jany Plamínkové (Trojkoalic­e/STAN) by bylo nejlepším řešením, kdyby město koupilo PVK najednou, do čehož se společnost­i nechtělo. „Měli bychom společnost koupit dříve než v roce 2028, kdy bude mít společnost takovou hodnotu, jako kdybychom vytvořili takovou firmu sami,“říká radní.

Metropoli by měla nahrávat podle dokumentu pro radní skutečnost, že cena akcií PVK bude s blížícím se koncem nájemní smlouvy klesat, což musí brát Veolia v potaz. Proto by mohla svou společnost prodat. Kdy, to se odhadnout nedá. Ani zda by prodala všechny akcie.

Takové situaci by se měla radnice podle Plamínkové vyhnout. „Mohli bychom se dostat do stejné pozice jako u Pražských služeb. Část městské společnost­i vlastnila firma AVE, takže jsme naší společnost­i nemohli dávat zakázky přímo, ale vše bylo třeba soutěžit,“popisuje radní.

I když Praha nakonec získá vodu pod svou kontrolu, nemusí to peněženky Pražanů poznat. Voda v péči města totiž automatick­y nezaručuje, že se sníží současná cena 85,18 koruny za metr krychlový. Ačkoli o snížení ceny dříve mluvili zástupci hnutí ANO, od tohoto plánu zřejmě nakonec ustoupili.

Snížení ceny rozhodně odmítá Plamínková. „Cena vody má zaručit prostředky pro to, aby byla vodovodní síť v dobrém a provozusch­opném stavu. Pokud by klesla prodejní cena, neměli bychom dostatek peněz na rekonstruk­ce,“vysvětluje Plamínková, pod niž tato problemati­ka spadá.

Primárně jde tedy městu o to, aby zásadní komoditu, kterou voda je, mělo pod vlastní kontrolou. Z toho pramení i zisk z její distribuce. Než se městu podaří dohodnout odkup PVK, mohlo by dosáhnout toho, aby mu firma platila více za pronájem vodovodní sítě.

O takové možnosti mluvila už dříve radní Plamínková, která chtěla firmu žalovat. „Možná dospějeme k dohodě, ale do té doby nemůžeme, co se týče dohody s PVK, ani naznačovat,“říká Plamínková. Ani samotná PVK nechce komentovat, zda dojde k dohodě o navýšení nájemného.

 ?? Foto: Petr Topič, MAFRA ?? Otrávení lidé Po problémech se závadnou vodou v Dejvicích v roce 2015 chtěl magistrát vypovědět PVK nájemní smlouvu. Kvůli nevýhodnos­ti kroku se ale Praha rozhodla společnost odkoupit.
Foto: Petr Topič, MAFRA Otrávení lidé Po problémech se závadnou vodou v Dejvicích v roce 2015 chtěl magistrát vypovědět PVK nájemní smlouvu. Kvůli nevýhodnos­ti kroku se ale Praha rozhodla společnost odkoupit.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia