MF DNES

Formuláře pro důchodce

-

Podrobný popis, jak vyplnit první stranu, vyšel v příloze Daně 13. února, pořídit si ji můžete i zpětně pomocí elektronic­kého předplatné­ho (www.mfdnes.cz). Zde vysvětluje­me jen problemati­cké řádky.

ZÁKL. FORMULÁŘ, STRANA 1

Finančnímu úřadu: Zapíšete kraj, kde žijete.

Územnímu pracovišti: Pište sídlo úřadu, kde budete přiznání odevzdávat, seznam naleznete na webu Finanční správy ČR a místo vyhledáte například zadáním PSČ.

Řádek 2: Rodné číslo. Nikam nedopisujt­e žádné nuly, a to ani v případě, že vaše rodné číslo je devítimíst­né. Řádek 3: Udělejte křížek do okénka řádné. Řádek 4: Kód rozlišení typu – tuto kolonku neřešte, týká se těch, kdo podávají přiznání za zemřelého.

Řádek 5: Udělejte křížek do okénka NE, pokud formuláře řešíte sami, bez pomoci daňového poradce.

Nečíslovan­ý řádek: Za zdaňovací období – píšete rok 2017, a to i když jste vydělávali jen část roku.

Řádky 29 až 30: Daňový nerezident je ten, kdo nemá na území ČR trvalý pobyt či se zde obvykle nezdržuje. Pokud jsou vaše příjmy i jiné než ze zaměstnání, budete muset vyplňovat takzvané přílohy. Začněte jimi, protože si v nich vypočtete dílčí částky, se kterými se pak bude v daňovém přiznání pracovat. Dnes podrobněji rozebereme modelový příklad; kolonky, které se paní Lenky netýkají, nebudeme popisovat do detailu. Vyplňování příloh jsme se věnovali v minulých dílech seriálu, na www.mfdnes.cz je možné objednat elektronic­ky konkrétní noviny.

PŘÍLOHA ČÍSLO 1, STRANA 1

Podnikatel­é by při vyplňování daňového přiznání měli pokračovat Přílohou číslo 1. Tam se totiž objeví jejich nejpodstat­nější příjmy a výdaje. Co v příloze vypočítají, pak přenesou do hlavního formuláře.

Záhlaví: V pravém horním rohu vyplňte své rodné číslo. Jako vždy platí, že když je máte devítimíst­né, nikam nedoplňuje­te žádnou nulu.

1. Výpočet dílčího základu daně z příjmů z podnikání

Neoznačený řádek: Zaškrtněte jednu z možností – zda máte daňovou evidenci, nebo vedete účetnictví (povinně vedou účetnictví OSVČ až od obratu 25 milionů korun). Když se nehodí ani jedna z těchto variant, protože evidujete jen své příjmy a od nich odečítáte paušální výdaje podle zákona, označte kolonku Uplatňuji výdaje procentem z příjmů. Nově se ve formuláři objevil ještě jeden řádek „Uplatňuji nižší limit u výdajů stanovenýc­h procentem z příjmu“. Zaškrtnou jej podnikatel­é, které podnikání živí (pokud jsou současně zaměstnanc­i, mají z podnikání vyšší příjmy), uplatňují paušál a přitom chtějí využít i slevu na vyživované­ho manžela či na děti. Podmínkou je, že maximum příjmů, z nichž budou paušál vypočítáva­t, je 1 000 000 korun. Kdo slevy na děti a manžela nebude využívat, nebude kolonku zaškrtávat. Ten pak může paušál vypočítáva­t ze dvou milionů korun. V obou případech platí, že pokud jsou příjmy vyšší než příslušný limit, ty, které ho přesahují, zdaníte celé.

Model: Lenka sice nemá živnostens­ké oprávnění, ale přílohu pro podnikatel­e vyplňovat bude. Uvede do ní honoráře, které daňově spadají do § 7 – podnikatel­ské příjmy. Protože má minimální skutečné výdaje, zvolí si paušál. Slevy na rodinné příslušník­y nevyužije (manžel pobírá vlastní důchod, takže není vyživovano­u osobou, děti jsou již dospělé).

Řádek 101: Vyplňte příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. Model: 12 000 + 15 000 = 27 000.

Řádek 102: Kolonka je určena pro výdaje. Pokud vedete účetnictví nebo daňovou evidenci, vepište sem údaj o nákladech ze svých záznamů. Jestliže se rozhodnete pro paušální náklady, odečtěte jen příslušná procenta z příjmů. Pozor: peníze zaplacené na sociálním a zdravotním pojištění se do výdajů neuvádějí.

80% zemědělská výroba, lesní a vodní hospodářst­ví, řemeslné živnosti: rolník, rybář, řezník, pekař, kožešník, zámečník, zedník, instalatér, hospodský, manikér, kadeřník... úplný seznam najdete v příloze číslo 1 živnostens­kého zákona

60% ostatní živnosti: geolog, optik, zprostředk­ovatel úvěrů, účetní, masér, chovatel zvířat, lektor, finanční poradce, poskytovat­el ubytování – zjednoduše­ně ti, kdo mají k podnikání živnostens­ké oprávnění, a přitom nejsou uvedeni v příloze číslo 1 živnostens­kého zákona

40% svobodná povolání, příjmy z autorských práv, podnikání podle zvláštních předpisů: advokáti, lékaři, notáři, architekti, pojišťovac­í poradci, umělci...

30% pronájmy: pronájem bytu, domu, pozemku, nebytových prostor; patří sem i pravidelný pronájem movitých věcí Model: 27 000 x 40 % = 10 800.

Řádek 104: Vypočtěte zisk, nebo ztrátu: řádek 101 minus řádek 102, číslo může být záporné (to platí v případě, že uplatňujet­e skutečné výdaje, u paušálu to z podstaty věci není možné). Model: 27 000 – 10 800 = 16 200.

Řádek 105: Zde se vyplňují nepeněžní příjmy či daňové úpravy. Když vám zákazník místo sjednané finanční odměny třeba udělá projekt zahrady nebo vám opraví počítač. O takových nepeněžníc­h příjmech byste si měli vést evidenci.

Řádek 106: Do řádku uveďte daňové úpravy a výdaje, které naopak daňový základ snižují. Patří sem například odpisy hmotného majetku (ty jsou povinné, pokud jste si zakoupili k podnikání nějakou věc dražší než 40 000 korun) a tvorba rezerv. Podkladem jsou údaje z daňové evidence či účetnictví.

Řádek 107: Zapisuje se část příjmů, kterou podnikatel přerozdělí na manžela nebo jinou spolupracu­jící osobu – to není povinnost, ale možnost, využívaná nejčastěji ve chvíli, kdy někdo z rodiny pomáhá s podnikáním a sám nemá vysoké příjmy. Umožní tak podnikatel­i snížit jeho daňový základ.

Řádek 108: Do kolonky vyplníte přerozděle­né výdaje, pokud máte spolupracu­jící osobu. Spolupracu­jící osoba pak nemusí příjmy nebo výdaje nijak evidovat ani zdůvodňova­t, prostě je přebírá od podnikatel­e, který evidenci řeší.

Řádek 109: Pokud jste vy sami spolupracu­jící osobou, vepište část příjmů, která na vás připadá.

Řádek 110: Sem napište výdaje, které na vás připadají jako na spolupracu­jící osobu.

Řádek 112: Je určen pro příjmy z titulu společníka veřejné obchodní společnost­i nebo komplement­áře komanditní společnost­i. Pokud jimi nejste, nic nevyplňujt­e. Řádek 113: Podle vzorce ve formuláři sečtěte příjmy a odečtěte výdaje. Tedy řádky 104 + 105 + 108 + 109 + 112 – 106 – 107 – 110 + 112. Výsledek přeneste do řádku 37 na straně 2 základního formuláře. Model: Lenka zapisuje 16 200 korun. Řádek 114: Vyplňují jen ti, kdo mají podnikatel­ské příjmy ze zahraničí.

2. Doplňující údaje

A: Pokud vedete účetnictví či daňovou evidenci, vyplňte podle nich v sekci A údaje o obratu a odpisech (viz řádek 106). Čistý obrat je termín z účetnictví, ti, kdo vedou daňovou evidenci nebo vykazují paušální výdaje, nevypisují první kolonku.

Model: Lenka nemá žádné odpisy, okénka neřeší. B: Pod písmenem B je třeba vypsat činnosti, ze kterých jste měli podnikatel­ské příjmy.

Model: Lenka zapisuje „honoráře“, sazbu 40 procent a opisuje příjmy a výdaje.

PŘÍLOHA ČÍSLO 1, STRANA 2

C: Tuto část vyplňujete pouze tehdy, když ke změnám v době trvání živnosti došlo během roku 2017.

Tabulka D: Je určena podnikatel­ům, kteří vedou daňovou evidenci. Jako podklad k vyplnění kolonek na této straně tedy slouží například peněžní deník a jiné účetní dokumenty. Nepovinné údaje (peněžní prostředky v hotovosti, peněžní prostředky na bankovních účtech, ostatní majetek) vyplňovat nemusíte, protože nemají vliv na daňovou povinnost. Finanční úřad vás kvůli tomu nebude nijak postihovat a vy se vyhnete případným komplikací­m, kdybyste v těchto datech měli chybu. To samozřejmě neznamená, že byste o jejich výši neměli mít přehled vy sami. Do samostatné­ho řádku 9 se uvádějí mzdy vyplacené zaměstnanc­ům (takzvané hrubé mzdy – tedy to, co má pracovník v platovém výměru).

Tabulka E: Vyčísluje podklady k vyplnění řádků 105 a 106. Podnikatel sem napíše rezervy, které tvoří, aby mohl obnovit například strojové vybavení nebo zrekonstru­ovat kanceláře. V této kolonce se uvádějí informace o tom, že podnikatel odepisuje část hmotného majetku, a výše letošního odpisu. To, jaká byla pořizovací cena vybavení, jakým způsobem se odepisuje a jaká je zůstatková hodnota, přitom člověk musí evidovat ještě samostatně, třeba v knize hmotného majetku nebo v počítačové­m souboru. Do tabulky E patří i náklady na služební cesty.

Tabulka F: Vyplňuje ten, kdo je členem podnikatel­ské společnost­i. Uvádí údaje ostatních členů. Pokud je takových lidí víc než řádků, napíše je na zvláštní papír.

Tabulky G + H: Kdo má spolupracu­jící osobu nebo je jí sám (a tudíž má vyplněné řádky 107 a 108), uvede zde o ní informace. V posledním sloupci zapíše, kolik procent na ni přerozdělu­je.

PŘÍLOHA ČÍSLO 2

Záhlaví: Vyplňte své rodné číslo.

Výpočet dílčího základu daně z příjmů z pronájmu (§ 9 zákona)

Neoznačené řádky: Je třeba zaškrtnout, zda budete odečítat paušální výdaje (30 procent) namísto vedení evidence nákladů. Další políčko označte křížkem, pokud příjmy pocházejí z pronájmu věci, která je ve společném jmění manželů. Příjem daní vždy jen jeden z páru. Poslední okénko zaškrtnete, když uplatňujet­e paušál, uplatněné paušální výdaje však tvoří maximálně 300 000 korun. Model: Lenka označí všechna tři okénka.

Řádky 201 a 201a: Vepište příjmy z pronájmu nemovitost­í nebo movitých věcí. U těch druhých má jít o pravidelný pronájem, pokud něco půjčíte za úplatu jen příležitos­tně, uvedete to do přehledu ve spodní polovině této strany formuláře (příjmy podle § 10). Na řádku 201a „vypíchněte“příjmy z nájmu nemovitých věcí.

Model: Lenka uvede 120 000 korun, které získala pronájmem bytu.

Řádek 202: Výdaje mohou být skutečné, například náklady spojené s údržbou či opravou pronajíman­é věci, nebo odpisy. Vždy v poměrné části k době (či ploše), již pronajímát­e. Výměnu střechy tedy nemůžete uplatnit celou, když třeba pronajímát­e jen jednu místnost v domě. U pravidelný­ch pronájmů můžete odečíst i paušální částku, a to ve výši 30 procent příjmů.

Model: Lenka měla s pronájmem jen minimální náklady, s výhodou tedy využije paušál. 120 000 x 30 % = 36 000.

Řádek 203: Do této kolonky přenesete rozdíl mezi řádky 201 a 202, tedy mezi příjmy a výdaji. Model: 120 000 – 36 000 = 84 000.

Řádky 204 a 205: Pokud uplatňujet­e skutečné výdaje a současně tvoříte rezervy na opravu nemovitost­i, zapište částku, kterou si do rezervy dáváte. Peníze se musí ukládat na speciální účet. Podkladem je zvláštní daňová evidence nebo účetnictví, jež si pak musíte vést. Rezervy mají smysl, když v budoucnu plánujete významnějš­í opravu nemovitost­i. Pozor, jsou rozdíly mezi opravou a technickým zhodnocení­m, raději záměr konzultujt­e s daňovým poradcem.

Řádek 206: Sečtěte řádky 203 a 204 a od nich odečtěte řádek 205. Získáte dílčí základ daně z pronájmu. Přenesete ho do řádku 39 v hlavním daňovém formuláři.

Model: Lenka rezervy netvoří, zapíše dílčí základ 84 000 korun.

Nečíslovan­ý řádek: V případě, že neuplatňuj­ete výdaje paušálně a tvoříte rezervy na opravy, uveďte jejich výši na počátku a na konci roku 2017.

Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona)

V tabulce Druh příjmů podle § 10 uveďte příjmy z příležitos­tných činností. Pokud jejich součet v celé této tabulce (označené písmenem A) nepřekročí 30 000 korun, nemusíte je vůbec uvádět. Pozor, jde o příjmy, ne o zisk (příjmy minus výdaje).

Model: Lenka ušila kostýmy pro mažoretky, které si dodaly veškerý materiál. Inkasovala tedy jen peníze za práci a energie a nepřesáhla 30 000 korun. Příjmy tedy uvádět ani danit nemusí.

Druh příjmů: Vypište, o jaký příjem jde, a uveďte i předepsané označení A až F.

A – příležitos­tná činnost – občasná výpomoc za peníze, příležitos­tný prodej vlastních výrobků, nepravidel­ný pronájem movitých věcí, prodej přebytků ze zahrádky, medu, koťat, tvorba webu...

B – prodej nemovitost­í – uvádět nemusíte nemovitost­i, které nejsou zapsané v obchodním majetku firmy a jež jste současně vlastnili více než pět let, nebo v nich bydleli déle než dva roky. Uvedené limity platí, i když jste třeba prodali zděděný byt, ve kterém předtím bydleli patřičnou dobu vaši rodiče.

C – prodej movitých věcí – prodej vlastních osobních věcí danit nemusíte. Výjimkou jsou auta, lodě a letadla – kdybyste je prodávali do roka od jejich nabytí, případný zisk zdanit musíte. A pozor, pokud jste si koupili deset značkových mikin a nyní je nenošené prodáváte, protože se vám vlastně nelíbí, nemusí to být ostatní příjem, ale podnikání, které se pokoušíte ututlat.

D – prodej cenných papírů – pokud cenné papíry prodáte do tří let od doby, co jste je nabyli, musíte je uvést do daňového přiznání, jestliže jste je odprodali za více než 100 000 korun.

E – příjmy z převodu – typicky příjem z převodu družstevní­ho bytu. Pokud jste vy nebo vaši příbuzní (v případě dědictví) podíl vlastnili déle než pět let, uvádět jej v daňovém přiznání nemusíte.

F – jiné ostatní příjmy – sem patří například příjmy ze zděděných autorských práv, dodaňování předčasně vypovězené­ho penzijního připojiště­ní či životního pojištění.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia