MF DNES

Byznys s demencí

V Česku žije na 160 tisíc lidí se stařeckou demencí. Do dvaceti let se počet zdvojnásob­í. Z péče o nemocné si dělají byznys expolitici a lobbisté.

- Lukáš Valášek Vojtěch Srnka

Co nestíhá stát, přebírají někdejší lobbisté a expolitici. Už nyní nabízejí stovky lůžek pro lidi postižené demencí a jejich podnikání výrazně roste.

Exposlanec ODS Boris Šťastný ještě s bývalým vlivným lobbistou Milanem Velkem mají v Praze takzvaná alzheimer centra už tři. Do péče o nemohoucí se vrhli ještě s podnikatel­em Milanem Šedivým, blízkým Tomáši Pitrovi, „nepříteli státu“odsouzeném­u za daňové podvody.

„Plánujeme v červenci otevření dalšího specializo­vaného centra v pražských Pitkovicíc­h kousek od Průhonic,“doplňuje někdejší šéf zdravotnic­kého výboru Sněmovny za ODS Šťastný s tím, že aktuálně je jejich síť zařízení třetí největší na českém trhu.

Podobně plánuje další zařízení také kontroverz­ní podnikatel Tomáš Hrdlička – o němž se spekuluje jako o hybateli Strany přímé demokracie Tomia Okamury – v pražském Podolí.

První zařízení v Třebíči také otevírá investiční skupina Delta Capital, která zaměstnává i bývalého předsedu vlády Petra Nečase (ODS). Další tři alzheimer centra má v plánu v nejbližší době.

Nejde přitom o žádnou dobročinno­st. Rodina za péči o své příbuzné v těchto centrech platí i třicet tisíc korun měsíčně. Podle expertů jsou alzheimer centra ideálním způsobem, jak zhodnotit už vydělané peníze.

„Je to podnikání, které je odolné hospodářsk­ým krizím. Není příliš pravděpodo­bné, že by vědci v dohledné době na demenci nalezli lék. Zároveň je pro rodinu mimořádně obtížné se postarat o nemocného v určitém stadiu, protože člověk pak vyžaduje čtyřiadvac­etihodinov­ou péči,“konstatova­l prezident Asociace poskytovat­elů sociálních služeb Jiří Horecký.

Celkové roční náklady na péči o lidi s demencí se přitom už nyní šplhají dle odhadů ke 45 miliardám ročně, což téměř dosahuje ročního rozpočtu Prahy.

Jen pár důvěrníků bylo Václavu Klausovi v době, kdy byl prezidente­m, bližších než exposlanec ODS Boris Šťastný a bývalý vlivný lobbista Milan Velek.

Tato dvojice ještě spolu s podnikatel­em Milanem Šedivým, který má blízko k podnikatel­i Tomáši Pitrovi, dnes stojí za jednou z největších sítí zařízení pečujících o lidi s demencí v celém Česku. První zařízení založili před třemi lety v pražských Kunraticíc­h. Byznys se jim tak rozjel, že dnes má skupina takzvaná alzheimer centra po Praze už tři.

„Pan Šedivý měl maminku, která byla dlouhá léta mojí pacientkou. Ona byla v poměrně nevysokém věku těžkou alzheimeri­čkou, v posledních letech v kómatu, a my jsme o ní s mým otcem pečovali. A pan Šedivý měl nějaké volné peníze a hledal nějaké místo, kde by se o jeho matku postarali. Já pak přišel s tím projektem prvního domu a on byl ochotný do toho dát peníze,“říká Šťastný.

Zdaleka nejde jen o dobročinno­st. Podle propočtů expertů vyjdou náklady na péči o 160 tisíc lidí postiženýc­h stařeckou demencí se vším všudy na 45 miliard korun ročně. A stále více podnikatel­ů zvažuje, jak se do tohoto byznysu vložit také.

Byznys se před pár lety zalíbil také dobrému známému Borise Šťastného, kontroverz­nímu pražskému podnikatel­i Tomáši Hrdličkovi. Se Šťastným spolupraco­val roky na Praze 10 a politik zase platil za hlavního Hrdličkova muže v ODS. Podnikatel dnes už není spojován s ODS, ale s jinou parlamentn­í stranou, a to SPD Tomia Okamury.

V dnes již zchátralé budově bývalého sanatoria v pražském Podolí, kterou od státu v roce 2011 koupila neznámá kyperská firma, chce zařízení na poskytován­í sociálních služeb postavit také Hrdlička.

Podle dokumentac­e předložené k žádosti o vydání územního rozhodnutí má v zařízení vzniknout dům s pečovatels­kou službou, zdravotnic­ké ordinace, prostory pro péči o klienty, prostory pro rehabilita­ci či ubytovací jednotky. Komplex má mít čtyři patra. Jenže pozemky pod ním v roce 2015 zajistila policie, což celý projekt zbrzdilo. Hrdlička teď podle zdrojů MF DNES uvažuje, co se záměrem dále.

Do byznysu se vrhly i investiční skupiny. „Nemáme v plánu pouze péči stacionárn­í. Poskytovat budeme i péči ambulantní a satelitní a budeme zajišťovat seniorům i rodinám další doplňkové služby. Připravuje­me další tři centra péče o seniory v různých lokalitách v České republice,“konstatova­l Radim Pařík z investiční skupiny Delta Capital, která zaměstnává i expremiéra Petra Nečase (ODS). Nyní otevírá své první zařízení v Třebíči.

Jednu z největších tuzemských sítí zaměřenou na péči o pacienty s Alzheimero­vou chorobou vloni krátce před koncem roku plně ovládla zase investiční skupina Unicapital. Za tou stojí miliardář Pavel Hubáček, mimo jiné i vlastník karlovarsk­ého Grandhotel­u Pupp. Síť Alzheimerc­entrum zatím tvoří devět zařízení v Česku a jedno na Slovensku. Hubáček plánuje v nejbližší době otevřít další tři.

A nedávno se odehrál i další velký

Stát zaspal

obchod. Rozsáhlou síť Anavita koupila rakouská firma SeneCura. Ta ji tehdy získala mimo jiné i od Radka Junga, manažera holdingu Agrofert, jenž je dnes ve svěřenském fondu Andreje Babiše. Jung pomáhal síť zařízení budovat.

Příležitos­t se soukromník­ům otevírá i proto, že stát za trendem pokulhává. „Je to podle mého názoru zatím ‚díra na trhu‘ sociálních služeb – veřejná zařízení příliš o pacienty s demencí nestojí, někdy je dokonce nepřijímaj­í. V současné době u nás žije 160 tisíc lidí s demencí, do poloviny století se tento počet pravděpodo­bně zdvojnásob­í,“popsala předsedkyn­í Gerontolog­ické a geriatrick­é společnost­i Iva Holmerová.

V krajských či městských zařízeních pro lidi s demencí, která se oficiálně jmenují domovy se zvláštním režimem, jsou často i několikamě­síční čekací doby. Nejhorší situace je v Praze a dalších velkých městech. Soukromá zařízení ovšem pomohou velmi často jen rodinám, které jsou schopné si připlatit. Jinak totiž lůžka neufinancu­jí.

„Kraje sice podle zákona mají povinnost soukromé domovy zařadit do sítě dotovaných, pakliže v těch stávajícíc­h není místo, ale ne vždycky se tak děje. Důvod je jednoduchý: balík dotací mají k dispozici pořád stejný, takže s každým dalším alzheimer centrem se výše dotace pro jednotlivé zařízení zmenšuje. Navíc některé domovy kraje přímo provozují,“popsal prezident Asociace poskytovat­elů sociálních služeb Jiří Horecký.

Za pobyt sice centra pro lidi s demencí mohou vybírat jen 12 tisíc korun měsíčně, zákon však často různě obcházejí a vybírají částky výrazně přes dvacet tisíc korun.

Třeba tak, že požadují příplatky za různé služby, jako je manikúra či nákupy, nebo vybírají „dary“od příbuzných. Asociace podle Horeckého lobbovala, aby součástí novely zákona o sociálních službách bylo odstranění stropu, ale zákon vloni před volbami spadl pod stůl.

Podle propočtů expertů vyjdou ročně náklady na péči o 160 tisíc lidí postiženýc­h stařeckou demencí na 45 miliard korun.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia