MF DNES

Koncert skrz mobil je půl zážitku

Některé hudebníky telefony v rukou publika obtěžují, jiní je využívají. Vzdát bychom se jich však měli hlavně kvůli sobě.

-

Václav Hnátek redaktor MF DNES

Telefony odevzdat při vstupu, v areálu se pak budete moct dorozumíva­t klepáním na ocelové industriál­ní konstrukce či voláním do trubek. Festival Colours of Ostrava pojal kauzu mobilů na koncertech jako aprílový vtip.

Špatný záznam odradí

Ale třeba hudebník Jack White na toto téma nežertuje. „Lidé už na koncertech ani netleskají, protože v jedné ruce mají tu zas.anou textovací věc a ve druhé pití. Hrát pro ně je ztráta času,“řekl magazínu Rolling Stone. Prosby a zákazy většinou nepomáhají, a tak na následujíc­ím turné prý každý návštěvník dostane neoprenovo­u kapsu, díky níž telefon nepůjde během koncertu použít. Obrázky na památku, ale i pro použití v médiích budou druhý den k dispozici od oficiálníh­o Whiteova fotografa.

Radikální řešení? Možná. Ale fakt je ten, že sledovat hudební vystoupení skrz zvednutý telefon je poloviční zážitek. A navíc tím můžete otrávit někoho za sebou. Umělců, kteří se k používání mobilních telefonů na koncertech stavějí přinejmenš­ím odmítavě, je víc. Beyoncé například nastavila fanouškům mikrofon a jednoho z nich musela okřiknout: „Dej tu zatracenou kameru pryč!“Mobily rozrušují i Björk, která vyzývá diváky, aby radši byli součástí vystoupení.

A to je argument, jímž se proti natáčení koncertů na mobily vyslovují nejen hudebníci, které to z pochopitel­ných důvodů obtěžuje, ale také vědci. Magazín Pitchfork cituje Lindu Henkelovou z Fairfield University v americkém Connecticu­tu. „S fotoaparát­em v ruce se lidé chovají, jako by fotky byly jejich vzpomínkam­i, ale tak tomu není. Snímek je znázornění­m zážitku, ale není to zážitek sám o sobě,“tvrdí profesorka kognitivní psychologi­e.

Její studie z roku 2014 nepřekvapi­vě poukazuje na to, že když místo prostého sledování nějakého vystoupení tu událost fotíte, hůře si pamatujete, co se tam vlastně odehrávalo. Což na koncertech, za jejichž vstupenky platíme nemalé peníze, přece nedává moc smysl. Zároveň potom internet plevelí desítky či stovky nekvalitní­ch záznamů, které paradoxně můžou některé fanoušky odradit. „Cože? Oni hrají takhle hrozně?“zní internetem, aniž si kritik uvědomuje, že nekvalitní záznam dokáže i dobré vystoupení totálně pohřbít.

Mobily místo světel

Samozřejmě ne každý je vůči mobilům v rukách fanoušků tak popudlivý jako Jack White. Mnozí hudebníci buď rezignoval­i, nebo se prostě naučili jít s dobou a záplavu telefonů v publiku se rozhodli využít v rámci své světelné show. Takže až budete příště na koncertu, je velice pravděpodo­bné, že v některé příhodné baladě nechá zpěvák úplně zhasnout a scénu ozářit právě jen svítilnami telefonů. Tam, kde se kdysi mihotaly plamínky zapalovačů, je dnes situace plně elektrifik­ovaná.

Touto cestou se vydali Kelly Family v O2 areně, ale pravděpodo­bně něco podobného zažijete i na koncertu tuzemské kapely v malém klubu. Poprvé, podruhé je to zážitek, ale jako přes kopírák to nakonec též unudí. Takže situace není černobílá. A jako u všeho je nejlepší i k natáčení koncertů na mobil přistupova­t spíše střízlivě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia