MF DNES

Den v zoo. Od lemurů ke gibonům

Ošetřovate­lé zvířat v zoo nezbohatno­u. Za celý den se docela nadřou a v práci často zůstávají, i když už dávno padla. Nikdo z nich si ale nestěžuje. Pro většinu z nich je to totiž práce snů.

- Barbora Pangrácová spolupraco­vnice MF DNES

Uopic se dnes podává k večeři čočka. Některé dostanou navíc ještě vejce natvrdo. Nejvíc se mohou těšit lemuři. Pro ty si Monika Nováková, která v plzeňské zoo pracuje jako ošetřovate­lka primátů, připravila navíc sladké sušené datle. Nakrájela si je do kapsy a vede nás k jejich výběhu. „To ať si mě můžete vyfotit s nějakými zvířaty,“říká.

Lemuři jsou mezi primáty v plzeňské zoo „nejhodnějš­í“. Ošetřovate­lé mohou bez obav vlézt přímo k nim do výběhu – to třeba u šimpanzů nepřipadá v úvahu. Mezi primáty s krásnými pruhovaným­i ocasy nastává pozdvižení. Skáčou po nás a hledají, kde pro ně máme schovaného něco na zub. Jednoho si můžeme i opatrně pohladit, má hebkou a velice hustou srst. Monika vysvětluje, že lemuři mají na spodní čelisti dvě řady zubů, aby si svou srst mohli pravidelně čistit.

Hned nás ale varuje, že i u lemurů je třeba, abychom byli opatrní. Ani madagaskar­ské poloopice prý nejdou pro kousnutí daleko.

„Návštěvníc­i velmi často nedbají na bezpečnost­ní upozornění a na lemury, kteří pobíhají volně mezi nimi, sahají nebo jim dávají sušenky. Bývá tu problém hlavně s dětmi. Pracuji tu už dlouho a vidím, jak se děti mění. Dnes často nemají ke zvířatům vztah, jsou drzejší a nedbají na žádná upozornění. Když je pak lemur kousne, rodiče jdou a nadávají nám. V létě proto často odpoledne jen chodím a napomínám návštěvník­y. Často to ale vůbec nepomáhá,“povzdechne si ošetřovate­lka.

Celý den na nohou

U opic v plzeňské zoo pracuje Monika Nováková už šestnáct let. Kompletně se stará o jejich komfort: připravuje zvířatům krmení, čistí výběhy a sleduje jejich zdravotní stav. „Sami si vymýšlíme a přestavuje­me výběhy, voláme veterináře, když zvířata onemocní, a následně se o ně staráme. Lidé si často myslí, že ošetřovate­lé tráví čas mazlením se zvířaty. Drtivá většina zvířat v zoo však není kontaktní a nic takového se tu neděje. My se navíc snažíme co nejvíce simulovat přírodní podmínky,“vysvětluje sympatická ošetřovate­lka a zamíří k šimpanzům – největší chloubě plzeňské zoo.

Právě u jejich výběhu vezmou jakékoliv představy o zábavném hraní s opičími mláďaty za své. „K šimpanzům vůbec nechodíme, to by bylo velice nebezpečné. Jsou choleričtí a mají čtyřikrát větší sílu než člověk, takže i veškerá naše manipulace s nimi probíhá přes mříže,“říká ošetřovate­lka.

Jakmile opicím něco je, musí se proto volat veterinář, který je narkotizač­ní zbraní neboli „foukačkou“uspí, teprve pak se k opici může přiblížit a ošetřit ji.

Vzadu u mříží nás ale čeká Maruška, nejkontakt­nější šimpanzí samice z plzeňské tlupy. Je také jediná, která se i částečně trénuje.

Výcvik probíhá na velmi podobném principu jako u psů, za správně provedený cvik dostává šimpanz odměnu v podobě oříšků. Maruška nám ukazuje, že na povel umí nastavit k mříži ucho, oko nebo nohu. Tyto cviky jsou důležité, protože tak ošetřovate­l může snadno zkontrolov­at zdravotní stav nebo zvíře i ošetřit. „Nejvyšší meta by byla, kdyby si ode mě časem nechala dát injekci, aniž by se musela uspávat „foukačkou“jako ostatní šimpanzi. Jestli toho ale dosáhneme, nevím,“krčí rameny Monika Nováková, která do zoo nastoupila hned po střední škole.

Kdyby se v příštích letech podařilo vybudovat novou expozici a dovézt sem orangutany, to by byl splněný sen.

Dřina, nebo vysněná práce?

Její práce, jak říká, není vůbec jednoduchá a fyzicky je poměrně náročná. „V zimě často přecházíte z pavilonů, kde je okolo pětadvacet­i stupňů, do venkovního mrazu, což organismus nenese úplně dobře. Navíc jste celý den na nohou a v podstatě se nezastavít­e. Pro mě je to ale vysněná práce. Nikde bych neměla takovou šanci se o zvířata starat, pracovat s nimi a dostat se k nim tak blízko,“vypráví.

Práce ošetřovate­le zvířat v zoo může být pro řadu lidí sen. Jak se k němu dostat? Monika studovala ochranu životního prostředí, ale zájemce o práci v zoo podle ní může přijít z jakéhokoli­v oboru. Mnohem důležitějš­í než vzdělání je vztah ke zvířatům a hlavně pořádná chuť do práce. Konec pracovní doby totiž kolikrát neznamená, že položíte nářadí a jdete domů.

„Ošetřovate­lé sice mají pracovní dobu, jakmile se ale něco děje, spěcháme do práce, ať je kolik chce. My jsme tu u opic čtyři. Když jsou zvířata nemocná nebo třeba rodí, střídáme se u nich a pracovní doba pak přestává platit, běžně tu pak býváme od rána do noci,“říká Monika.

Dobrý ošetřovate­l se pozná podle toho, že právě v takovéto chvíli nechce u zvířat chybět. „Když třeba některá z našich samic rodí, všichni si přejeme u toho být. A pokud se mládě podaří odchovat, je to pro nás obrovský úspěch a pocit zadostiuči­nění, že děláme naši práci dobře,“popisuje Monika.

Zároveň však dodává, že se mezi matku a mládě nemíchají a nepraktiku­jí umělý odchov ani v případě, že se třeba matka o mládě nestará vzorně. Nechávají to zkrátka na přírodě, aby si zvířata stále v co největší míře uchovávala svoji přirozenos­t a v zahradách nedegenero­vala.

Zamkla jsem tu mříž?

Cestou ke gibonům řešíme, zda je práce ošetřovate­le náročná nejen fyzicky, ale také psychicky.

„Nemusíte se tu dovolovat, jestli můžete jít na záchod, nestojí nad vámi od rána do večera šéf. Na druhou stranu máte zodpovědno­st za to, aby bylo o zvířata postaráno a aby byla zabezpečen­a. Kdyby třeba utekl šimpanz a ublížil návštěvník­ovi, bude to samozřejmě moje chyba. Proto mě často najednou i doma přepadne myšlenka, jestli jsem opravdu zamkla všechny zámky a udělala vše, co mám. I po letech si raději všechno kontroluji dvakrát.“

Práce ošetřovate­le může být podle Moniky někdy i plná emocí. Vypráví o samici šimpanze, která žila v Plzni velmi dlouho, byla hodně kontaktní a cvičitelná a uhynula ve svých pětačtyřic­eti letech. „To už vám prostě slzička ukápne, to je jasné.“

Šimpanzi se dožívají čtyřiceti až pětačtyřic­eti, ale i ostatním opicím je tu běžně přes dvacet. „Většina z našich opic je tu se mnou vlastně celých těch šestnáct let od doby, co jsem nastoupila. A doufám, že tu spolu budeme, dokud neodejdu do důchodu,“směje se Monika.

Ze zoo se totiž neodchází. Většina pracovníků zahrady stráví mezi zvířaty velkou část svého profesního života. Pokud se ale nějaké místo přece jen uvolní, přihlásit se může opravdu kdokoliv. Plzeňská zoo přijímá také brigádníky, ze kterých se později mohou stát zaměstnanc­i na plný úvazek.

Tuto cestu Monika doporučuje všem zájemcům o práci ošetřovate­le. „Zkusíte si, jaké to vlastně je a co to obnáší, a pak se rozhodnete, jestli opravdu ošetřovate­lem chcete být. U primátů už například několikáto­u sezonu pracuje jeden brigádník, který si dodělává školu. Už jsme si ho vychovali a po dokončení školy k nám bude moci nastoupit nastálo. U nás je to většinou tak, že jakmile někdo nastoupí a „přežije“první rok, už pak zůstává napořád,“usmívá se.

Pro peníze to ale dělat nemůžete. „Nemáme služební auta nebo telefony a opravdu tady nezbohatne­me. Pro mě je to ale práce snů a doufám, že už tu zůstanu. A co bych si přála? Kdyby se ještě v příštích letech podařilo vybudovat novou expozici a dovézt sem orangutany. To by pro mě byla asi největší výzva a splněný sen,“dodává ošetřovate­lka primátů.

 ??  ?? Kamarádka U výběhu šimpanzů čeká na ošetřovate­lku Moniku Novákovou nejkontakt­nější samice Maruška. Ostatní lidoopi si drží odstup.
Kamarádka U výběhu šimpanzů čeká na ošetřovate­lku Moniku Novákovou nejkontakt­nější samice Maruška. Ostatní lidoopi si drží odstup.
 ??  ?? Krmení dravé zvěře Do výběhu k lemurům mohou ošetřovate­lé primátů v plzeňské zoo vejít bez obav. 2 x foto: Ladislav Němec, MAFRA
Krmení dravé zvěře Do výběhu k lemurům mohou ošetřovate­lé primátů v plzeňské zoo vejít bez obav. 2 x foto: Ladislav Němec, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia