MF DNES

Vnitro, nebo nic

Vedení sociální demokracie včera večer oznámilo, že jde do opozice.

-

PJakub Pokorný Vojtěch Srnka

ůvodně mělo o osudu vlády ANO a ČSSD rozhodnout celostrani­cké referendum.

Nakonec včera pozdě večer rozhodly obavy nového vedení sociálních demokratů z jeho výsledku.

K tomu, že jednání mezi oběma stranami neskončí úspěšně, to směřovalo už poslední dva týdny. Členská základna, která měla nakonec o osudu vlády rozhodnout, už dopředu dávala najevo, že se v referendu vyjádří kladně jen v případě velkých ústupků ze strany ANO.

A Jan Hamáček s Jiřím Zimolou zase však už dopředu dávali najevo, že nebudou riskovat výrazné oslabení svých nových postů ve vedení strany tím, že jím dojednanou dohodu členská základna odmítne.

Podmínkou, aby se tak nestalo, musel být opravdu velký ústupek ze strany hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše. Sociální demokraté „výměnou“za toleranci Babišova trestního stíhání po něm chtěli pět ministerst­ev, a nejlépe včetně vnitra a financí. Prý aby tak na něj dohlédli. To je však na druhou stranu také požadavek, který absolutně neodpovída­l jejich sedmiproce­ntnímu zisku ve volbách, což Babiš často připomíná.

A tak aby jednání odpískal, Hamáčka v posledních dnech přemlouval­i i vlivní zákulisní hráči ČSSD, kteří při něm dlouhodobě stojí. Obzvlášť když měli z ANO informace, že jim Babiš nedá ani ministerst­vo vnitra.

To se potvrdilo a Hamáček spolu se Zimolou jednání skutečně ukončili, přestože mohli dostat ministerst­vo spravedlno­sti.

Jak ostatně vyplynulo i z ankety MF DNES mezi víc jak osmdesátko­u socialistů, členská základna by dojednanou vládu s ANO stejně nejspíš odmítla.

Nestálý Babiš, špatný vlastní výsledek

Sociální demokraté proti vládě argumentuj­í mimo jiné tím, že je Andrej Babiš příliš nestálý a rozhoduje se impulzivně. „Hnutí ANO má svou politiku postavenou pouze na průzkumech veřejného mínění a rozhodují se jako korouhvičk­a ve větru. Sudé týdny chtějí vládnout s ODS, liché týdny s KSČM,“řekl v anketě MF DNES olomoucký

zastupitel Petr Čulík. Také se obávali, že po odhlasován­í důvěry vládě je Babiš odsune na druhou kolej a bude si stejně hlasovat s SPD a KSČM.

„Když už by vláda s důvěrou jednou vznikla, tak už by nebyl způsob, jak ji korigovat,“říká například radní Ústeckého kraje Zdeněk Matouš.

Části členské základny pak vadil druhý potenciáln­í a nutný partner budoucí koalice – komunisté. „Pro mě je tato strana pořád zločinecko­u organizací,“odmítá rázně koalici zastupitel za ČSSD z Jeseníku Alexandr Kaňovský.

Jeho kolega z Prahy 4 Petr Horálek připomíná, že strana by se nějak musela také vypořádat s bohumínský­m usnesením, které jí už od roku 1995 zakazuje spolupráci s KSČM.

Poslední důvod pak s ANO ani KSČM nesouvisí a jde spíše o kritiku vlastní kondice. „Nemyslím si, že je dobře, aby vládla strana, která skončila ve volbách čtvrtá nebo pátá,“poznamenal Pavel Csonka z lounské ČSSD.

Nedáte-li finance, dejte aspoň vnitro

Nejvíc nerozhodnu­tých straníků by se orientoval­o podle počtu vyjednanýc­h ministerst­ev. Minimum bylo pět, pro někoho dokonce šest a ideálně mezi nimi měly být silné resorty vnitra a financí. Skromnější respondent­i by požadovali tedy alespoň vnitro či jiné „silové ministerst­vo“.

Někteří pak trvali na některém z ryze levicových programový­ch požadavků – třeba zavedení sektorové daně pro banky a jiné velké podniky.

Samozřejmě i příznivci koalice s ANO měli své důvody, proč chtějí spolupráci podpořit. Šumperská zastupitel­ka Irena Jonová připomínal­a politické pravidlo, že naplňovat program lze jen ve vládě, a přidala i argument, že když si hnutí ANO rozumí s ČSSD v Šumperku, proč by si nerozuměly i v kabinetu.

„V opozici už je politickýc­h stran dost,“říkal také s nadsázkou krumlovský zastupitel Libor Zahradník, příznivec společné vlády.

Po včerejšku se však zdá, že se k nim připojí i Hamáčkova sociální demokracie. s přispěním Barbory Volfové a Alžběty Šimkové

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia