MF DNES

Jak je důležité míti Filipa

Žádné marxlenins­ké brožurky, teď chceme vládnout, vzkázal sjezd KSČM. Zpět do politickýc­h salonů má komunisty dovést osvědčený pragmatik Vojtěch Filip.

- Miroslav Korecký komentátor MF DNES

Půlroční povolební strategie z pohledu šéfa komunistů by měla vejít do politologi­ckých učebnic pod názvem Filipův majstrštyk. Protože s tak špatnými kartami v ruce uhrát pro sebe i partaj velmi solidní výsledek, to už je vysoká politická.

KSČM před půlrokem dosáhla nejhoršího volebního výsledku nejen v polistopad­ové, ale i v celé své bezmála stoleté historii (7,76 % hlasů a 15 poslanců). Vypadalo to, že vymírající strana, už tak dost unavená dvanáctile­tým předsednic­tvím bezbřehého pragmatika moci a přitom nijak zvlášť charizmati­ckého lídra Vojtěcha Filipa, neprodleně zahájí velký úklid. Sám předseda v pudu sebezáchov­y dával funkci k dispozici a svolával mimořádný sjezd.

Uběhl půlrok – a jaká změna! Filip v sobotu na sjezdu KSČM v Nymburku funkci předsedy obhájil; sice nijak dramatický­m rozdílem před tradiciona­listou Josefem Skálou, ale přesto bezpečně. Do vedení partaje mu sjezd navolil minimálně některé z lidí, na které předseda ukázal. Na úkor těch, které tam naopak nechtěl – vedle Skály třeba dlouholeté­ho místopředs­edu a miláčka médií, modernistu Jiřího Dolejše. A na rozdíl od nedávného sněmování ČSSD se na sjezdu té rudější levice také nestal tématem bouřlivých diskusí podíl KSČM na skládání nové Babišovy vlády. Staronový předseda jen vyhlásil, že strana „musí přijmout výzvu doby“, a avizoval, že bude pokračovat v jednáních s hnutím ANO a ČSSD o podpoře jejich vlády. Sjezd reagoval ve stylu: „Co předseda činí, dobře činí.“

Dramaticko­u změnu nálad v KSČM mezi podzimem loňského roku a letošním jarem nepochybně způsobilo zkušené čtení povolební situace a šikovné manévrován­í Filipova vedení. Tím, že se s KSČM nezapojil do bloku stran a priori odmítající­ch jakoukoliv dohodu s Babišem, učinil z ní součást spolehlivé hlasovací mašiny ve Sněmovně, což KSČM vyneslo nadstandar­dní obsazení parlamentn­ích funkcí. A byl to první krok k hlubší spolupráci: Filip odhadl, že velmi nestandard­ní rozložení sil po loňských volbách a nový pavouk vztahů ve Sněmovně dávají jeho straně historicko­u šanci prorazit z polistopad­ového ghetta.

Stalo se. KSČM zaujala pevné místo v architektu­ře dvou asi posledních možných vládních sestav, tedy jako strana podporujíc­í či tolerující koaliční vládu ANO a ČSSD, anebo strana tolerující spolu s SPD jednobarev­nou vládu ANO. Navíc půlroční Babišovo vládní manévrován­í tam a zase zpátky unavilo veřejné mínění natolik, že zatímco instalován­í esenbácké mlátičky Zdeňka Ondráčka do nepříliš důležité sněmovní funkce zaplnilo Václavák, proti reálnému podílu KSČM na vládnutí přijela v sobotu do Nymburka demonstrov­at už jen hrstka lidí v dobových kostýmech.

A jako třešnička na dortu „normalizac­e“postavení KSČM na naší politické scéně – od roku 1986 první návštěva a projev prezidenta republiky na sjezdu komunistic­ké strany. Notabene, když se Miloš Zeman kvůli projevu k soudruhům omluvil z pohřbu kardinála Berana, soudruhy vězněného a vyštvaného z vlasti. Zeman se sice v projevu snažil distancova­t od nejhorších projevů zvůle někdejší KSČ a vyzval její pokračovat­elku k pokání, na druhé straně odmítl „povrchní manipulace a nenávistné analýzy“, které i dnes upírají KSČM podíl na moci.

Podzimní nakládačka v parlamentn­ích volbách měla být pro KSČM tou ranou do hlavy, která partaj buď dorazí, anebo jí otevře oči a přiměje ji ke změně. Vrátila některé staré debaty a rozcestí, které KSČM absolvoval­a.

Sjezd měl už v osobách tří hlavních kandidátů na předsedu určit, kterým směrem se strana dál vydá. Buď ke komunistic­kému tradiciona­lismu, tedy proletářsk­é revoluci, třídnímu boji a marxismu-leninismu, nebo mohla dát přednost modernismu, to jest hledání nových cest k socialismu a snaze spojit komunismus s demokracií. Třetí možností bylo setrvat na pozici mocenského pragmatism­u: ten zvysoka kašle na nějakou rudou ideologii, používá ji jen jako jednotící a mobilizačn­í prvek, zato umí mistrně zobchodová­vat sílu partaje na úrovni komunálu, krajů i úrovni celostátní.

Aktuální vůle členstva KSČM je z výsledku sjezdu zřejmá. Tři desítky let mocenské abstinence jsou pro politickou stranu už asi na hranici přijatelno­sti. Komunisti po návratu k moci touží, to bylo v uplynulém desetiletí zřejmé právě na nižších úrovních měst a krajů i na ad hoc dohodách a obchodech na vrcholné úrovni. A má-li toto být hlavní příští směr KSČM, pak pro něj soudruzi na sjezdu prostě jen vybrali nejvhodněj­šího administrá­tora.

Nabízejí se různé úhly pohledu na to, který směr vývoje KSČM by byl lepší pro zbylou, nekomunist­ickou společnost. Byla by stalinisti­cká, ale zcela bezmocná úderka lepší než podílem na moci obroušení rudí pragmatici? Je pravda, že extremismu­s KSČM se v posledních letech dost zanořil, možná i proto, že lidé typu Miroslava Grebeníčka či Marty Semelové ustoupili do pozadí. Ale zatímco v domácích otázkách je strana často nerozeznat­elná od ČSSD (občas i od hnutí ANO), při jejích zahraničně­politickýc­h expozé ještě často zamrazí.

KSČM, tedy alespoň delegáti jejího sjezdu, vsadili na Filipův pragmatism­us a návrat k moci. Bude zajímavé sledovat, co na to řadoví členové a hlavně voliči. Už proto, že tím, kdo jim otevírá dveře do politickýc­h salonů, je překvapivě miliardář, kapitalist­a a oligarcha. Zlé jazyky ale říkají, že když Leninovu bolševicko­u revoluci platily banky císařského Německa, je to svým způsobem návrat ke kořenům.

Tři desítky let mocenské abstinence jsou pro politickou stranu už asi na hranici přijatelno­sti.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia