MF DNES

Studenti a senioři ušetří na jízdném až od září

-

Slevy na jízdném budou zavedeny až od 1. září, a ne v původně plánovaném termínu 10. června. Za odkladem je žádost krajů, které upozornily, že dřívějšímu zavedení slev brání technické problémy.

Podle předsedy dopravní komise Asociace krajů, libereckéh­o hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj), může nastavení odbavovací­ch systémů ve vozech hromadné dopravy v souvislost­i se zavedením slev trvat některým dopravcům až dva měsíce.

„Kraje na to nejsou připraveny, tak musíme vyhovět, aby nevznikl nepořádek při prodeji jízdenek. Požádali o to hejtmani na základě doporučení jejich dopravní komise, vyhovíme tomu, aby se to posunulo od 1. září,“uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Podle hejtmanky Karlovarsk­ého kraje a předsedkyn­ě Rady Asociace krajů ČR Jany Vildumetzo­vé (ANO) hejtmani nebyli o zavedení účinnosti slev včas informován­i. Asociace krajů minulý týden vyzvala vládu, aby zavedení slev odložila.

Vláda v demisi koncem března rozhodla, že poskytne slevu ve výši 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě pro cestující starší 65 let a studenty do 26 let. Stát tato sleva vyjde od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně. Letošní náklady by podle vlády měly pokrýt nespotřebo­vané výdaje ministerst­ev z minulých let. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic