MF DNES

Atentátník z Paříže dostal zatím za střelbu 20 let

-

Na dvacet let poslal včera belgický soud do vězení Salaha Abdeslama za pokus o vraždu tří belgických policistů při razii v březnu 2016. Z podílu na teroristic­kých útocích v Paříži v roce 2015, které jako jediný z podezřelýc­h přežil, by se měl tento Francouz marockého původu u francouzsk­ého soudu zodpovídat až v roce 2020.

Osmadvacet­iletého Abdeslama soud uznal vinným z pokusu o vraždu „s teroristic­kým charaktere­m“. Podílel se podle něj na střelbě na belgické policisty, když se ho pokoušeli zadržet kvůli podezření z účasti na atentátech z Paříže, které si vyžádaly 130 obětí.

Uložením nejvyššího možného trestu dvaceti let za mřížemi soudkyně vyhověla žádosti státního zastupitel­ství. Abdeslam odmítal u soudu vypovídat. Pouze prohlásil, že se bude hájit mlčením. Ani včera na vynesení rozsudku z francouzsk­é vazby nedorazil.

Do soudní síně se nedostavil ani další obžalovaný ze střelby při zásahu, Sofiane Ayari. Toho soud rovněž uznal vinným a uložil mu stejně vysoký trest jako Abdeslamov­i. (ČTK)

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic