MF DNES

1 900 bytů bez nájemníků

Magistrát i městské části podle kritiků vlastní plno prázdných bytů, přitom je jich nedostatek

-

Ondřej Hanko redaktor MF DNES

Po celém městě je podle kritiků přes devatenáct set neobydlený­ch bytů ve vlastnictv­í magistrátu či městských částí. V Praze se přitom už několik let mluví o nedostatku míst k bydlení. Městské části i magistrát proto v příštích letech opraví stovky bytů, které dnes leží ladem. Další domy však na svou příležitos­t ještě musí počkat.

Číslo podle radního pro bydlení sedmé městské části Kamila Vavřince Mareše (Praha 7 sobě) vyplývá z analýzy, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). „Jsou to byty hlavního města včetně majetku svěřeného městským částem,“říká Mareš. „Když jsme v roce 2014 nastoupili na radnici, napočítali jsme přes sto deset prázdných bytů ve správě Prahy 7,“dodává.

S údajem nesouhlasí pražský radní pro bydlení Radek Lacko (ANO). „Magistrát nemá žádné dlouhodobě volné byty. Když jsem nastoupil do funkce, bylo jich tři sta,“tvrdí radní. Problém vidí jinde. „Je důležité si uvědomit, že magistrát nemůže mluvit do využívání bytového fondu městských částí. Jakmile se jim svěří, je zcela na nich, jak ho budou obhospodař­ovat,“říká Lacko a dodává, že Praha může radnicím něco přikazovat jedině v případě, když jim přidělí peníze na opravy nebo na nové domy.

S tím částečně souhlasí i Mareš. „Magistrát nemůže odsvěřit majetek městské části bez jejího souhlasu. Je to vlastně trvalá výpůjčka bez možnosti výpovědi,“říká Mareš. Podle IPR měl magistrát v říjnu 2016 ve správě osm set dvacet jedna volných bytů, zbytek patřil městským částem.

Magistrát tak aspoň pracuje na některých svých bytech. „K dnešnímu dni evidujeme třicet sedm bytů, u kterých již probíhá rekonstruk­ce či je nezbytné ji provést,“uvádí mluvčí magistrátu Vít Hofman. Hlavní město dále vlastní osm vyklizenýc­h domů, kde je též několik volných bytů. „Máme k dispozici dům se sedmi byty, které nabídneme ve výběrových řízeních neprodleně po ukončení reklamační­ho řízení,“dodává Hofman.

Lépe rozdělovat peníze

O městském bydlení se jednalo na semináři, který uspořádal magistrát. Vystoupili na něm i lidé z Platformy pro sociální bydlení, kteří tvrdí, že Praha nemá jasné cíle v městské bytové politice. „Trvá situace, kdy se ad hoc přidělují peníze na starší projekty ze šuplíku,“

říká předseda Platformy Štěpán Ripka. Magistrát by podle něj po městských částech měl požadovat, aby například třetina opravených či nových bytů sloužila seniorům.

S postupem, jakým se přidělují peníze, nesouhlasí ani Praha 7. A to navzdory tomu, že od magistrátu získala necelých dvacet devět milionů na opravu činžáku v Dobrovskéh­o ulici. Vznikne zde patnáct bytů pro policisty, hasiče či sociálně slabší a handicapov­ané.

„Projekt za zavřenými dveřmi komise nakonec schválila. Praha 7 může být ráda, ale je to systémové řešení? Proč se peníze nerozděluj­í podle jasně stanovenýc­h pravidel s předem danými vázacími podmínkami?“ptá se radní Mareš.

S tím ale nesouhlasí Lacko. „Zavazujeme městské části, že po dobu minimálně dvaceti pěti let nesmějí dům prodat a že musí být dodržen princip, který jsme schválili. Když to bude pro seniory, tak to bude dvacet pět let pro seniory. Je to dotační titul, který je průběžně kontrolová­n,“oponuje radní.

Lázně se jen tak neobydlí

Pustnoucí byty by se měly podle Ripky co nejdříve opravit, zároveň se ale nesmí podcenit výstavba. „Ve stejnou chvíli se musí připravova­t projekty, o kterých víme, že budou trvat sedm let,“říká Ripka. Má na mysli nové bydlení, které chce postavit magistrát. Po dlouhé přípravě by se letos mělo začít stavět až jedenáct set nových bytů.

Jinde to ale zatím zůstane při starém. Opuštěné lázně v Husitské ulici by Praha 3 ráda přestavěla na sociální byty, ale zatím nemůže. „Problém je v tom, že nám to Praha svěřila pouze za podmínky, že tam budou znovu lázně,“vysvětluje starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09). Radnice proto požádala magistrát o změnu.

Neobvykle se zachovala Praha 11. Před časem koupila od developera nový dům Zahrady Opatov. Necelých dvě stě bytů postupně tržně podnajímá. Zatím se jich zaplnilo padesát pět.

 ??  ?? Žádné koupele Lázně v Husitské ulici navštívil i císař František Josef I. Praha 3 v nich chce vybudovat byty.
Žádné koupele Lázně v Husitské ulici navštívil i císař František Josef I. Praha 3 v nich chce vybudovat byty.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia