MF DNES

Kulometník, parašutist­a, ale hlavně Partyzán

-

Kateřina Vaníčková reportérka MF DNES

zval se obrovský hvízdot, tak se ukryl za silnou borovici. Jeho kamarád Robert si za ni lehl z druhé strany. Pak už slyšel jen střelbu a hlasitý výkřik. Když palba ustala, zavolal na něj, ale on neodpovída­l. „Obešel jsem strom a už viděl, jak tam leží. Byl od kulek celý roztrhaný, neměl nohy. Hlava a tělo nebyly poznat. Brečel jsem jako malý kluk,“vzpomíná pětadevade­sátiletý Ladislav Havrišák z Hradce Králové na jeden z nejkrutějš­ích momentů, které zažil. Za války se zúčastnil Slovenskéh­o národního povstání. Proti Němcům v době slovenskéh­o státu, satelitu podléhajíc­ímu nacistické třetí říši, bojoval s lehkým kulometem a protitanko­vou puškou.

My už byli v kopci

výzbrojí, byl jsem lehkým kulometník­em. Byli jsme nasazeni na průzkum pod kopcem, kde jsme měli obrovskou nevýhodu. Šlo to pomalu a najedou to přišlo – obrovská minometná palba. Po chvíli jsme dostali rozkaz k ústupu, několik vojáků z roty bylo zraněno,“vypráví.

Při ústupu přišel Havrišák o svého nejlepšího kamaráda Roberta Kandlíka, který vyrůstal ve vedlejší vesnici. Po hrůzném zážitku zůstal ještě nějakou dobu na frontě, než byl s celou rotou odvolán na odpočinek. Do boje byl znovu povolán u Žiaru nad Hronom, ale už ne jako kulometník. To už operoval s protitanko­vou puškou.

Celá rota byla na poli, když se objevil německý stíhací letoun luftwaffe. Focke-Wulf rotu párkrát obletěl, pak nastal klid. Klid před bouří. „Za malou chvíli přiletěly dva svazy německých letounů. Piloti louku úplně rozbombard­ovali. Mysleli si, že tam jsme, jenže my už byli v kopci, měli jsme obrovské štěstí,“říká Havrišák.

Po leteckém útoku se na poli objevily tanky. „Začala přestřelka, z německé strany přišla kulometná a minometná palba. Museli jsme ustupovat do kopce. Jak jsme utíkali, tak jsem slyšel, jak kolem mě sviští kulky a zarývají se do země. Je neuvěřitel­né, že jsem to přežil bez zranění. Když jsem byl už trochu krytý, podíval jsem se na svůj plášť, až pod kolena byl prostřílen­ý,“vypravuje Havrišák.

Po ukončení organizova­ného vojenského odporu přešel k partyzánsk­ému způsobu boje, kde bývalí vojáci vytvářeli nové skupiny. Havrišák se dostal do partyzánsk­é skupiny s 15 vojáky, která bojovala v Donovalech v Nízkých Tatrách.

„Kvůli jídlu a spojení jsme chodili do vesnice, jenže někdo nás prozradil,“líčí Havrišák. Němci vesnici obsadili a čekali. „Přepadli nás, nestihli jsme ani pípnout. Z družstva zemřeli čtyři muži rovnou na místě. Nebyla šance na útěk, padli jsme do zajetí.“

Přeživší zajatci byli transporto­váni přes Polsko do Německa. „První zastávka byla Žilina. Všichni jsme mysleli na to, jak by se dalo z vlaku vyskočit a zachránit si život. Nešlo to, na každé stupačce z jedné i druhé strany vlaku stál Němec s automatem,“vzpomíná.

Vlak zastavil podruhé a slovenská partyzánsk­á skupina byla v Osvětimi. Slovenský parašutist­a se tam však neohřál. Díky svým schopnoste­m se dostal do leteckých závodů vyrábějící­ch messerschm­itty a V1 v durynské Geře. „Pracovali jsme tam ve strašných podmínkách. Měli jsme tlumočníka, Slováka. Sice toho moc nevěděl, ale dokázal se s Němci domluvit,“vzpomíná.

V roce 1945 Havrišáka kvůli ústupu německých vojáků přesunuli do věznice v Hofu. „Pamatuji si příhodu, kdy jsme ve stodole měli těžce nemocného muže. Ležel tam jako mrtvola a jen křičel o pomoc. Najednou přišli němečtí vojáci, že někdo něco ukradl. Myslím, že šlo o jedno vajíčko. Nahnali nás ven na dvůr, kde nás počítali. Němec vykřikl, ať vystoupí z řady ten, kdo to provedl. Pokud se nikdo nepřihlásí, tak budeme po jednom u stodoly zastřeleni. Už začali vybírat, kdo půjde na řadu první, když v tom někdo řekl, že to udělal ten muž ležící ve stodole. Němec tam došel, dal do něho asi šest ran. Nám tím ale zachránil život,“říká Havrišák.

Za několik měsíců přijela do Hofu americká armáda a vězení osvobodila. „Když jsem přijel domů, tak mi říkali, že maminka dostala ten rok v únoru zprávu o mé smrti. Když mě pak viděla, nemohla uvěřit, že to jsem já,“vzpomíná.

Havrišák je nyní čestným členem hradeckého leteckého pluku. „Na válku nerad vzpomínám, je to něco strašného. Ale neměl jsem to jednoduché ani za komunismu, kdy mě málem degradoval­i a vyhodili od letectva. Naštěstí se mě velitel zastal a oni mě tam nechali,“dodává.

Němec tam došel, dal do něho asi šest ran. Nám tím ale zachránil život.

 ??  ?? Bylo svědkem více než 500 seskoků a namalovala je parašutist­ova manželka.
Bylo svědkem více než 500 seskoků a namalovala je parašutist­ova manželka.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia