Klausův Jakl kandiduje za Okamurovo SPD

Po podzimních volbách se Senát promění. Získají nezávislí na úkor tradičních stran.

MF DNES - - FRONT PAGE - Jakub Pokorný, Robert Oppelt reportéři MF DNES

PRAHA Tomio Okamura a exprezident Václav Klaus mají společný například rezervovaný vztah k migraci a Evropské unii. Doposud však reprezentovali dva odlišné světy.

Ty se teď protnuly. Člen správní rady Institutu Václava Klause Ladislav Jakl kandiduje do Senátu za SPD v Praze 2.

Včera odpoledne vypršel termín pro odevzdání kandidátek do podzimních voleb. Těsně předtím zveřejnilo své kandidáty i hnutí SPD. Tomio Okamura to udělal záměrně na poslední chvíli, aby mu jeho nominanty nikdo nestihl zpochybňovat.

„Láďu Jakla jsem potkal poprvé asi před deseti lety. Máme stejný názor na svobodu a suverenitu České republiky,“komentoval včera Jaklovo angažmá Tomio Okamura.

Ladislav Jakl včera nebral telefon. Jakl nekandiduje rozhodně za Klausovými zády, protože exprezident nedávno v rozhovoru pro MF DNES prozradil, že „někteří lidé, které zná, dostali nabídku kandidovat za Okamuru a vážně o ní uvažují“.

Expert na pivo a bigbítový hudebník Ladislav Jakl, který měl před pár lety v šatníku triko se žlutými unijními hvězdičkami seskupenými do kosočtverce, to nebude mít v obvodě Praha 2 lehké.

Lidé tam totiž volí úplně jiné typy. V současnosti je tam senátorem Libor Michálek zvolený s podporu Pirátů, Zelených a lidovců.

Volby do horní komory slibují i další zajímavé souboje. Čistě teoreticky by se v Senátu mohli sejít expremiér Jiří Paroubek, jeho vládní mluvčí Lucie Orgoníková a jeho ministr David Rath.

Všichni tři kandidují, byť za ČSSD už jen Orgoníková.

Doposud byl Senát takovou „malou kopií Sněmovny“a dominovaly v něm velké strany ČSSD a ODS, ale teď už jí být nemusí. Naopak se poprvé může stát institucí nezávislých osobností.

Není proto divu, že letošní podzimní volby do horní komory budou patřit k těm nejdramatičtějším a nejzajímavějším v historii – a to nejen proto, že do nich jdou skoro všichni neúspěšní prezidentští kandidáti.

Je také dost dobře možné, že o post šéfa horní komory sociální demokracie přijde a bude ho nominovat třeba KDU-ČSL.

Pro začátek pár čísel, která to všechno dokládají: už čtyřicet dnešních senátorů, tedy skoro polovina, pochází z malých stran nebo jsou nezávislí.

Volí se jako vždy ve 27 obvodech a z nich teď v šestnácti obhajují sociální nebo občanští demokraté. Lidovci obhajují dva – jedním z nich je favorit ve vsetínském obvodu a hejtman Jiří Čunek.

„Třeba před šesti lety byla situace v politice úplně jiná. Byly tady klasické strany a několik dalších. Tohle se úplně rozpadlo. Dominuje nedůvěra vůči klasickým stranám. Je tu silné hnutí ANO, má silnou základnu, ale ještě silnější je odpor proti němu. Je pravděpodobné, že asi nejvíce senátních kandidátů bude zvoleno za ANO, ale rozhodně jich nebude dvacet,“odhaduje sociolog Jan Herzman.

Senát plný nezávislých osobností by tak mohl Andreji Babišovi klidně vracet hlavně ústavní změny, jako je zákon o referendu.

Hnutí ANO má navzdory svým vysokým preferencím jen šest senátorů a handicap, že ostatní se proti němu budou hlavně v druhém kole spojovat. Avšak letos nasazuje silné a známé kandidáty, jako je exministr financí Ivan Pilný, trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák a ředitel karvinské nemocnice Jiří Matěj, který má tři vysokoškolské tituly. Přesto ANO asi horní komoru neovládne.

Největší souboje

Mimochodem, ze Senátu může úplně zmizet KSČM, protože její poslední senátor Václav Homolka letos obhajuje v Chomutově a dostal silného soupeře v podobě zoologa Přemysla Rabase.

Letošní senátní volby budou proto zajímavé i pro příznivce dramatických soubojů, možná i pro sázkaře.

Nejde jen o obvod v Praze 4, kde vyzve stávající senátorku Evu Sykovou bývalý prezidentský kandidát Jiří Drahoš. V roce 2016 vyhodil předseda Akademie věd Drahoš Sykovou z postu ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, když byla podezřelá z kupčení s kmenovými buňkami. Teď ji může ještě „vyhodit“ze Senátu.

Velké souboje se odehrají i v nenápadnějších obvodech. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek to nebude mít v Náchodě úplně jisté, protože se mu postaví bývalý policejní prezident a dnes krajský politik za ODS Martin Červíček, tedy také známá osobnost.

V Chrudimi se utká trojice Daniel Herman (exministr kultury), Petr Novák (trenér Martiny Sáblíkové) a Lucie Orgoníková (bývalá mluvčí vlády). „Je to obvod, ze kterého pocházím,“vysvětlila kandidaturu ve východních Čechách Orgoníková.

Kandidují zpěvák i letec

Naopak některé obvody mají jasné favority. Proti Jaroslavu Kuberovi se neodvážilo nikoho postavit v Teplicích ani nejsilnější hnutí ANO, stejně jako nikoho nestaví proti Jiřímu Čunkovi ve Vsetíně.

Jako vždycky se mezi senátními kandidáty objevují umělci, celebrity a lidé různých, ne úplně obvyklých povolání.

Namátkou je mezi nimi folkový hudebník Pepa Nos (SPD, obvod Mladá Boleslav), který už koncertoval na akcích Okamurova hnutí a své nové album chtěl původně nazvat „EU Relax“. Úplně jinak než Nos bude o Evropské unii určitě mluvit Terezie Radoměřská, bývalá kastelánka Českého Šternberka (TOP 09, obvod Benešov), nebo pilot Vlastimil Dvořák, který pořádá k poctě českých letců RAF letecký den Memorial Air Show v Roudnici (TOP 09, obvod Litoměřice).

Hnutí ANO má silnou základnu, ale ještě silnější je odpor proti němu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.