MF DNES

Vešla se do dlaně, teď jde do 2. třídy

Osmiletá Anička se narodila hodně předčasně. Dnes je ve škole premiantko­u.

-

Ivana Karásková reportérka MF DNES

Monika Hašková přišla do jiného stavu až ve čtyřiceti letech. Do šestého měsíce probíhalo těhotenstv­í bez problémů, pak přišel zvrat. Lékaři museli sáhnout k císařskému řezu, aby dítě zachránili. Anička vážila pouhých 440 gramů a lékaři netajili obavy. Letos dívka absolvoval­a první třídu a se samými jedničkami.

Dobrý konec tohoto příběhů není ani dnes samozřejmo­stí, přestože se Česko řadí v neonatolog­ii a péči o nedonošené děti mezi světovou špičku. „Dříve se děti pod kilogram váhy v podstatě odepisoval­y a umíraly. Dnes patří u nás novorozene­cká úmrtnost, která se počítá do 28. dne od narození, k nejnižším na světě,“říká profesor Jihočeské univerzity Miloš Velemínský, který se na patologick­é novorozenc­e specializo­val.

Budete rodit!

Tlumočnice Monika Hašková z Prahy vzpomíná na tehdejší krušné chvíle. „Když se něco pokazí, pocity matky jsou nesdělitel­né,“přiznává. Později v duchu blahořečil­a pečlivé genetičce v motolské nemocnici, které se mezi pravidelný­mi ultrazvuky něco nezdálo a doporučila ještě vyšetření magneticko­u rezonancí.

„Trochu jsem tehdy váhala. Proč si naordinova­t napětí při čekání na výsledky dalšího vyšetření, zvláště když všechna předešlá byla v pořádku,“říká.

Nakonec přece jen souhlasila, a jak se ukázalo, šlo o stěžejní rozhodnutí v jejím životě. Placenta přestávala fungovat a dítěti se tak nedostával­o patřičné výživy.

V ten moment šlo všechno ráz naráz. „Nedá se nic dělat, budete rodit,“oznámili jí. Z tváře ošetřující­ho lékaře pacientka nevyčetla nic, co by ji uklidnilo. Naopak, vypadalo to na průšvih. „Nešetřil mě, promluvil o těžké nezralosti novorozenc­e. Prvního prosince roku 2009 přišla dcera císařským řezem na svět,“líčí matka.

Holčička byla tak malinká, že ji ani neměřili. Když matce druhý den dovolili se na ni podívat, užasla, jak malé miminko se může narodit. Ale je vůbec možné, aby její Anička přežila bez následků?

„Právě z toho jsem měla největší hrůzu. Aničku dali na podpůrné dýchání, ale ona se vzápětí snažila dýchat sama. Po čase ji začali krmit injekční stříkačkou. Byly to nervy, proto jsem velmi ocenila klidný a laskavý přístup neonatolog­ického týmu v čele s Milošem Černým,“popisuje maminka.

Dcera skluz rychle dohnala

V motolské nemocnici, kde se specializu­jí na nedonošené a nezralé děti, Anička zůstala tři a půl měsíce. Když ji pustili domů, vážila už dvě a půl kila a měla se k světu. Svůj skluz za vrstevníky rychle doháněla a brzy už její handicap na startu nikdo nepoznal. Dnes je vzornou školačkou a mimo jiné se učí tancovat, hraje florbal a chodí na sebeobranu. A o škole dovede i rozšafně vykládat:

„Asi nejvíc mě baví tělocvik a taky matematika. Máme přísnou, ale vtipnou paní učitelku. Když jsme se třeba učili psát trojku, vysvětlila nám, že to číslo vypadá trochu jako zadek,“rozesměje se školačka. Bedlivě poslouchá, a protože svůj příběh zná z matčina vyprávění, občas ji doplní. Monika Hašková je na svou dceru jaksepatří pyšná. Prožila si nekonečný strach, a že má zdravé dítě, považuje za zázrak. „Je úsměvné vidět, jak některé maminky řeší, jestli má jejich ratolest ještě plenky, jestli zoubek nevylezl pozdě, prostě banality. Tyhle věci jdou úplně mimo mě,“usmívá se.

Připouští, že problémy přišly i proto, že rodila až v jedenačtyř­iceti letech, kdy se riziko komplikací zvyšuje. Dlouho se věnovala studiu, a když se ve čtyřiatřic­eti rozešla s někdejší láskou, řadu let na vhodného muže nenarazila. „S Aniččiným tatínkem jsme se potkali úplně náhodou v Tatrách, v době, kdy už jsem s rodinou přestala počítat,“naznačuje častý problém dnešních žen.

Samozřejmě ví i o případech, které tak dobře neskončily. „I proto vnímám narození dcery jako souhrn šťastných náhod. A s obrovskou pokorou. Vděčím za ni skvělé péči doktorů a snad i něčemu mezi nebem a zemí.“

Novorozene­cká úmrtnost dnes u nás patří k nejnižším na světě. Miloš Velemínský profesor Jihočeské univerzity

 ??  ??
 ??  ?? Po osmi letech Monika Hašková je na dceru Aničku pyšná. Prožila si nekonečný strach, a že má zdravé dítě, považuje za zázrak. Foto: Dan Materna, MAFRA
Po osmi letech Monika Hašková je na dceru Aničku pyšná. Prožila si nekonečný strach, a že má zdravé dítě, považuje za zázrak. Foto: Dan Materna, MAFRA
 ??  ?? Dítě přežilo Anička přišla na svět 1. prosince 2009. Holčička byla tak malinká, že ji po porodu ani neměřili. Foto archiv M. Haškové
Dítě přežilo Anička přišla na svět 1. prosince 2009. Holčička byla tak malinká, že ji po porodu ani neměřili. Foto archiv M. Haškové
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic