MF DNES

Letectvo začínalo jen s několika stroji

-

Blížící se 100. výročí založení českoslove­nského letectva a zároveň hrdinství českoslove­nských letců za druhé světové války si na pražském Klárově včera připomněla armáda, politici nebo zástupci NATO a britské RAF. Slavnost se již tradičně konala u památníku Okřídlenéh­o lva. Ten připomíná oběti, které přinesli českoslove­nští letci v řadách britské RAF za druhé světové války.

K oslavě výročí byl symbolicky zvolen 14. srpen, kdy v roce 1945 zpět do Českoslove­nska přiletěla většina letců sloužících v zahraničí. „Na jejich hrdinství nikdy nezapomene­me, je nám ctí, že byli předchůdci našeho současného letectva,“řekl velitel českých vzdušných sil Petr Hromek.

Českoslove­nské letectvo bylo podle historiků založeno 30. října 1918, kdy letečtí důstojníci rakousko-uherské armády českého původu ustanovili v Praze Letecký sbor Českoslove­nské armády. V počátcích měl k dispozici pouze několik letadel, která zůstala po válce na českoslove­nském území. Další stroje dodali Spojenci nebo vyrobily továrny Letov, Aero, Avia a později Praga. Českoslove­nské letectvo mělo ke konci roku 1919 asi 150 různých letounů, bojeschopn­ých z nich bylo 50. Na počátku září 1938 jich mělo již 1 514, z nich 40 procent bylo stíhacích, 20 procent bombardova­cích a zbytek výzvědných a pozorovací­ch. (ČTK)

 ?? Foto: Dan Materna, MAFRA ?? Oslavy Letoun Spitfire, ve kterém českoslove­nští letci bojovali v jednotkách RAF, byl k vidění včera na pražském Klárově.
Foto: Dan Materna, MAFRA Oslavy Letoun Spitfire, ve kterém českoslove­nští letci bojovali v jednotkách RAF, byl k vidění včera na pražském Klárově.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic