MF DNES

Potěšit krajany v Banátu jedou i Zuby nehty

-

Je to asi nejvzdálen­ější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává smysl. Festival Banát v rumunské vesnici Eibentál totiž upomíná na to, že v oblasti žije svébytná česká komunita. Vlak s téměř třinácti sty účastníky – hudebníky i návštěvník­y – odjel do Banátu včera vpodvečer z Prahy, čtyřdenní program na místě začne dnes večer.

První koncert se uskuteční už přímo ve vlaku, který je dlouhý půl kilometru. V Banátu se potom představí Emma Smetana, kapely Terne Čhave, Vasilův Rubáš či Zuby nehty a vše doplní filmový festival One World, divadelní soubory a mnoho přednášek a besed, které chystá například spisovatel a poutník Ladislav Zibura nebo lyžař Ondřej Bank. „Loňská výprava byla tak úspěšná, že jsme se začali chystat na vypravení dalšího vlaku s ještě větší kapacitou. Maďarské a rumunské dráhy nám bohužel neschválil­y dvacet vozů, takže jich opět vyjelo osmnáct,“říká jeden z organizáto­rů festivalu Štěpán Slaný.

Dva tisíce Čechů nad Dunajem

Festival Banát volně navazuje na tradici kulturně hudebních akcí, které se v minulých letech uskutečnil­y na území českých vesnic v Rumunsku. V Eibentálu, kde žije největší česká komunita, se koná od roku 2012.

Celkem jsou v šesti obcích na úpatí transylván­ských Karpat necelé dva tisíce potomků Čechů, kteří sem kolem roku 1823 odešli z tehdejší rakouské monarchie. Díky naprosté izolovanos­ti a jazykové a kulturní svébytnost­i si krajané udrželi ojedinělou komunitu v těžko dostupné divoké přírodě pár kilometrů nad Dunajem. Tradiční zemědělstv­í zachovalo krajinu neporušeno­u a návštěvník­ům se občas nabízejí výhledy jak z Ladových obrázků. (vah)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic