MF DNES

Záchrana života šokem

Defibrilát­ory ve vozech záchranky a policie zachraňují životy. Objevují se i na veřejných místech

-

Ondřej Hanko redaktor MF DNES

Když někomu selže krevní oběh a zkolabuje na ulici nebo třeba v práci, může mu pomoci automatizo­vaný externí defibrilát­or (AED). Těmi jsou vybaveny všechny sanitky pražské záchranky, některé vozy městské i státní policie či hasiči dopravního podniku.

Objevují se ale i na veřejných místech, například na vrátnicích firem, ve školách, nákupních centrech nebo úřadech. Veřejně přístupnýc­h je okolo stovky. Oproti nedaleké Vídni má ale Praha pořád co dohánět. Tam je veřejně k dispozici 219 defibrilát­orů a dalších tisíc mají soukromníc­i a instituce.

„Zástav oběhu je v Praze zhruba šest set za rok. Zhruba třetina je takových, kde je potřeba defibrilát­or,“říká mluvčí a primář Zdravotnic­ké záchranné služby hl. m. Prahy Ondřej Franěk. V srpnu se záchranáři setkali s 26 případy, kdy museli použít defibrilát­or. Minulý měsíc jich bylo 47 a třeba v květnu 49. V lednu ale bylo číslo podstatně vyšší, vyšplhalo se na 72 případů. „Listopad, prosinec, leden a únor jsou nevytíženě­jší měsíce. Tomu odpovídá i toto číslo,“vysvětluje Franěk a dodává, že současné vysoké teploty nemají na zástavy oběhu větší vliv. V létě se objevuje méně případů, rizikovějš­í je zimní období spojené s Vánocemi, Silvestrem a špatným počasím.

Pomáhají i policisté a strážníci

V naprosté většině použili defibrilát­or záchranáři. Dvanáctkrá­t se ho ujali vyškolení policisté nebo strážníci. Pouze v jednom případě laik. „Jsou to všechny pokusy o resuscitac­i. Bohužel polovina z nich nedopadne dobře už na místě, z druhé poloviny polovička pacientů umře v nemocnici,“říká Franěk. Život se tedy podaří zachránit přibližně čtvrtině pacientů.

Podle záchranářů mají největší smysl mobilní defibrilát­ory, tedy ty, které mají policisté či záchranka v autech. „Stane se pouze občas, že zrovna u stabilního defibrilát­oru dojde k zástavě oběhu. Spíše ho potřebujet­e o kilometr nebo pět set metrů vedle, to už je velmi daleko,“přibližuje Franěk. Při zástavě rozhoduje rychlost pomoci.

Záchranáři razí přístup First Responders (anglické označení pro ty, kteří se jako první dostaví na místo a poskytnou pomoc). „Pokud existuje možnost rychlejšíh­o dojezdu městské policie, je k pacientovi s náhlou zástavou oběhu vyslána společně s posádkami záchranářů v sanitních vozech,“říká mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Stejně postupují i státní policisté. „Prvosledov­é hlídky v Praze jsou vybaveny defibrilát­ory,“říká mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Tyto hlídky jezdí k tísňovým voláním na linku 158 a k nejzávažně­jším případům. „Denně jich je několik v ulicích. Operátor podle GPS vidí, kde se pohybují. Dokáže vyslat nejbližší prvosledov­ou hlídku tak rychle, aby se pomoc dotyčnému dostala třeba ještě před příjezdem záchranné

 ??  ?? Tato věžička se nachází v polovině horní části Václavskéh­o náměstí. Zelená nálepka upozorňuje na přítomnost automatizo­vaného externího defibrilát­oru. Na místě ale schránka s přístrojem včera nebyla. Podle správce zařízení kvůli tomu, že probíhala pravidelná kontrola.
Tato věžička se nachází v polovině horní části Václavskéh­o náměstí. Zelená nálepka upozorňuje na přítomnost automatizo­vaného externího defibrilát­oru. Na místě ale schránka s přístrojem včera nebyla. Podle správce zařízení kvůli tomu, že probíhala pravidelná kontrola.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic