MF DNES

Kouzlo Sevilly Jak vystoupal olomoucký soupeř mezi nejúspěšně­jší týmy v Evropě?

Machr na Evropskou ligu, to je fotbalová Sevilla. Komu za slávu vděčí?

-

David Čermák fotbalový reportér MF DNES

Není to Real, Barcelona, Bayern ani Manchester City. Opravdovýc­h fotbalovýc­h obrů se třeba čeští fanoušci ještě dočkají, pokud někoho z nich za týden vyfasuje Plzeň při losu skupin Ligy mistrů.

Ale už dnes je tu lákavý předkrm s názvem FC Sevilla.

Španělský tým včera přiletěl do Brna, autobusem se přesunul do Olomouce a dnes od 19 hodin na Andrově stadionu rozehraje poslední kolo boje o Evropskou ligu.

Takové pozdvižení Haná dlouho nezažila: vždyť Sevilla je tým, který druhé nejprestiž­nější evropské soutěži historicky vládne!

Pětkrát ji celkově vyhrála, což se nikomu nepovedlo – ani když přičtete statistiky z doby, kdy se ještě Evropská liga jmenovala Pohár UEFA.

Titul ze španělské ligy má Sevilla jediný, navíc dávno zaprášený: z roku 1946. Ale po začátku nového tisíciletí se z průměrného týmu vyklubal sběratel evropských trofejí. Komu za to vděčí? Třeba vás napadne bývalý kapitán Coke, který zvedal stříbrný pohár nad hlavu třikrát v řadě v letech 2014–16. Nebo kouč Emery, který téhle slávě šéfoval z lavičky.

Ale hlavního strůjce objevíte, až když se podíváte pod povrch.

Jmenuje se Ramón Rodríguez Verdejo, fotbalový svět ho lépe zná pod přezdívkou Monchi a ani jeho už v Seville nenajdete. Zato jeho stopy objevíte na každém kroku.

V klubu prožil šestadvace­t let. Nejdřív jako brankář, většinou spolehlivá dvojka, která nasbírala 85 startů za áčko. Mnohem výraznější kariéru ale udělal coby sportovní ředitel. Nastoupil v roce 2000, hned po pádu do druhé ligy. A vedení před něj postavilo dva cíle: zapracovat na výchově talentů a hledat nadějné a levné hráče doma i ve světě s tím, že je pak klub draze prodá.

Výsledky? V Monchiho éře Sevilla vychovala nebo lacino přivedla a pak výhodně zpeněžila třeba Sergia Ramose, Daniho Alvese, Ivana Rakitiče nebo Jesuse Navase, který se loni vrátil z Manchester­u City.

Během sedmnácti let tak Monchi klubu na přestupech vydělal přes 200 milionů eur, čili víc než 5 miliard korun! Vybudoval po světě síť 700 skautů a v byznysu s hráči se naučil chodit jako málokdo. Proto si také postupem času vysloužil trefnou přezdívku: Sevillský vlk.

„Nemám žádný tajný recept. Vidíme hodně zápasů, cestujeme a pracujeme,“usmíval se, když popisoval, jak sevillský zázrak dokázal stvořit.

Prozradit se dá aspoň to, že při výběru posil si dal dvě zásady: hráč musí přesně zapadat do útočného stylu, který Sevilla léta neopouští, a musí do týmu sedět i charaktero­vě.

Díky tomu netrpěla hra ani výsledky: hned po roce se Sevilla vrátila do první ligy, od té doby nikdy nespadla, naopak dokázala prohánět i Real nebo Barcelonu.

Dvakrát skončila třetí, dvakrát čtvrtá, dvakrát vyhrála španělský pohár a k evropské slávě si může přičíst i Superpohár z roku 2006.

„To pro mě bylo vždycky nejdůležit­ější. Ukázat fanouškům, že můžeme každý rok prodávat, ale že přivedeme nové hráče, kteří zase týmu pomohou,“líčil Monchi.

Teď už si Sevilla musí poradit bez něj, od léta 2017 hledá posily pro AS Řím. Ale vytvořil bytelné základy, na kterých klub stojí dodnes.

Po dvou sezonách v Lize mistrů si letos zase ozkouší oblíbenou soutěž. A z Olomouce se třeba může odrazit až k šestému triumfu.

 ??  ??
 ?? Foto: Getty Images ?? Jesús Navas vyhrál se Španělskem světový šampionát 2010. Sevilla ho objevila pro velký fotbal, v roce 2013 přestoupil do Manchester­u City a po čtyřech sezonách se vrátil.
Foto: Getty Images Jesús Navas vyhrál se Španělskem světový šampionát 2010. Sevilla ho objevila pro velký fotbal, v roce 2013 přestoupil do Manchester­u City a po čtyřech sezonách se vrátil.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia