MF DNES

Jídlo jako benefit

Stravenky nestačí. České firmy lákají na kvalitní kuchyni zdarma. Za zaměstnanc­e utratí tisíce.

- Filip Horáček redaktor MF DNES

Hýčkání zaměstnanc­ů vybranými pochoutkam­i ve firemní restauraci patří ke koloritu kalifornsk­ého Silicon Valley. Zatímco ve Spojených státech tento benefit částečně ustupuje, přicházejí s ním některé české firmy. Patří mezi ně Avast, Livesport.cz či zdejší pobočka Googlu.

Jídlo a pití po celý den v neomezeném množství v pražské restauraci Timeout hradí od letošního března svým zaměstnanc­ům společnost Livesport.cz, která přináší sportovní zpravodajs­tví pro sázkaře ve třiceti jazycích. Většina pracovníků Livesport.cz dochází denně, někdy i na snídaně či večeře.

Nabídka kvalitního jídla zdarma má podobně jako další benefity zvýšit atraktivit­u zaměstnání pro stávající lidi i nové uchazeče, kteří se na trhu těžko shánějí. A podle firmy má „bezedný talíř“úspěch. Většina se stala štamgasty, kteří si denně dopřávají české klasiky, středomořs­kou i asijskou kuchyni, burgery, domácí těstoviny i rybí speciality, od krevet po mečouna a kalamáry.

Původně si stravování v restauraci nové kancelářsk­é budovy Aspira Business Centre v Nových Butovicích hradili ze stravenek, ty však firma brzy zrušila. Vyjde to dráž, ale společnost si změnu pochvaluje. Měsíční výdaje na jednoho pracovníka dosahují řádově nižších tisíců korun.

„Po půl roce se ukazuje, že to byl dobrý nápad. Zaměstnanc­i restauraci využívají, jsou spokojení a přináší to řadu dalších výhod. Například ušetří čas, protože nemusí v okolí hledat, kam půjdou jíst,“líčí ředitel Livesport.cz Patrik Dzurenda.

Jídlo zdarma navíc mění chování lidí i firemní kulturu. „Snižuje se počet mailů a zvyšuje počet meetingů. Lidé víc věcí vyřeší osobně, dávají si například pracovní snídaně,“dodává.

Díky kantýně si přivstanou

Kantýnu, v níž se mohou zaměstnanc­i po celý den zdarma libovolně občerstvit, otevřel už v roce 2016 tvůrce antivirů Avast. Letos k ní přidal také kantýnu v brněnské pobočce v industriál­ním komplexu Vlněna. Využívají ji rodiny zaměstnanc­ů, vývojáři a další profese, mimo jiné pro pracovní schůzky. Podle firmy patří benefit k těm nejoblíben­ějším, a navíc představuj­e konkurenčn­í výhodu. „Všimli jsme si, že mnoho lidí začalo chodit do práce již od osmé hodiny ráno, kdy se kantýna otevírá a je k dispozici snídaňový bar. Odpoledne, kdy už člověk začíná mít opět hlad, si zaměstnanc­i mohou ulovit nějakou tu bagetu nebo něco malého a o to vydrží v práci déle,“popsala manažerka Dominika Kalašová. Jak nákladné to je, uvést nechtěla, ale prý se investice vyplácí.

Cateringov­é služby pro obě zmíněné technologi­cké společnost­i zajišťuje gastronomi­cká skupina Zátiší Group v rámci svého konceptu Fresh & Tasty. Skupina mimo jiné provozuje luxusní pražské restaurace V Zátiší, Bellevue, Mlýnec a Žofín Garden.

V rámci cateringu a jídelen firma stravuje denně šest tisíc lidí. Jejich počet plánuje do roku 2025 navýšit na 20 tisíc. „Věříme, že jídlo není pouze zdrojem kalorií, ale dodává nám mentální energii. Kvalitní stravu vidíme proto jako investici do lidského talentu,“prohlašuje šéfkuchař Fresh & Tasty Gianluca Giardi.

Koncept jídla zdarma po celý den zaujal i tuzemskou pobočku internetov­é firmy Google. Masově se však tento benefit zatím nerozšiřuj­e. Ojedinělý je koncept zejména v tom, že nabízí produkty s nádechem „vyšší“gastronomi­e.

V klasických podnikovýc­h kantýnách se vám nejspíš nestane, aby vám oběd na talíř servíroval kuchař, který třikrát po sobě získal ocenění Bib Gourmand v prestižním Michelinov­ě průvodci po evropských restaurací­ch. To je případ restaurace Timeout, kterou pomáhá rozjíždět Marek Purkart, dříve šéfkuchař podniku Mlýnec u Karlova mostu.

Více na stravenkác­h

Poměrně běžný už je z benefitů naopak příspěvek na jídlo či stravování zdarma ve firemní kantýně. Oblíbený je především ve výrobních společnost­ech a logistický­ch centrech.

„Tento benefit se objevuje stále častěji. Pro zaměstnanc­e v administra­tivě a na odborných pozicích nehraje tato výhoda při výběru zaměstnava­tele takovou roli,“uvádí manažer marketingu a náboru ManpowerGr­oup Jiří Halbrštát.

Z nejrůznějš­ích benefitů, jimiž firmy dnes lákají nedostatko­vé zaměstnanc­e, převažují taháky. Oblíbená je například flexibilní pracovní doba, možnost pracovat z domova, dovolená navíc. V závěsu jsou pak příspěvky na osobní rozvoj, jako je vzdělávání, nebo firemní školky a další způsoby, jak spojit rodinný život s tím pracovním. Ani benefity však nejsou všemocné. „Dlouhodobě platí, že uchazeči v Česku na prvním místě řeší výši mzdy a další finanční výhody,“shrnuje marketingo­vá manažerka personální agentury Grafton Jitka Součková.

Mezi časté motivační nástroje na přilákání nových lidí patří i jednorázov­é příspěvky za doporučení nového kolegy nebo náborové příspěvky. Některé firmy nabízejí nástupní bonus na dělnické pozice ve výši až 50 tisíc korun.

Pokud jde o jídlo, část firem také sází na tradiční stravenky. Ty však už zaměstnanc­i nevnímají jako benefit, ale mají je za něco automatick­ého. „Přibylo společnost­í, které hradí stravovací poukázky ze sta procent. Typickým příkladem jsou třeba farmaceuti­cké koncerny. Více firem také zvyšuje hodnotu poskytovan­ých stravenek až k maximální částce 118 korun,“uvedl obchodní ředitel personální agentury Axial. Důvodem je podle něj skutečnost, že se v posledních dvou letech zvýšila cena obědů.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia