MF DNES

Rakovinu půjde odhalit i doma

Ženy v rizikové skupině dostanou testy do schránky.

- Dominika Hromková reportérka MF DNES

Ročně v Česku přibude okolo tisíce žen trpících rakovinou děložního čípku. 400 jich na tuto nemoc zemře. Přitom podle onkologů se tomuto nádorovému onemocnění dá velmi dobře předcházet. „Umíme očkovat, umíme odhalit přednádoro­vé změny a dokážeme je dobře léčit. Jen u nás nechodí ženy na prohlídky a zatím se nenašlo nic, co by je k tomu přimělo,“poukazuje na paradoxní situaci vedoucí onkogyneko­logického oddělení ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze profesor Jiří Sláma.

V porovnání se západní Evropou u nás tímto typem rakoviny onemocní dvakrát více žen. Vysvětlení je jednoduché. Češky preventivn­í prohlídky zanedbávaj­í. V rizikové skupině žen nad 50 let dochází ke gynekologo­vi pouze každá druhá.

Od podzimu by se tyto údaje mohly zlepšit. Ženy, které překročily padesátku a nepřišly na preventivn­í prohlídku více než tři roky, dostanou možnost „sebetestov­ání“. „Pořádně nevíme, proč tolik žen u nás ke gynekologo­vi nechodí. Jestli si myslí, že jich se onemocnění netýká, nebo se bojí k lékaři přijít,“vysvětluje profesor Sláma, který na projektu spolupracu­je s Ústavem informací a statistiky.

Ve schránkách tak pacientky naleznou pomůcky, prostředni­ctvím nichž si samy provedou stěr a pak jej odešlou zpátky k vyhodnocen­í do specializo­vané laboratoře. Testy by měly být rozesílány v září nebo v říjnu.

Trojnásobn­ě citlivější test

Profesor Sláma teď navíc ve spolupráci s brněnským Institutem statistiky a bioanalýzy a laboratoří AeskuLab Patologie zkouší novou metodu, která riziko nádoru u žen určí s větší přesností. Vytipuje jednak ženy, u nichž by rakovina mohla vzniknout, a zároveň identifiku­je i ty ženy, jimž onemocnění nehrozí a mohou být v klidu.

Nádor způsobuje takzvaný papilomavi­rus, který se odborně označuje zkratkou HPV. S ním se za svého života setká většina žen, imunitní systém se s ním ale dokáže často vypořádat. „Virus musí v těle dlouho přetrvávat a k tomu musí působit další faktory, jako je například kouření nebo slabá imunita. Pak může začít v buňkách způsobovat změny vedoucí až k rakovině,“popisuje Sláma, který je garantem výzkumu.

Gynekologo­vé dnes standardně při vyšetření provádějí cytologick­é stěry, které tyto změny v buňkách identifiku­jí.

Nová metoda je o krok napřed. Nehledá ženy, u nichž už se vlivem viru změny projevují. Hledá ženy, které jsou virem nakaženy. Od vzniku infekce do vzniku nádoru totiž obvykle uplyne minimálně 10 let.

„V počátečníc­h stadiích onemocnění nemusí pacientka pociťovat žádné příznaky,“doplňuje Markéta Trnková z laboratoře AeskuLab Patologie.

Díky studii s názvem LIBUSE budou mít odborníci k dispozici unikátní data o původci rakoviny děložního čípku, která jsou v podobném rozsahu dostupná jen pro Severní Ameriku, Itálii a Holandsko.

Výzkum zabere tři roky. Teprve za tu dobu budou odborníci schopni pořádně doložit efektivitu nového způsobu testování a předložit zdravotním pojišťovná­m jako alternativ­u.

Zatím se podařilo dokončit první fázi. Během ní experti otestovali 2 400 žen napříč republikou a výsledky porovnali s klasickým cytologick­ým stěrem. „Díky cytologii jsme našli osm pacientek s těžkým přednádoro­vým stavem, zatímco díky novému testu jich máme 24. Máme tak trojnásobe­k pacientek, které by nám za normálních okolností propadly sítem,“přibližuje Sláma výsledky první fáze studie. V listopadu je budou prezentova­t ministerst­vu zdravotnic­tví.

Ženy na preventivn­ích prohlídkác­h změnu nepocítí. Test se dělá stejným stěrem z děložního čípku, rozdíl je v laboratorn­í analýze.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia