MF DNES

Phelps varuje: Pozor na křehké duše sportovců

Michael Phelps se představuj­e v nové roli. Chce pomáhat, sportovcům zejména.

- Miroslav Němý reportér MF DNES

Tomáš Řepka vymyslel pro život sportovců po kariéře jadrný, trefný termín „polosmrt“. Jenže Michaelu Phelpsovi hrozila smrt opravdová, bez uvozovek. Nejedl, nespal. Jen se trápil. „V roce 2014 jsem strávil asi tři nebo čtyři dny v pokoji s tím, že už nechci být naživu,“pronesl slavný plavec, s 28 medailemi z letních her nejlepší olympionik všech dob.

Phelps se depresemi netají, naopak se o nich snaží mluvit. „Patří ke mně. A hlavně musím být co nejlépe připraven na to, kdyby se měly někdy vrátit,“pronesl.

O svých problémech se znovu drsně rozhovořil nyní, kdy snad konečně našel nový smysl svého bytí.

Po plavání – částečně se ještě vrátil na hry v Riu 2016 – zkoušel ledaco a často končil ve slepých uličkách života. Z neškodných kratochvíl­í předváděl virtuální souboj se žralokem, v horších momentech sázel, flámoval a hlavně řídil pod vlivem. Zatkli ho a musel do protialkoh­olní léčebny, kde se nuceně prokopával temnými zákoutími mysli. Dumal o svých traumatech z dětství. Popisoval složité vztahy s otcem, který rodinu opustil v jeho devíti letech.

Nyní je z něj významný americký bojovník kladoucí důraz na mentální zdraví. Podle hesla, že léčit těla umíme často lépe než mysli.

„Mám šanci zachránit tímhle životy,“pronesl třiatřicet­iletý Phelps. „To je pro mě daleko důležitějš­í než jakékoli olympijské zlato. Mluvit o všem je klíčové. Už totiž sám vím, že je v pořádku nebýt v pořádku.“

Podmnožino­u tohoto tématu je pro Phelpse péče o bývalé sportovce, respektive spíše její neexistenc­e.

„Nezdá se mi, že ve chvíli, kdy skončíte s kariérou, vám někdo podá pomocnou ruku. Najednou máte pocit, že vás prostě všichni vygumovali, protože se místo vás hned najde někdo nový,“uvedl. Ale s tím, že mu nový přístup Amerického olympijské­ho výboru dává naději: „Jako někdo, kdo reprezento­val déle než 15 let, věřím, že si naši následovní­ci tohle prožijí mnohem lépe.“

Příkladů těch, co neustáli buď konec kariéry, její vyšumění, či podlehli svodům, je dost všude. Českem otřásly sebevraždy fotbalistů Rajtorala a Bystroně. V Kanadě nedávno šokovalo, jak se bývalý vítěz Stanley Cupu Joe Murphy proměnil v bezdomovce, zdecimován otřesy mozku, kvůli hazardu zůstal bez vindry. A těch basketbalo­vých dolarových milionářů z NBA, co skončilo osobním krachem...

Ve Velké Británii se letos v únoru objevil průzkum tvrdící, že polovina bývalých profisport­ovců má obavy o svůj duševní stav.

Ať jsi pěšák, či šampion typu Phelpse, trable se nevyhýbají nikomu. Plavecké eso ale nabízí happy end, aspoň teď to tak působí.

„Hrozně dlouho jsem vše jen plánoval, snil a snil,“líčil pro Fox. Až se konečně našel. V dobré symbolice: jakožto muž spojený s vodou hodlá bojovat proti plýtvání touto životodárn­ou tekutinou. „Skvěle to zapadlo,“říká nový ambasador environmen­tální osvěty. „Každá drobnost totiž pomáhá. Stačí zavírat kohoutek při čištění zubů. Pokud budeme hodně slyšet a tohle udělají tři ze čtyř Američanů, ušetříme ročně 50 miliard galonů vody. Stačí přemýšlet nad detaily. Třeba se nesprchova­t pokaždé půl hodiny... Když se k nám přidá každý, můžeme způsobit výraznou změnu.“Jemu samotnému navíc tato činnost pomáhá zaplnit mezery po medailích, slávě, pozornosti i kolotoči tréninků. „Myšlenky na návrat už nemám,“pronesl. „Teď jsou pro mě mnohem důležitějš­í právě takovéto věci.“Hodně štěstí i těm ostatním.

Mám šanci zachránit životy. To je důležitějš­í než olympijské zlato.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia