Rodičovská vyšší o 40 tisíc korun

Po deseti letech by se mohl od poloviny příštího roku zvýšit příspěvek na dítě do čtyř let. Navrhuje to ministerstvo práce.

MF DNES - - FRONT PAGE -

Dominika Hromková reportérka MF DNES

Z 220 tisíc na 260 tisíc a později až na 300 tisíc korun. O tolik by se mohl zvýšit takzvaný rodičovský příspěvek, na který má od státu nárok matka nebo otec do čtyř let dítěte. Bylo by to první výraznější navýšení po deseti letech.

Novela zákona počítá rovněž s navýšením příspěvku na dvojčata nebo vícerčata ze současných 330 na 390 tisíc korun.

„Pokud se podíváme na statistické údaje, například kočárek, který potřebuje každý rodič, zdražil za poslední dekádu až o 70 procent,“hodnotí matka Dana Pavlousková. Sama už má dceru odrostlou, takže jí se navyšování netýká.

Ministryně financí je pro

Pokud by se však novela zákona podařila ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové (ČSSD) prosadit, přidáno by dostali nejen novopečení rodiče, ale všichni s dětmi mladšími čtyř let.

„Tento příspěvek se poskytuje v nezměněné výši již několik let. V současné době nejvíce rodičů pobírá měsíčně šest až osm tisíc korun. A to mi přijde při dnešních cenách a rodinných nákladech velmi málo,“zdůvodnila Maláčová. Více peněz chce prosadit už od 1. července příštího roku, a to zatím o 40 tisíc. Novela zákona je teď v připomínkovém řízení. Vláda by ji mohla schvalovat do konce roku.

V příštím roce vzhledem k dodatečnému vyplácení dávky i těm rodičům, kteří už 220 tisíc korun, respektive 330 tisíc vyčerpali, ale mají dítě mladší čtyř let, je předpokládaný nárůst výdajů ze státního rozpočtu 3,6 miliardy. Pro celý rok 2020 je pak odhadovaný nárůst výdajů o 5,9 miliardy.

Návrh rozpočtu pro příští rok s tímto výdajem původně nepočítal, vláda přidání slíbila až v roce 2021. Nicméně koaliční partneři z ANO s návrhem Maláčové souhlasí. „Peníze budou zabezpečeny,“řekla MF DNES ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.