Zpřísnění hypoték tlačí lidi do leasingu na auto

MF DNES - - EKONOMIKA - Martin Šidlák spolupracovník iDNES.cz Každá druhá domácnost

Roste počet zákazníků, kteří používají na nákup vozu některý z úvěrů. Může za tím být i regulace ČNB pro poskytnutí půjčky na bydlení

eši jsou nejbohatší z celé východní Evropy. Konstatovali to nedávno autoři mezinárodní studie o světovém bohatství, kterou provádí skupina Allianz.

Růst bohatství se projevuje i ve větším nákupu aut. Čím dál tím méně lidí platí celou částku při nákupu, použijí raději některou z forem splátkového financování.

Důvodů je víc. Roste sice podíl těch, kteří dříve kupovali auto „za hotové“a měli by na to i dnes, ale využívají výhod operativního leasingu, kdy se o auto nemusí starat. Po uplynutí doby smlouvy ho vrátí a vezmou si nové. K tomu je třeba připočíst fakt, že nabídka externího financování zpravidla zahrnuje zvýhodněnou cenu vozu, ale i pojištění, a to je pro zájemce zásadní argument.

Důvodem je i hypotéka

Potenciálem pro další růst půjček na auta může být překvapivě i zpřísnění podmínek pro poskytnutí hypoték. „V souvislosti se zpřísněním hypoték je možná na místě i otázka, zda si spotřebitelé více nepořizují automobily na úvěr právě proto, aby jim zbylo více hotových prostředků na spolufinancování bydlení. Pokud to tak je, bude tento jev viditelný až do dalšího zpřísnění podmínek financování, kdy nově zavedená pravidla tuto praktiku znemožní,“říká Vladimíra Vachel, jednatel inkasní agentury EOS KSI, který se zabývá dluhovou problematikou.

„Převažuje pozitivní náhled na další vývoj, pokud jde o rodinné příjmy, a lidé se tak nebojí investovat,“říká generální tajemník České leasingové a finanční asociace Jaroslav Krutilek. „Auto je však pro většinu rodin velmi podstatnou položkou v rozpočtu, a proto řada z nich upřednostňuje takové formy financování, které nevyžadují vysoké jednorázové výdaje.

Navíc pro stále více lidí už není podstatné automobil vlastnit, naopak hledají cesty, jak jej plnohodnotně užívat, a přitom se zbavit starostí a povinností, které jsou s tím spojeny.

Stejně jako u každé půjčky platí, že její příjemce by její čerpání měl důkladně zvážit, jestli i po provedení splátek této nové půjčky bude mít dostatek prostředků nejen na svůj běžný provoz, ale i na případné mimořádné výdaje, jako jsou náhlé opravy, výpadek příjmů v důsledku nemoci apod. „Vhodná rezerva by měla dosahovat výše až šestinásobku pravidelných měsíčních plateb (tj. nejen splátek úvěrů, ale i jiných pravidelných měsíčních výdajů),“upozorňuje Vladimír Vachel. Na leasing si nový vůz pořizuje celkově už každá druhá domácnost. Podle čísel České leasingové a finanční asociace (ČFLA) profinancovali její členové v roce 2016 53,4 procenta všech prvně registrovaných nových osobních vozidel pořizovaných domácnostmi, v roce 2017 to bylo 53,7 procenta a v letošním prvním pololetí už 54,8 procenta.

Nejde jen o leasing, zvýšený zájem pozorují i banky. „Moneta Auto za celý rok 2017 poskytla úvěry v celkové hodnotě 3,7 miliardy Kč, z toho podíl soukromých zákazníků dělal 1,6 miliardy Kč. Za první pololetí letošního roku byl celkový objem nových úvěrů na pořízení automobilu o více než 20 procent vyšší oproti stejnému období loňského roku. To ukazuje na rychle rostoucí

Lidé hledají cesty, jak auto plnohodnotně užívat a přitom se zbavit starostí s tím spojených.

zájem o financování nákupu vozidel formou účelového úvěru,“říká Vojtěch Neduchal, jednatel Moneta Auto.

Podle průzkumu zpracovaného agenturou Response Now pro Sberbank CZ až 94 procent lidí půjčky považuje za obvyklou záležitost. Nejvíce Čechů má zájem právě o půjčku na auto (40 procent), následuje vzdělání dětí (32 procent), velké elektro (32 procent), s odstupem nábytek (17 procent) a vlastní vzdělání (16 procent). Meziročně ve Sberbank CZ vzrostl objem spotřebitelských půjček o 50 procent.

Projevuje se to i na financování ojetých aut. „Z dlouhodobého pohledu se preference nemění, na splátky prodáváme téměř každé druhé,“říká Karolína Topolová, generální ředitelka sítě autocenter AAA Auto.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.