ANO dalo za mandát šestkrát více než Piráti Křeslo za dva miliony

MF DNES - - PRAHA -

Kristína Paulenková Benedikt Lederer

Jeden hlas vyšel ANO v Praze dráž než kobliha. S ohledem na nákladnost kampaně k volbám na magistrát dalo hnutí za jeden křížek necelých 6 korun a 50 haléřů. Vyplývá to z informací MF DNES, které získala od jednotlivých stran.

Jde pouze o částku investovanou přímo na kampaň k volbám na magistrát. Jediná ODS nemá zatím finance přesně rozděleny, proto jde o odhad, v němž je započítána i investice v městských částech. Zároveň jde u některých stran o odhady, zcela přesné vyčíslení ještě nemají. I tak se dá říci, kdo vyšel z poměru cena – výkon jako vítěz.

Stejně jako v loňských parlamentních volbách to byli Piráti. Za volební kampaň na magistrát strana dala 3,8 milionu korun, většina peněz šla na internetovou kampaň. Výsledkem pro Piráty je zisk 4,3 milionu hlasů a 13 zastupitelských mandátů na radnici hlavního města. Jeden hlas je tak vyšel na necelou korunu, za jedno místo v zastupitelstvu dali 292 tisíc korun.

Celkově se letošní volby na magistrát nesly v duchu „méně je někdy více“. Praha sobě investovala do zviditelnění 6,5 milionu korun, z čehož vychází, že za hlas dalo uskupení kolem starosty Prahy 7 Jana Čižinského 1,55 koruny a jeden z 13 získaných mandátů vyšel na půl milionu korun.

Pražská ODS dala podle své mluvčí Lenky Mottlové do kampaně v hlavním městě asi 10 milionů korun. Do toho jsou započítány i investice do kampaní v městských částech, přesné rozpočítání zatím strana nemá k dispozici. Ve volbách občanští demokraté získali nejvíce hlasů, přes 4,5 milionu, díky čemuž obsadili v zastupitelstvu nejvíce křesel, a to 14. Za hlas strana utratila 2,20 koruny, jeden mandát ji vyšel na 714 tisíc korun.

Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) a ANO daly do kampaně 17 milionů a 25 milionů korun a skončily na čtvrtém a pátém místě. Jeden mandát vyšel Spojené síly na 1,3 milionu korun, ANO za něj dalo dokonce dva miliony.

Lov seniorů se prodraží

rozpočet kampaně počet hlasů cena za 1 hlas

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.