Fakta Povolební vyjednávání v městských částech

MF DNES - - PRAHA -

● Na radnici vznikla koalice vítězných Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí). Starostou bude Petr Štěpánek (SZ). ● V vzniká koalice vítězných Pirátů kandidujících s podporou Zelených, společně s TOP 09 a Změnou pro Prahu 12 (KDU-ČSL/STAN/nezávislí). ● Dosavadní starosta Pavel Žďárský (Kbely náš domov) zůstane i nadále v čele radnice. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu, i tak ale bude jednat také se Sdružením nezávislých kandidátů Kbely. Stejně tak bude pokračovat koaliční spolupráce s TOP 09 a Občany za spokojené bydlení (OSB).

Přestože všechna tři uskupení disponují většinou 19 mandátů, novinkou je spojení i se třemi zastupiteli hnutí ANO. „Nový koaliční partner předložil největší programovou shodu s dosavadní fungující koalicí. Součet 22 koaličních zastupitelů dává výraznou možnost pokračovat v rozvoji městské části ve prospěch všech obyvatel,“zdůvodnila vznik široké spolupráce Černochová.

Do zastupitelstva Prahy 2 se dostalo celkem sedm stran a uskupení. Kromě čtyř koaličních partnerů se jedná o v pořadí druhé Piráty, kteří získali sedm mandátů, a dále pak koalici Zelených, lidovců a ČSSD pod názvem Dvojka sobě. Na radnici budou ještě sedět dva zástupci STAN.

Čižinský počítá se Zelenými

Staronová koalice se obnoví i v Praze 7, přestože k tomu vůbec dojít nemuselo. Sdružení Praha 7 sobě kolem Jana Čižinského totiž ve volbách získalo 55,5 procenta hlasů a pohodlnou většinu 18 z 29 křesel v zastupitelstvu.

Přesto si znovu přizvali ke spolupráci Zelené v koalici s Piráty. „Dohodli jsme se na uzavření koaliční smlouvy. Nabídli jsme partnerům jedno místo v radě, konkrétně by se opět mělo jednat o oblast dopravy. Kromě toho budou samozřejmě zapojeni i v komisích a výborech,“sdělil Čižinský. Podle něj se obě strany dohodly zejména kvůli dosud bezproblémové spolupráci.

Vyhrazené místo by měl obsadit dosavadní místostarosta a lídr kandidátky Ondřej Mirovský (Zelení). „Je důležité zachovat kontinuitu v dopravě. Už před volbami jsem říkal, že je naší prioritou dokončit práci v této oblasti,“potvrzuje Mirovský. Své místo v radě chtěli získat i Piráti, vzhledem k volebnímu výsledku společné kandidátky však Praha 7 sobě na tento požadavek nepřistoupila.

Starostou bude alespoň prozatím Jan Čižinský. Ten však paralelně vede jednání o koalici i na úrovni pražského magistrátu v barvách Prahy sobě. A pokud by se nakonec skutečně dohodl na spolupráci s Piráty i Spojenými silami pro Prahu (TOP 09/STAN) a stal se primátorem či jedním z náměstků, je možné, že by svoji funkci v Praze 7 přepustil někomu ze svých kolegů.

Ve vedení radnice zato nebude TOP 09, s níž se původně Čižinský také plánoval setkat. Zůstane tak v opozici ještě s ODS a ANO. Nově utvořené zastupitelstvo se poprvé sejde ve středu 31. října, kdy bude také zvoleno příští vedení Prahy 7.

Foto: Archiv MAFRA

S největší pravděpodobností své pozice po volbách obhájí zleva Jan Jarolím (ODS) v Praze 9, Jan Čižinský (Praha 7 sobě) v Praze 7 a Jana Černochová (ODS) v Praze 2.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.