B

MF DNES - - SPORT -

ývaly doby, kdy by se něco takového neslušelo říct. Kdy by to znělo absurdně. Teď je to realita: fotbalové Slovensko jde do zápasu proti Česku jako favorit!

Federální derby je pro ně ideální příležitostí, jak se na rivala vytáhnout. Ukázat mu, že doba, kdy mohl dělat ramena, je pryč.

Ne snad, že by Slováci dřív nedokázali Čechy potrápit nebo zaskočit. Dařilo se to, třeba v boji o světový šampionát 2010 Slováci poprvé vyloupili Letnou. Někdy tehdy začali mít navrch. Ještě nikdy však rozdíl nebyl tak patrný na první pohled jako před dnešním derby v Trnavě.

Zatímco na české soupisce marně hledáte tahouny, Slováci si užívají období, v němž chrlí hvězdy. Byť generace Škrtela a Hamšíka pomalu dosluhuje, ta nastupující vypadá ještě nadějněji. Stoper Milan Škriniar, pokud ho tedy Inter Milán prodá, se může stát nejdražším fotbalistou česko-slovenské historie. V přepočtu za něj nabízejí dvě miliardy korun, čímž by překonal i dávný rekord Pavla Nedvěda.

Záložník Duda z Herthy Berlín je druhý nejlepší střelec bundesligy, za dříče Lobotku chce Celta Vigo přes miliardu. Možná i vy jste se smáli Lobotkovi, když se mu během začátků v Ajaxu motala slovenská slovíčka do rozhovoru v angličtině. Teď se nesměje nikdo, lákají ho do Arsenalu. A to nemusí být všechno: 20letý stoper Hancko má starty za Fiorentinu, gólman Jakubech je v Lille, pravý obránce Šatka patří Newcastlu, na nadějného útočníka Mráze od léta spoléhá italské Empoli.

Čím to je, že ze slovenského podhoubí teď pravidelně prorůstají nadějní borci, o kterých si Česko může nechat zdát?

„Největší problém vašeho fotbalu vidím v tom, že máte obrovský odpad talentů od devatenácti do třiadvaceti. Nedostanou šanci, protože u vás se řeší zkušenosti a odehrané zápasy. Trend je jiný: rychlost, intenzita, dynamika,“říká Róbert Rybníček, šéf Trenčína. utrácejí za posily. Slovenské kluby vesměs rozhazovat nemůžou a jsou nuceny sázet na kluky z akademií.

Jak vidno před dnešním soubojem v Lize národů, není to marná cesta. I po ní můžete kráčet k úspěchům. Trnava šokovala v letních pohárových předkolech a postoupila do Evropské ligy. Slušně si vede Nitra a žilinská fotbalová líheň má renomé po celém kontinentu. Však se zrovna tam prosadil stoper Škriniar, žhavé zboží současnosti.

„Kdyby se narodil o deset let dřív, možná by se tak daleko nedostal. Tehdy by s ním v Žilině určitě neměli takovou trpělivost,“připomíná Vráblik. Zatímco dřív se fanoušci Škriniarovi smáli, že je neohrabaný, teď ho láká Barcelona.

I na Slovensku se najdou kluby,

Foto: ČTK

Fotbaloví reprezentanti by potřebovali proti Slovákům v Lize národů zabrat. Zleva Schick, Jankto, Pavlenka a Stronati.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.