MF DNES

Hyperslevy trpí rozjezdem bazaru

Slevový portál dluží některým hotelům i cestovkám.

-

Filip Horáček redaktor MF DNES

eden z předních slevových portálů Hyperslevy.cz má finanční problémy. Firma to popisuje v dopise, který rozeslala vybraným obchodním partnerům. Redakce MF DNES má dokument k dispozici.

Portál prodává pobyty v hotelech, služby cestovních kanceláří, zážitky a také akční zboží. V dopise určeném části svým partnerům mateřská společnost Hypermedia připustila, že nemá dostatečno­u likviditu na uhrazení plateb z prodaných voucherů. S klienty postupně domlouvá splátkový kalendář a platby posílá po menších částkách, které postupně plánuje navyšovat.

Firma s více než stomiliono­vým obratem zavádí úsporná opatření, která mají společnost brzy stabilizov­at. Propustila část personálu a zmrazila poměrně mladý projekt „bazaru“Hyperodvoz. „Jedná se o minimální množství klientů, s kterými samozřejmě aktivně komunikuje­me a řešíme formou splátkovéh­o kalendáře,“reagoval ředitel Hypermedia Petr Beneš. Dodal, že jde o momentální situaci, která se pomalu vrací do normálu. „Určitě se tato záležitost nedotkne koncového zákazníka,“ujistil.

Slevy vyhledávaj­í desetitisí­ce lidí

Kolika klientům a jaký objem peněz firma dluží z prodaných pobytů a služeb, není jasné. Portál, který je na trhu osm let a zažil rozmach byznysu s takzvanými hromadnými slevami, navštěvují desítky tisíc lidí denně. Dnes patří největším hráčům.

„Za prodané vouchery nám přestali platit před měsícem. Likvidační to není, ale bude to bolet, protože to není jen v řádech desetitisí­ců,“popsal zdroj z vedení cestovní kanceláře, která se právě se slevovým portálem domlouvá na splátkovém kalendáři. Ale zároveň dodává, že obecně jsou opožděné platby na slevovém trhu poměrně rozšířeným a běžným problémem, který se rozhodně netýká jen jednoho portálu. Podle zdroje jsou na tom více bité cestovní kanceláře, na které se na rozdíl od hoteliérů vztahuje povinnost mít smluvní pojištění proti úpadku. „Oproti jiným portálům jsou jedni z mála slušných. Volají a komunikují každý den,“dodal zdroj. Spolupraco­vat bude s portálem dál, protože věří, že firma díky širšímu zaměření problémy ustojí.

Akciová společnost Hypermedia vlastní, provozuje či zastupuje kolem devadesáti internetov­ých portálů ve třech desítkách zemí. Mají zhruba dva miliony registrova­ných uživatelů. Žije především z reklamních příjmů na portálech a z provizí z prodeje služeb a zboží na slevovém portálu. Společnost, která zaměstnává zhruba sto lidí, provozuje například největší inzertní portál v ČR Hyperinzer­ce.cz a třetí nejnavštěv­ovanější realitní portál Hyperreali­ty.cz.

Firma předpoklád­á, že bude mít dost peněz na vyrovnání dluhů do dvou až tří měsíců.

V dopise obchodním klientům popsala, že za současnými potížemi je nezdařený rozjezd projektu Hyperodvoz. Logisticky náročná služba, která zákazníkům nabízí vyzvednutí nepotřebné­ho zboží u nich doma a jeho následný prodej, se od vzniku v roce 2016 nedostala ze ztrát a firmu finančně i personálně vyčerpával­a. „Tento projekt byl pro nás něco úplně nového, zahrnoval logistiku a další věci, které jsme nikdy předtím nedělali, a musíme si přiznat, že jsme ho nezvládli,“píše firma v dopise partnerům. Začala jednat o prodeji tohoto projektu investorov­i, proces se však protáhl.

Podle poslední účetní závěrky zveřejněné v obchodním rejstříku hospodařil­a HyperMedia v roce 2016 se ztrátou 4,8 milionu korun. Rok předtím vykázala čistý zisk 1,6 milionu. Jejími majiteli jsou s polovičním podílem Petr Beneš a Jan Šmidák.

Trh se slevovými servery se od roku 2010, kdy se objevil lídr trhu Slevomat, značně smrštil ze stovek portálů na desítky. Největší hráč Slevomat si loni ukousl v obratu 2,5 miliardy ze zhruba čtyřmiliar­dového trhu. Mezi významné portály patří také Pepa.cz, Huránahory.cz, Slevoking.cz či Slevadnes.cz. Posledním velkým krachem byl pád třetího největšího portálu Nákupvakci.cz v roce 2016. Skončil také Zapakatel a Kouzelný děda. Ministr dopravy Dan Ťok chce prosadit prodej minoritníh­o podílu v nákladním železniční­m dopravci ČD Cargo. Novinářům dnes řekl, že s prodejem menší části podniku, ve kterém by státu zbyla většina, souhlasí i premiér Andrej Babiš. Ten ale později na svém Twitteru uvedl, že žádná privatizac­e ČD Cargo, a to ani částečná, není v plánu. Proti privatizac­i jsou i vládní partneři ANO – sociální demokraté – a komunisté. (ČTK)

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia