Somálec útočil na rušné ulici v Melbourne

MF DNES - - ZE SVĚTA -

MELBOURNE Útočník původem ze Somálska, který byl znám australským tajným službám, včera v centru druhého největšího australského města Melbourne ubodal jednoho člověka a další dva zranil. Policisté, kteří dorazili na místo činu, muže postřelili do hrudníku. Útočník později těžkému zranění v nemocnici podlehl a policie oznámila, že incident vyšetřuje jako teroristický čin.

K útoku se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS), ale žádné důkazy pro své tvrzení neposkytla.

Podle agentury AFP byly v automobilu, kterým útočník na místo činu dorazil a které následně začalo hořet, plynové láhve.

Incident se stal na rušné ulici Bourke v centru města odpoledne místního času. Podle australských sdělovacích prostředků jel nejprve muž dodávkou proti obchodnímu domu. Automobil začal hořet a muž, který z něj vyběhl, se pokoušel bodat nožem do lidí okolo. Jeden člověk se mu snažil zabránit v pohybu nákupním vozíkem. Muž se pak s nožem vrhl na policisty.

Incident se stal na stejné ulici, kde loni v lednu najel řidič autem do chodců. Zabil šest lidí, dalších asi 30 zranil. Nešlo tehdy o teroristický čin; útočník byl identifikován jako člověk s mentální poruchou.

Policejní komisař státu Viktorie Graham Ashton následně prohlásil, že úřady zváží, zda v souvislosti s včerejším útokem posílí bezpečnostní opatření během akcí při příležitosti nedělního Dne válečných veteránů a při dalších veřejných událostech. (ČTK, zah)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.