Asie ujíždí na droze chudých

Kontinent zaplavila narkotika na bázi metamfetaminu. Šíří se z pověstného zlatého trojúhelníku

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Není to zase tak dávno, kdy byl zlatý trojúhelník – území na pomezí Thajska, Laosu a Myanmaru – vyhlášeným rájem heroinu. Ty doby jsou však už pryč, dnes v produkci této smrtící drogy suverénně vládne Afghánistán.

Neznamená to však, že nechvalně známý zlatý trojúhelník definitivně vyklidil pole.

Tamní narkobaroni si rychle našli náhradu – teď zaplavují asijský kontinent a čím dál víc i zbytek světa tunami „drog chudých“vyrobených na bázi metamfetaminu. Drog chudých proto, že oproti ostatním narkotikům jsou výrazně levnější.

Nákaza drogou, která se prodává v krystalech nebo v barevných tabletkách, u nás známou jako pervitin či perník, v Asii zejména jako krystal, meth, speed, jaba nebo led, se nevyhnula ani tvrdým totalitním říším, jako je Severní Korea. Zvláště mezi tamní zlatou mládeží, potomky komunistických funkcionářů, prý frčí ve velkém. Říkají jí „pingtu“, doslova led a pašuje se z Číny.

Poptávka po metamfetaminových preparátech je nyní v Asii na novém vrcholu, stejně tak jako počty zmařených převážně mladých životů. Mnohé státy, jako třeba Bangladéš nebo Filipíny, vyhlásily drogám nesmiřitelnou válku. Ta však bují i jinde – od neprostupných džunglí Myanmaru po hongkongské diskotéky.

„Drogy na bázi metamfetaminu dnes dominují celému asijskému regionu. Berou je lidé bez ohledu na postavení, věk nebo pohlaví. Za celou svoji šestnáct let trvající kariéru jsem takový boom nikdy nezaznamenal,“uvedl Jeremy Douglas z Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu.

Globalizované narkokšefty

Šanského státu v myanmarském pohraničí, který prakticky ovládají různé povstalecké milice. Zřejmě nejmocnější z nich je Spojená armáda státu Waů, místního etnika, jež se podle různých údajů chlubí až 30 000 bojovníky.

Přestože ověřit informace z oblasti je krajně obtížné, znalci místních poměrů tvrdí, že právě Waové, ale i další silní hráči v regionu, opustili heroin (opiát vyráběný z přírodního opiového máku) ve prospěch nové levnější alternativy – amfetaminů. Toto rozhodnutí je prý motivováno trhem, ale také mnohem jednodušší produkcí. Metamfetamin jako syntetická droga se vyrábí v laboratořích z chemických látek a není tak závislý na sezonních výkyvech v pěstování máku, jako například u heroinu.

Hlavní boj teprve přijde

Jde o která stimuluje centrální nervovou soustavu, účinně potlačuje únavu a potřebu spánku, přináší extrémní euforii, hyperaktivitu a zvýšenou sebedůvěru. Látka je silně návyková. Vyskytuje se v krystalické podobě, ve formě bílého prášku nebo tablet. Užívá se šňupáním, kouřením nebo nitrožilní aplikací.

Pro drogy na bázi metamfetaminu existuje mnoho slangových výrazů. V Česku jsou známy jako

V angličtině pak crystal, meth, rocket, glass, ice nebo crank. V Německu hlavně jako crystal speed, crystal nebo tschecho (většina tamní drogy pochází z Česka). Metamfetamin

japonský chemik Nagajoši v roce 1893. (zah)

Foto: Profimedia.cz

V Myanmaru slaví mezinárodní den boje proti drogám mohutným ceremoniálem, při němž spálili tunu zadržených narkotik.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.