Jak můžeme jídlem čelit podzimnímu splínu

MF DNES - - ZE SVĚTA - — La Repubblica

Odborníci soudí, že násobný nárůst poptávky souvisí s kombinací domácích i obecně geopolitických podmínek, které prospívají narkobaronům a jejich nadnárodním gangům.

Většina produkce pochází z těžko přístupných džunglí ve zlatém trojúhelníku, tedy z míst, které nejsou zcela pod kontrolou příslušných států.

To platí zvláště pro pohraniční oblasti Myanmaru, kde se z drogových

Málo energie, ospalost, trudnomyslnost a snížení výkonnosti jsou jen některé příznaky změny ročního období. Abychom znovu získali vitalitu a pohodu, poslouží nám dobře výběr pokrmů. Celá řada potravin totiž stimuluje produkci látek, které pomáhají zachovat si dobrou náladu.

Je méně světla, teplota klesá a nároky na naše výkony jsou stále vyšší. Podzim s sebou přináší některé problémy s přizpůsobením, které se projevují u každého jinak. Podzimní splín postihuje každého pátého Itala. Není to však nic, co by se nedalo překonat, například pomocí kvalitního jídelníčku. Pomohou nám vitamíny skupiny B, vitamín C a E, které připravují tělo na první chlad a vyšší vlhkost. Proč jsou tyto vitamíny důležité a ve kterých potravinách je nalezneme?

Vitamíny skupiny B pomáhají udržet dobrou náladu. Mezi jídlem a náladou je úzká souvislost a určité potraviny ji pomohou vyvážit, vysvětluje kšeftů financují různé povstalecké organizace.

„Pro gangy je snadné mít tam utajené drogové továrny, jež jsou navíc mobilní a za krátkou dobu mohou stát na jiném místě,“uvedl Douglas.

Produkce za posledních deset let se podle drogových expertů zpětinásobila.

Pašeráci drog také umně využívají nových silnic a infrastruktury, kterou v oblasti buduje Čína v rámci své ambiciózní iniciativy Pás a cesta. K maskování obchodu s narkotiky jim také dobře slouží zvýšený tok obchodu a lidí v globalizovaném světě. Zisky, jež podle odhadů dosahují stovek miliard dolarů, pak dokážou prát prostřednictvím složitých mezinárodních sítí v zemích s laxním dohledem nad finančními toky.

„V tuto chvíli můžeme hovořit o metamfetaminové epidemii,“řekl agentuře Reuters John Coyne z australského Ústavu pro strategickou bezpečnost.

Daleko snazší než heroin

Obviňující prst míří v prvé řadě do lékař Michelangelo Giampietro. Správná jídla jsou taková, která obsahují mikronutrienty, jako jsou vitamíny skupiny B, zejména B12, které dodávají energii tělu i mysli. Nejvíce těchto vitamínů obsahují vejce, sýry, jogurty a mléka.

Pomáhají rovněž jídla bohatá na tryptofan, nositel serotoninu, hormonu regulujícího náladu. „Je přítomen ve většině proteinů, které sníme, a zlepšuje náladu, soustředěnost a paměť,“uvádí Giampietro. Tryptofan působí pozitivně na stres, neboť za přítomnosti vitamínů skupiny B, sacharidů a železa zvyšuje produkci serotoninu. Dobrým zdrojem energie, sacharidů a tryptofanu jsou například těstoviny.

Důležité jsou i minerální soli. Železo například dodává energii, zatímco draslík je užitečný pro mozek a rovnováhu krevního tlaku. Kde je najdeme? „Sladké brambory mají dost draslíku, ale také stopy vápníku a sodíku, zinku a hořčíku,“dodává lékař.

Foto: Profimedia.cz

Protidrogoví úředníci z Kambodže připravují zadržené drogy k likvidaci. Převažují mezi nimi amfetaminové pilulky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.