Dětské panenky, které budí hrůzu

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Corriere della Sera

Některé filmy vytvořily v kolektivní představivosti iracionální souvislost mezi dětskými panenkami a vražednou posedlostí. Proto dospělí často pociťují jistou nevoli ve vztahu i k té nejnevinnější hračce. Proč v nás panenky vzbuzují trochu strach? Na vině je jejich nejednoznačnost, ale také filmy, například horor o vraždící panence Dětská hra.

Děti je zbožňují, dospělí je přinejmenším považují za trochu znepokojivé. Podle psycholožky Kate Wolitzké-Taylorové se strach z panenek netýká mladých lidí ani dětí. Problém nastává u toho, kdo si v průběhu let nasbíral zkušenosti s nesmrtelnými postavami popové kultury, jako je panenka Chucky ve filmu Dětská hra, nebo Annabelle, film o panence posedlé ďáblem. Stačí si jen poslechnout hudbu k filmu, aby nám naskočila husí kůže.

Od vraždících panenek z filmů se kolektivní strach přesunul i na nevinné hračky a stává se, že vstoupíme do dětského pokoje a máme pocit, že nás panenka sleduje pohledem.

Dosud nebyly vypracovány žádné specifické studie o strachu z panenek, ale v roce 1970 se Japonec Masahiro Mori pokusil vysvětlit, proč mohou roboti podobající se lidem vyvolat nepříjemné pocity. Stává se to, když robot, který se chová zásadně realisticky, najednou učiní něco, co připomíná člověka. Jde z ní strach

Pak už jen stačí dopravit produkt ke koncovým zákazníkům. V tom pašerákům nezamýšleně pomáhá zejména Čína. Což je velký paradox – čínský drak doma stíhá drogové obchody naprosto bez slitování a tresty

Strach z panenek se může zvrátit v úplnou fobii (pediofobii). Je to vzácná nemoc, lišící se od klasických fobií vyvolávaných zvířaty, infekcemi nebo chorobami. Ty totiž mají konkrétní základ. Fobie se liší od prostého strachu: jde o stálou poruchu, která více či méně znemožňuje člověku vést normální život.

smrti nejsou žádnou výjimkou. Právě díky velkým plánům čínských firem, které v oblasti budují kvalitnější infrastrukturu, se podle odborníků droga snadněji přepravuje z hlubin Šanského státu do celé Asie. A v poslední době ještě mnohem dál.

Metamfetamin z Šanského státu objevili nejen v Thajsku, Číně, Kambodži, Malajsii a v Indonésii, ale také v Japonsku, v Austrálii i na Novém Zélandu.

Přes dílčí úspěchy protidrogových operací na asijském kontinentě se problém nelepší. Spíše naopak. John Coyne varuje, že výrobci metamfetaminových drog se už dnes dostali do takové nadprodukce, že své zboží produkují velice levně.

„Mohou si dovolit přijít při střetech se specializovanými policejními oddíly o větší množství drogy, ale přesto dosáhnou pohádkových zisků,“uvedl John Coyne pro list The New York Times.

Je zjevné, že boj s tak silným a zkušeným nepřítelem, který navíc disponuje prakticky neomezenými financemi, je během na dlouhou trať. Pokud se vůbec dá vyhrát. Nejstrašlivější místo na světě je pro osobu trpící pediofobií Ostrov panenek ležící několik kilometrů od mexické metropole. Tam se v 50. letech minulého století uchýlil rolník Don Julián Santana Barrera. Opustil ženu a dceru kvůli tomu, co považoval za své poslání: viděl (či věřil, že viděl) holčičku, jak se topí v laguně, která obklopuje ostrov, a od té doby sbíral nejrůznější panenky, zdeformované a zmrzačené, poskládané z utržených údů. Ty zde vystavil, a tak se ostrov stal jakýmsi muzeem hororu pod širým nebem.

Pediofobii je stejně jako jiné fobie možné léčit tím, že postižený je postupně seznamován s příčinami svého strachu. Ve specifických případech se doporučuje vstoupit do místnosti s jednou nebo více panenkami a postupně se jim dívat do tváře a brát je do ruky. Pro toho, kdo nemá fobii, ale je jen znepokojen (jestliže viděl příliš mnoho hororů), tu je jednoduché řešení: o Halloweenu je pro něho lépe se vyhnout filmům, jako je Dětská hra či Annabelle.

Foto: Profimedia

Panenka Chucky ze slavné hororové série.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.