Já, Berlusconi, prodavač, hráč a klaun

Paolo Sorrentino, tvůrce Velké nádhery, Mládí či Mladého papeže, míří do kin s projektem Oni a Silvio. Jeho dvorní herec Toni Servillo tu ztvárnil Silvia Berlusconiho: boháče, skandalistu, mediálního krále a dlouholetého italského premiéra.

MF DNES - - SCÉNA -

Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

formátu, přehlídka mejdanů, striptýzu, kokainu a pokoutních obchodů s veřejnými zakázkami za sex, ochotných provinčních krásek a místních šíbrů propojených vidinou, jak se proderou výš, do centrály, do Říma, až k Němu.

Servillo to rozsvítí

osvojuje si slogan „mít všechno nestačí“– ale přitom má dar osobnosti, klauna a hráče, barona Prášila, mistra operetních gest a mazaného lidového dobrodince. „Ty jsi jen příživník,“pronese tónem, z něhož čiší mráz, jindy však v úžasné kreaci se slovy „Jsem prodavač snů, znám scénář života“vnutí po telefonu osamělé ženě ke koupi byt. Jako by účinkoval v kouzelně trapných estrádách vlastních stanic, pohazuje bonmoty „Levice vidí vše složité, přitom je to tak prosté“či anekdotami typu „Jaký je mezi nimi rozdíl? Křesťanství chudobu hlásá, komunismus ji uskutečňuje“.

Řídit zemi jako firmu

Místy by filmu slušel spíše seriál, až příliš zálibně se utápí v rafinovanosti a pro jedinečné detaily obětuje celek, nicméně natočený je skvostně. Ke cti mu slouží, že nevyhledává lacinou satiru. Pouze manželka a mladá dívka, které Berlusconimu postupně uštědří morální kázání, působí jako melodramatické světice, také magnátova osamělost není zrovna nejobjevnější sdělení.

Zato si jmenovitě tuzemský divák vychutná Berlusconiho povzdech, spojovaný u nás s jiným politikem: „Proč mě nenechají řídit zemi jako moje firmy?“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.