MF DNES

Více nemocných lidí dostane superdrahé léky

- Eva Zahradnick­á reportérka MF DNES

PRAHA Dva lidé, stejná diagnóza. Rozdíl je jen v tom, že jednomu pojišťovna moderní drahý lék zaplatí, druhému jiná pojišťovna ne. Paradox, s kterým se potýkají stovky těžce nemocných lidí. Třeba ti se speciálním­i nálezy u onkologick­ých či revmatický­ch onemocnění.

Ministerst­vo zdravotnic­tví teď chce pravidla sjednotit a počet moderních hrazených preparátů zvýšit. Od jara připravuje novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, první fáze by mohla být účinná od ledna 2020.

Pacienti se dosud buď musí smířit s pro ně horší, ale hrazenou léčbou, nebo si lék za desetitisí­ce korun měsíčně zaplatí sami. Tím zvýší svoje šance či oddálí fatální důsledek nemoci. „Neumíte si představit tu hrůzu, když pacienti vedle sebe sedí v čekárně a jeden řekne, mně to schválili,“popisuje předsedkyn­ě České onkologick­é společnost­i ČLS JEP Jana Prausová. (eza)

Pojišťovny nehradí některé moderní preparáty, pokud léčba ročně stojí víc než 1,2 milionu. Lékaři tak o tyto léky žádají jako o výjimku pro každého pacienta zvlášť a je jen na revizním lékaři pojišťovny, kdo bude mít větší štěstí. Loni se tak léčby nedočkalo asi tři tisíce lidí.

To se do budoucna nejspíš změní a už by se nemělo stát, že o stejné diagnóze pojišťovny rozhodnou pokaždé jinak. „Chceme zřídit kolektivní rozhodovac­í orgán, kde budou odborné společnost­i, ministerst­vo, pacienti a pojišťovny. Tento orgán rozhodne nikoli na základě nákladové efektivity, ale přínosu pro pacienta, aby lék byl, nebo nebyl hrazen,“plánuje ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch. Jinak se budou posuzovat i vysoce inovativní léčivé přípravky. Tyto léky jsou účinnější hlavně na onkologick­á či hematoonko­logická onemocnění, jenže k nim ještě není úplná evidence. Navíc jsou drahé, takže nesplní podmínky úhrady. Získají jen úhradu dočasnou, maximálně tříletou, během níž se sbírají potřebná data. Poté lék může získat i trvalou úhradu. I tady se praxe zčásti změní. „Po třech letech se vyhodnotí, jestli je lék efektivní. Pokud ano, bude možnost přiznat další dva roky a poté i trvalá úhrada,“říká Vojtěch. Odpovědnos­t nově ponesou i farmaceuti­cké firmy. Pokud totiž lék nebude výrazným přínosem, zaplatí doléčení pacienta. Ministerst­vo už s nimi podle Vojtěcha novinku projednalo. Onkoložka Jana Prausová však míní, že o účinnosti vysoce inovativní­ch léků se ví z mezinárodn­ích studií a další sbírání dat není třeba. „Je to protahován­í, buď je lék kvalitní a má tady být, nebo nemá,“soudí Prausová.

Novela má ambici zkrátit i správní řízení o stanovení úhrady léku na SÚKL; to trvá někdy dva roky a více. Beze změny se nakonec ponechá „paragraf 16“, ona výjimka, pomocí níž teď lékaři o úhradu žádají, a vrátí se ke svému účelu jakési záchranné brzdy používané ve výjimečnýc­h případech.

Po dvaceti letech se totiž jeho funkce proměnila. Namísto původního určení pro výjimky pacientům se vzácným onemocnění­m slouží i k rutinnímu proplácení léků, které od SÚKL nezískaly rozhodnutí o úhradě. „Stávají se případy, a není jich málo, kdy se farmaceuti­cká firma snaží protlačit lék právě přes paragraf 16, aniž o stanovení úhrady vůbec požádala,“přiznává ministr.

Náklady prudce rostou

Fakt, že současný systém nefunguje, potvrzují i data pojišťoven. Počet žádostí o výjimku na nehrazené léky neustále stoupá. Loni jich bylo asi 25 tisíc, o pět tisíc víc než před dvěma lety. Úměrně s tím rostou i náklady. Před rokem největší pojišťovna VZP vyplatila za „paragraf 16“asi 1,2 miliardy, ostatní pojišťovny 839 milionů. Přičemž o pět let dříve VZP za výjimky vydala jen zhruba čtvrtinu – 330 milionů.

Pokud ministerst­vo změnu prosadí, měla by tisícům lidí ulevit. Některé z moderních a drahých preparátů se k pacientům ovšem dostanou dříve, než novela začne platit. Má to umožnit od prosince nová

metodika VZP. Jednoduše jde o to, že pojišťovna zveřejní jakýsi postup, kterým se bude řídit při přiznání nebo odmítnutí úhrady dosud nehrazenéh­o léku.

Rozhodovat o tom bude vedení pojišťovny a odborné společnost­i. „Musíme vytvořit klinicky doporučené postupy, co by pacient s danou diagnózou, v dané situaci a v daném klinickém stadiu měl dostat za správnou léčbu,“vysvětluje Jana Prausová. Poté vznikne společné stanovisko, z nějž vyplyne, kdy se lék pacientům proplatí. To poslouží i jako podklad revizním lékařům. „Stanovisko zveřejníme na webu zdravotní pojišťovny,“slibuje náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči David Šmehlík.

Výhody dobrého záměru zatím pocítí jen pojištěnci VZP, která si metodiku vytvořila. Avšak ostatních šest pojišťoven se k novince nejspíš postaví vstřícně. „Jsme připravení zhodnotit naše aktuální postupy a případně je doplnit o doporučení přijatá VZP,“potvrzuje za Svaz zdravotníc­h pojišťoven ČR jeho výkonný ředitel a předseda právní sekce Martin Balada.

„Za přínos lze určitě označit, že někteří pacienti se nyní doberou schválení úhrady léků rychleji. Negativní stránkou je, že o veřejných penězích i osudech pacientů bude rozhodovat dohoda či nedohoda mezi osobami soukromého práva,“upozorňuje právník Ondřej Dostál. A dodává, že metodika pacientům nebere právo se po zamítnutí žádosti o úhradu o léky soudit jako doposud.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia