Majitel začal bourat vilu i přes památkovou ochranu

MF DNES - - Praha -

VINOHRADY V památkově chráněném území na Vinohradec­h začal majitel v ulici Na Šafránce bourat v pátek čtyřpatrov­ou rondokubis­tickou vilu od architekta Františka Alberta Libry z roku 1921. Stavba je ale zbouraná jen částečně, na demolici totiž ihned zareagoval­a díky podnětu tamních obyvatel radnice Prahy 10, která tvrdí, že jde o nepovolený zásah.

„Vedoucí stavebního úřadu městské části se stavbyvedo­ucím sepsala protokol, v pondělí ráno přijdou úředníci dohodnout další postup,“řekla v sobotu po jednání starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta).

Majitel vily, firma AWM Bohemia CZ, podle Chmelové tvrdí, že se v domě objevily praskliny a krovy byly ztrouchniv­ělé. Mluvčí Prahy 10 Vít Novák informoval, že k budově je od loňského února vydané povolení na přístavbu a stavební úpravy. „Na základě požadavku odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy nebylo součástí stavebního záměru odstranění stavby, ale postupné úpravy stávajícíh­o bytového domu,“zdůraznil Novák. Městská část proto podala památkářům z magistrátu podnět na prověření demolice. Podle starostky je navíc možné stavbu ještě zachránit. Za bourání pak může majitel dostat pokutu dva miliony korun. (alh, ČTK)

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.