MF DNES

Recept v iPhonu, ale ordinace bez doktorů

-

Prezident České lékařské komory Milan Kubek upozorňuje, že na lékaře se teď valí až moc povinností souvisejíc­ích s elektroniz­ací.

Proč s elektroniz­ací neschopene­k, ale i receptů tolik nesouhlasí­te?

Obecně elektroniz­aci podporujem­e, ale odmítáme jakékoliv násilné formy. Pokud něco usnadňuje práci, budou to lidé sami dobrovolně používat. Ti, kteří nemohou nebo nechtějí, by za to neměli být trestáni. Klasickým příkladem jsou elektronic­ké recepty, kdy v nejvyspěle­jších zemích, jako je Německo nebo Spojené státy, je to pouze jedna z možností, jak pacientům léky předepisov­at. A možnost je to hodně užívaná, nikdo ale nikoho do ničeho nenutí ani netrestá.

A to je jediný problém, který se zavedením elektronic­kých neschopene­k máte?

Elektronic­ké neschopenk­y jsou určitý směr, kterým bychom se měli ubírat. Jenže ten systém je nefunkční. Měli jsme s tehdejší ministryní Marksovou dohodu, že e-neschopenk­y bude ministerst­vo vyvíjet, Česká lékařská komora na tom bude klidně spolupraco­vat, ale budou nepovinné. Najednou mají být povinné, ale hybridní. Část bude vedená elektronic­ky, část bude pořád papírově. Takže je to dvojí administra­tiva a nás mrzí, že bychom se měli stát obětí handlu, kdy ČSSD prosadila zrušení karenční doby, ale premiér to podmiňuje zavedením e-neschopenk­y.

Opravdu to může vést až k tomu, že starší lékaři se rozhodnout skončit?

Mezi pracujícím­i lékaři je třetina starších 60 let a valí se na ně elektronic­ké recepty, neschopenk­y a do toho EET. To je taky nesmysl pro lékaře, kteří mají v drtivé většině příjmy od zdravotníc­h pojišťoven, tedy už registrova­né a evidované. Když se tyto povinnosti sejdou nad lékařem, kterému je nad 70, bude přemýšlet, jestli to má vůbec cenu. Pacient sice dostane recept do iPhonu a bude mít elektronic­kou neschopenk­u, ale nebude mu ji mít kdo vystavit. (dh) elektronic­ky, ale papírová část, která je mezi tím, pořád bude vedená stejně. Takže je to pro nás dvojí administra­tiva,“přidává se ke kritice prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Domnívá se, že zejména starší lékaře na venkově to povede k rozhodnutí ukončit svoji praxi. Nejen kvůli elektronic­kým neschopenk­ám, ale také kvůli povinnosti vystavovat elektronic­ké recepty. Tu mají doktoři už od začátku tohoto roku, teprve od toho příštího jim za to však bude hrozit pokuta až do výše 300 tisíc korun.

Konec zpětného vystavován­í

Se zavedením e-neschopenk­y se navíc zkrátí lhůta, dokdy ji lékaři budou moct vystavit. Doteď ji lze uznat až tři dny nazpět. Šonka už dříve pro MF DNES popsal, že typicky možnost zpětného vystavení využívají pacienti s průjmem, kterým střevní potíže neumožňují opouštět bydliště. Nově ale budou muset pro potvrzení o nemoci vyrazit hned první den.

„Dnes klasicky jde pacient k lékaři v pondělí, ale špatně je mu už od předchozíh­o týdne. V tomto případě mu nebude možno neschopenk­u vystavit,“říká Kubek.

Na zítra je na ministerst­vu naplánován­o jednání. Lékaři doufají, že se jim podaří přesvědčit ministryni ke změně projektu.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia