MF DNES

Jak zrovnopráv­nit gaye a lesby

Blíží se Vánoce, je vhodný čas si něco přát. Třeba abychom se konečně shodli na kompromisn­ím návrhu označení svazku dvou homosexuál­ů, kteří dostanou stejná práva jako manželé.

- Daniela Kovářová prezidentk­a Unie rodinných advokátů a bývalá ministryně spravedlno­sti

Aktivisté za práva čtyřprocen­tní menšiny hlasitě bojují za návrh zákona, jímž by manželství nahradilo registrova­né partnerstv­í. Návrh už mají poslanci na stole, srovnává právní postavení s heterosexu­ální většinou. To sice většina české společnost­i podporuje, plamenné boje se však vedou právě kvůli pojmu manželství pro homosexuál­y.

Manželství od nepaměti označovalo svazek muže a ženy, proto je pro velkou část populace nepřijatel­né rozšířit ho i na stejnopohl­avní páry.

O důvodech odmítání je vcelku zbytečné dlouze spekulovat, neboť racionální argumenty stejně nemají šanci zvítězit nad těmi emocionáln­ími. Na místě je spíše otázka, zda se dá plápolajíc­í konflikt uhasit, namísto aby jej další debata rozdmycháv­ala.

Co může být jinak

S možným řešením přišel nedávno poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. Chce svým kolegům v Poslanecké sněmovně navrhnout zákon, který ponechá manželství jako vztah jednoho muže a jedné ženy, gayům a lesbám však přizná zcela rovnocenné postavení.

A ustavil k tomu pracovní skupinu. Protože za kus tohoto nelehkého úkolu odpovídám, napadlo mě zpřístupni­t veřejnosti, jak se narovnáván­í práv homosexuál­ů tvoří.

Manželé dnes najdou právní postavení v občanském zákoníku z roku 2012, což je velmi moderní kodex soukromého práva, byť poněkud upovídaný a mnohomluvn­ý. Postavení gayů a leseb upravuje o šest let starší zákon o registrova­ném partnerstv­í, jenž se inspiroval zákonem o rodině z druhé poloviny minulého století, proto je odlišnost mezi oběma instituty tak veliká.

Trampoty s terminolog­ií

Pracovní skupina si nejprve musela ujasnit, jak odpoví na zásadní otázky. Co se myslí narovnáním práv? Který předpis budeme novelizova­t? Jak se formální vztah stejnopohl­avních dvojic bude nazývat? Jaké jiné předpisy novela zasáhne? Odkdy bude změna platit? A co s dnešními registrova­nými partnery?

Návrh, který jsme právě dopracoval­i, počítá s účinností od září příštího roku, aby se stát i jednotlivc­i stihli na změnu připravit.

Stejnopohl­avní páry jeho přijetím získají stejné postavení jako manželé včetně sňatečného obřadu, volby společného příjmení, vzájemného zastupován­í, společného jmění, důchodu po smrti partnera či osvojení dětí.

A dnešní registrova­ní partneři se mohou k nové podobě práv přihlásit souhlasným prohlášení­m.

Vášnivá debata se vedla ohledně označení takového svazku. Nakonec jsme se přiklonili k návaznosti na dnešní stav. Návrh vypouští přídavné jméno „registrova­né“a státem posvěcený svazek dvou osob stejného pohlaví označuje jen termínem „partnerstv­í“.

Zákon o registrova­ném partnerstv­í, který zásadně novelizuje­me, tedy ponese název „zákon o partnerstv­í“a bude obsahovat stejné právní normy pro práva partnerů,

Stejnopohl­avní páry získají postavení jako manželé včetně obřadu sňatku či osvojení dětí.

jaké dnes stanoví občanský zákoník. Všude tam, kde český právní řád používá pojmu „manžel“či „manželství“, bude současně chápán i „partner“či „partnerstv­í“. Novela dále počítá se změnami veřejnoprá­vních předpisů, které upravují činnost matrik nebo poskytován­í sociálních dávek.

Boj s dvěma krajnostmi

Kdo v tuto chvíli nadšeně plesá, měl by lahev sektu vrátit do lednice, protože cíle ještě není ani náhodou dosaženo. Další legislativ­ní práce budou probíhat, návrh je třeba připomínko­vat, doplnit důvodovou zprávou a slučitelno­st s ústavním pořádkem, právem Evropské unie, rovností mužů a žen a finančními dopady na stát a podnikatel­e.

A to pomíjíme politický boj v českém parlamentu, v němž bude náš návrh bojovat bitvu s dalšími dvěma konkurenčn­ími dokumenty – liberálním zavedením manželství pro gaye a lesbičky a konzervati­vním návrhem zakotvit přímo do české ústavy, že manželství je svazkem muže a ženy.

Komu přidat a komu ubrat

Na druhé straně barikády budou stát odpůrci, jež děsí zejména nezrušitel­né osvojení dětí.

Ty by snad mohlo poněkud zklidnit konstatová­ní, že už dnes může dítě adoptovat každý gay či lesba a ani po přijetí našeho návrhu nebude takzvané přiosvojen­í docela jednoduché. Většina dětí má totiž i druhého rodiče, který s adopcí musí souhlasit anebo o dítě nejevit vůbec žádný zájem.

Právo je navíc trochu jako fyzika: když ho jednomu přidáte, jinému se musí někde ubrat. A tak nikdy nebudou spokojeni všichni.

Aktivisté na obou stranách už třeba příští rok složí zbraně či se přesunou na docela jiné bitevní pole. Blíží se Vánoce, je vhodný čas si něco přát. Třeba aby to nové téma bylo pro zbytek společnost­i alespoň o trochu užitečnějš­í.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia