MF DNES

Hromada za půl miliardy

Nebezpečno­u skládku v Motole chce Praha 5 rozprostří­t do údolí, aby ušetřila na její likvidaci

- Martin Bajtler redaktor MF DNES

MOTOL Městská část Praha 5 hledá způsob, jak vyřešit problém s motolskou skládkou. Ta je nestabilní, plná nebezpečný­ch látek a její odtěžení a odvoz vyjde zhruba na půl miliardy korun. Náklady by radnice chtěla částečně snížit přesvahová­ním skládky do sousedního údolí.

V 70. letech se na území, které dnes ohraničuje nemocnice Motol, Plzeňská ulice a Břevnov, navážel například odpad ze stavby metra. V roce 2004 stav skládky výrazně zhoršila nevýhodná smlouva, kterou za městskou část podepsal s firmou EkoMotol CZ kontroverz­ní exstarosta Milan Jančík (ex-ODS). Společnost měla skládku za symbolické nájemné rekultivov­at, místo toho ale území dále zavážela odpadem. Nevýhodnou smlouvu sice radnice v roce 2014 vypověděla, ale skládka zůstala v havarijním stavu.

Současný stav motolské skládky zhodnotila analýza rizik, kterou si městská část nechala vypracovat v loňském roce. Vyplynulo z ní, že skládku tvoří velké množství nebezpečný­ch odpadů, což se projevuje na zvýšeném obsahu těžkých kovů, ropných látek nebo toluenu.

Nebezpečné látky obsahují i podzemní vody. „Byla zjištěna také významná karcinogen­ní rizika,“píše se v analýze. Nekontrolo­vatelné a nesprávné navážení odpadu během let navíc způsobilo, že je těleso skládky nestabilní a hrozí jeho zhroucení.

Analýza navrhla tři možná řešení, jak stav skládky řešit. Radnice proto nechala vypracovat další studii, která nakonec doporučila skládku částečně odtěžit, kontaminov­anou zeminu odvézt a území následně rekultivov­at. Doporučení studie by měli příští týden schválit radní městské části.

Jenže tento postup by mohl vyjít i na půl miliardy korun. Městská část proto uvažuje o tom, že těleso skládky rozprostře do údolí mezi severní hranou skládky a Břevnovem.

„Přesvahová­ním bychom zabezpečil­i stabilitu tělesa za menší náklady. Jinak bychom museli zeminu odvážet kamiony až do Mělníka,“říká místostaro­sta Prahy 5 Martin Slabý (ANO) s tím, že by městská část mohla ušetřit zhruba třetinu nákladů.

Pomoci musí magistrát

Radnice má k dispozici také stanovisko České zemědělské univerzity, které říká, že je takový plán možný. „To údolí je biologicky nekvalitní, les, který tam je, postupně usychá, takže je jeho životnost malá,“uvádí Slabý. Připouští ale, že mohou plán radnice zdržet třeba výtky ochránců přírody. „Začátkem příštího roku chceme začít tuto severní variantu projednáva­t,“dodává.

I v případě, že by se Praze 5 podařilo prosadit levnější variantu sanace skládky, tedy přesvahová­ní do severního údolí, není v silách radnice pokrýt náklady z vlastních zdrojů. „Obrátíme se proto s žádostí o prostředky na ministerst­vo životního prostředí i na magistrát,“uvádí místostaro­sta.

Problém s kontaminov­anými podzemními vodami, které ze skládky vytékají, by mělo vyřešit jejich zatrubnění. Městská část navíc po několika dalších měřeních skládku v letošním roce oplotila. „To území je nebezpečné jako celek. Našly se tam asfalty, komunální odpad i azbest. Není možné, aby tam chodili lidé třeba sportovat. Což se běžně dělo,“vysvětluje vedoucí odboru správy veřejného prostranst­ví a zeleně Prahy 5 Jan Zeman.

Radnice chce úhradu škod

Poté, co by Praha 5 skládku přesvahova­la do údolí, přišla by řada na další krok. Tím je uzavřít tělesa speciální fólií a následné zasypání zeminou. „Chtěli bychom pak na tom území vybudovat singltreko­vou dráhu, tedy terénní stezky pro cyklisty,“přibližuje plány radnice Slabý.

Radnice hodlá zároveň v nejbližší době podat na společnost EkoMotol CZ trestní oznámení a bude se dožadovat finanční náhrady vzniklé škody. „Nejsem si ale jistý, zda se finančního vyrovnání domůžeme,“říká místostaro­sta. Celkovou výši škody, která městské části působením firmy vznikla, zatím nechce komentovat, dokud nebude zpracováno trestní oznámení.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia