Automobilka včera představila nástupce rapidu

Škoda představila nový model Scala v izraelském Tel Avivu.

MF DNES - - Přední Strana - František Dvořák redaktor iDNES.cz

Nejnovější škodovka se na tuzemských silnicích objeví v květnu příštího roku. Pětidveřový hatchback Scala, který v nabídce nahradí model Rapid, má konkurovat Volkswagenu Golf, Opelu Astra, Renaultu Mégane nebo Fordu Focus.

Scala je pro Škodu významný model, na jehož přijetí záleží úspěch značky v nižší střední třídě. „Novým modelem Škoda Scala otevíráme novou kapitolu vozů kompaktní třídy,“uvedl včera při představení modelu v Tel Avivu šéf automobilky Bernhard Maier.

Zatímco rapid byl totiž skládačkou

z dílů ze starších škodovek – něco mezi modely Fabia a Octavia, scala stojí na modulární platformě MQB. Dostává tak tu nejmodernější techniku, díky níž má být konkurenceschopnější než odcházející rapid.

Hodit se to má tím spíš, že scala vstupuje do nejnabitějšího segmentu v Evropě. Říká se mu Golf-třída a stále je nejprodávanější kategorií aut. „Není to jen praktický a dostupný vůz pro všechny, jak si lidé u našich aut již zvykli, ale navíc má i velmi dynamický, sportovní a velice emotivní vzhled,“tvrdí šéfdesignér Oliver Stefani, který designové oddělení značky řídí od loňského září.

„Scala“znamená v latině a italštině schody nebo žebřík, což má podle automobilky odkazovat na pokrok vpřed. Podle informací iDNES.cz si název, který příliš nepasuje do tradičního pojmenovávání modelů značky, prosadilo vedení Škody.

Nepřetržitě na internetu

Nová škodovka dorazí v jediné karosářské verzi: protáhlém hatchbacku. Na předních sedadlech je dost místa, ještě větším překvapením je ale prostornost zadní části interiéru a nadprůměrně velký kufr se základním objemem 467 litrů.

Škoda ve 4,36 metru dlouhém voze slibuje využití technologií, které byly dosud určeny pro vyšší třídy. Prim na palubní desce hraje velký tablet s dotykovým displejem, a to ve všech úrovních výbavy. Měnit se bude jen jeho velikost podle množství funkcí.

Scala navíc jako první model značky dostane permanentní připojení k internetu, které bude mimo jiné pomáhat s aktualizací map, navigováním i streamováním hudby. Tento systému lze ovládat přes dotykovou obrazovku, gesty nebo hlasem.

A displej může také v kapličce pod volantem nahradit klasické ručičkové budíky.

„Škoda Scala tak chce oslovit mladší zákazníky, kteří jsou stále online, je pro ně důležitý design a kladou velký důraz na velkorysý prostor, který je typický pro značku,“komentuje Hermann Prax ze Škody Auto. K dispozici bude pět motorů, z čehož jsou tři benzinové, jeden naftový a jeden na zemní plyn.

„Ceník nového modelu automobilka oficiálně oznámí v průběhu ledna 2019, ve stejný okamžik také spustí konfigurátor a dealeři budou sbírat předobjednávky. Sériová výroba odstartuje v hlavním mladoboleslavském závodě automobilky v průběhu února a uvedení na trh je naplánováno na duben,“vypočítal pro iDNES.cz Vítek Pelc z tiskového oddělení Škody. Startovací cenu automobilka ani nenaznačila, mohla by se však pohybovat na úrovni 340 tisíc korun.

(fdv) Foto: Škoda Auto

Výraznější záď Nový hatchback Škody se na silnicích objeví v květnu příštího roku. Ceník mladoboleslavská automobilka oficiálně oznámí v lednu.

Foto: Škoda Auto

Moderní Škoda Scala se bude vyrábět pouze jako pětidveřový hatchback. Všechny verze budou mít uprostřed palubní desky displej s dotykovou obrazovkou (dole).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.