Nová Merkelová

Volbu šéfa německé CDU vyhrála těsně Annegret Krampová-Karrenbauerová

MF DNES - - Přední Strana - redaktorka MF DNES Jana Šafaříková

HAMBURK „Je to AKK!“znělo Německem bezprostředně poté, co delegáti CDU zvolili svou novou předsedkyni. Křesťanské demokraty, nejsilnější německou stranu, vede po odcházející Angele Merkelové další žena: 56letá Annegret Krampová-Karrenbauerová, běžně označovaná zkratkou AKK.

Je to zkušená politička, kterou si Merkelová sama vybrala. Ačkoli jí podporu nevyjádřila přímo, bylo zřejmé, že právě Krampovou-Karrenbauerovou Merkelová ve vedení strany uvidí nejradši. Merkelová tak může být spokojená, že stranu předává do „spřátelených“rukou. Revoluce se prozatím nekoná.

Vítězství AKK nicméně bylo velmi těsné. Ve druhém kole dostala 517 hlasů, zatímco pro jejího protikandidáta a vyhraněného kritika Merkelové Friedricha Merze hlasovalo 482 delegátů.

Na dvou stranách propasti

Výsledek ukazuje na hluboký předěl ve straně. Po dlouhých osmnácti letech, během nichž Merkelová zničila veškerou svou opozici, se začíná projevovat nespokojenost a frustrace, které po většinu minulých let jen bublaly pod pokličkou.

Krampová-Karrenbauerová se tak bude muset vypořádat s konzervativním křídlem CDU, kterému není po chuti přílišný posun strany od politického středu směrem doleva. Tedy s téměř polovinou CDU, která podporovala Merze a do určité míry také ministra zdravotnictví Jense Spahna.

Ani ten nakonec nedopadl úplně špatně – v prvním kole volby dostal 157 hlasů.

Včerejšek znamenal také loučení s dosavadní předsedkyní CDU Angelou Merkelovou. Tisícovka delegátů jí po závěrečném projevu v jejím rodném Hamburku dlouhé minuty tleskala vstoje. Jindy vždy stoická Merkelová byla dojatá.

Funkci kancléřky si Merkelová nicméně hodlá podržet až do dalších voleb v roce 2021. Z předsednictví strany a vedení vlády se tak stanou dvě oddělené funkce, a je proto zásadní, aby spolu Merkelová a AKK dobře vycházely. To by neměl být problém – vzhledem k podobnostem obou žen AKK dostala přezdívku „mini Merkelová“. Ta na to říká: „Je mi 56 let, mám tři dospělé děti a slušnou kariéru. Není na mně nic mini.“S Merkelovou si nicméně stylem myšlení i ohledně dalšího směřování strany notují.

Přesto se AKK vůči Merkelové už v některých ohledech vymezila. Její pojetí imigrační politiky je o něco přísnější, jasně například vystupuje za přísnější postih migrantů a žadatelů o azyl usvědčených z trestného činu, kterým chce také zakázat opětovný vstup na území schengenského prostoru. Na jaře příštího roku také plánuje uspořádat konferenci o dopadech migrace po roce 2015.

Foto: Reuters

Přichází AKK Po 18 letech v čele německé CDU střídá Angelu Merkelovou politička, které se pro podobné postoje přezdívá mini Merkelová.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.