Zeman proti kontrarozvědce

MF DNES - - Přední Strana - Karel Hrubeš reportér MF DNES

PRAHA Prezident Miloš Zeman pokračuje se svými výpady proti největší české tajné službě. Poté, co odmítl povýšit jejího ředitele Michala Koudelku do generálské hodnosti, označil ve čtvrtek její důstojníky za „čučkaře“a řekl, že kontrarozvědka sice ve svých výročních zprávách píše o ruských a čínských zpravodajcích, ale žádné nikdy neodhalila. Za Koudelku se vzápětí postavila většina vrcholných politiků včetně premiéra Andreje Babiše.

Sám šéf BIS pak odpověděl nečekaně ostře. „Za posledních pět let jsme zamezili desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem tzv. tichou cestou. Naše zákonné adresáty (mezi které Zeman patří – pozn. red.) jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působících na našem území a zcela tak ochromit její činnost,“uvedl Koudelka ve včerejším prohlášení.

Zemanovy výpady proti BIS začaly v době, kdy prezident pověřil kontrarozvědku úkolem, aby nalezla důkaz, zda se v Česku vyráběl jed novičok použitý při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. BIS však ve své zprávě odmítla, že by se novičok u nás vyráběl.

MF DNES získala od několika dobře informovaných zdrojů ze zpravodajské komunity informaci, že Koudelka měl původně ve své funkci skončit na podzim. „Existovala dohoda, se kterou byli srozuměni na Hradě, že Koudelka dostane generálskou hodnost, pokud pak odejde,“uvedl jeden ze zdrojů redakce. Koudelka však údajně nabídku odmítl. A rozhodl se, že navzdory tlaku z Hradu na své pozici setrvá.

Premiér Babiš v souvislosti s hodností pro Koudelku uvedl, že mu Zeman slíbil, že Koudelku jmenuje generálem. Právě i díky Babišovi je dnes pozice šéfa BIS Koudelky tak silná. „BIS odvádí profesionální práci, mám s nimi jen dobré zkušenosti. Vláda ani výbory Sněmovny neměly za uplynulé období k její práci žádné výhrady,“uvedl včera Babiš.

A podobně se vyjádřila řada dalších vrcholných politiků.

Například šéf ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda (ODS) řekl, že Zemanova vyjádření podrývají důvěryhodnost BIS. „Jeho popírání působení ruských a čínských zpravodajských služeb na území naší země spíše připomíná pořekadlo o potrefené huse. Já jako člen komise pro kontrolu činnosti BIS musím ocenit profesionální fungování a práci této tajné služby ve prospěch České republiky,“uvedl Benda.

Prezident je tak ve své kritice vůči BIS na politické scéně zatím osamocený.

Konec náměstka

Zásadní události se na začátku měsíce odehrály i v rozvědce ÚZSI. Ta sice nečelí politickému tlaku, ale musí se vypořádat s vyšetřováním svého hospodaření, které trvá už několik měsíců. Pozici druhého nejmocnějšího muže této služby opustil na začátku prosince nečekaně Radek Musílek. Ten je přitom dlouhodobě označován za muže blízkého premiérovi Andreji Babišovi a dlouho se spekulovalo i o tom, že by právě on mohl nahradit ředitele BIS Koudelku.

Ředitel ÚZSI Marek Šimandl však chtěl na pozici své „pravé ruky“někoho jiného. „Šimandl řekl, že s ním nechce spolupracovat, a to rozhodlo,“uvedl zdroj MF DNES blízký ÚZSI.

Musílek do své funkce přišel v době, kdy na ministerstvu vnitra seděl nynější ministr obrany za hnutí ANO Lubomír Metnar a vedl zmíněné vyšetřování hospodaření rozvědky, kvůli kterému musel v polovině května odejít mimo službu tehdejší ředitel ÚZSI Jiří Šašek.

Vyšetřování se týká investic rozvědky v řádech stamilionů korun, mimo jiné šlo o nákup přístrojů na odposlech telefonních hovorů zvaných Agáta. Podle dřívějších informací rozvědka nakoupila několik takových zařízení a věnovala je spřátelené zpravodajské službě v severní Africe. Minimálně jedna „Agáta“se však měla ztratit z inventáře rozvědky.

Zatím v tomto případu nebyl nikdo obviněn a vyšetřování i po několika měsících pokračuje.

Foto: ČTK

Ředitel BIS Michal Koudelka je pod dlouhodobým tlakem Hradu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.