Kočnerova Gorila

Nález u podezřelého z Kuciakovy vraždy Zatčený podnikatel měl v trezoru odposlechy politiků.

MF DNES - - Téma - Václav Janouš reportér MF DNES

Malý obyčejný flash disk vyvolal na Slovensku mezi politiky nebývalou paniku. Policejní tým vyšetřující vraždu novináře Jána Kuciaka jej nalezl při domovní prohlídce v trezoru Mariána Kočnera. Jsou na něm nahrávky kauzy Gorila, konkrétně odposlechy rozhovorů různých slovenských politiků se šéfem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem v bytě v bratislavské Vazovově ulici.

Politici až dosud tvrdili, že spis Gorila, který pořídila slovenská kontrarozvědka SIS, je nesmysl a žádné odposlechy neexistují. Nahrávky z let 2005 a 2006 z Kočnerova archivu teď ukazují, že přepis, který se objevil v roce 2011 na internetu právě bez odposlechů, je reálný. A tedy i podezření, že Penta se snažila ovlivnit přes politiky privatizaci některých podniků.

To, že Kočner disponoval kompromitujícími informacemi na vlivné osoby, nepřekvapilo novináře Toma Nicholsona, který o spisu Gorila psal jako první. „On se nikdy netajil, že má o všem mnoho informací, a varoval, že v pravý čas tyto informace využije. Rozhodně by nebylo překvapením, kdyby jeho trezory obsahovaly víc materiálů, jako je Gorila,“řekl novinář Nicholson.

Nahrávky nyní mají policisté, kteří vyšetřují únorovou úkladnou vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Kontroverzního podnikatele Kočnera, který je momentálně ve vazbě kvůli falšování směnek za 1,8 miliardy korun, podezírají, že si vraždu Kuciaka objednal. Právě kvůli tomu dostali povolení k domovní prohlídce a našli při ní USB disk. Šéf vyšetřovacího týmu „Kuciak“Peter Juhas by měl nahrávky co nejdříve předat Lukáši Kyselicovi, šéfovi kriminalistů, kteří vyšetřují už roky spis Gorila. Ani jeden z policistů se nyní k tomu, co dál bude s nahrávkami, nechce vyjadřovat, stejně jako generální slovenská prokuratura, která vyšetřování dozoruje. Vysvětlení je jednoduché – trestní řízení je neveřejné a k jednotlivým důkazům se policie ani prokuratura vyjadřovat nebude.

Každopádně o tom, že tajné nahrávky existují a Kočner jimi měl roky disponovat, už začínají promlouvat první slovenští politici. Například předseda opoziční strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík přispěchal s tvrzením, že Kočner mu v roce 2010 při jedné jejich schůzce pustil zhruba patnáctivteřinový záznam. „Jen tak mezi řečí připomněl, že má originální nahrávky Gorila. Vytáhl USB disk a dal ho do notebooku,“řekl slovenským Hospodárským novinám Sulík. Záznam měl mít patnáct vteřin a mluvil na něm mužský hlas. Kočner v tu chvíli podle Sulíka – tehdejšího šéfa Slovenské národní rady, obdoby Sněmovny – pronesl, že „Gorilu má celou“.

I proto teď slovenské vyšetřovatele musí zajímat, jak se Kočner k nahrávkám dostal.

Naopak bývalý premiér a předseda vládního Smeru Robert Fico se od začátku týdne vyhýbá jediné novinářské otázce – vlastně té klíčové: zda jej někdy Kočner kontaktoval nebo vydíral tím, že těmito nahrávkami disponuje. Fico před otázkami novinářů utíká, naposledy ve středu, kdy ze Sněmovny po schválení státního rozpočtu odešel po tiskovce dříve, než se mohli novináři na cokoliv zeptat. Fico je dnes jediný aktivní politik, který podle spisu odposlouchávaný byt navštívil.

Budoucnost nahrávek a toho, zda budou moci být následně použity jako důkazy u soudu, je nejistá. Už dříve slovenský ústavní soud rozhodl, že odposlouchávání bytu ve Vazovové ulici v Bratislavě bylo nezákonné a žádost o povolení odposlechů byla odůvodněna jen formálně bez skutečných důvodů. V tom případě tedy nemohou být užity u soudu jako důkaz.

Opozice nyní žádá, aby prokuratura nahrávky zveřejnila, už spis Gorila je veřejný, a není proto podle opozičních politiků důvod je tajit. Zároveň žádají vysvětlení, zda v Kočnerově trezoru byly i další výbušné kompromitující materiály. I to ponechává policie bez odpovědi. Slovenští novináři právě o tom, že Kočner shromažďoval kompromitující materiály na své oponenty, politiky i novináře, dlouhodobě spekulují. „Dlouhodobě se říkalo, že Kočner disponuje velkým archivem a sbírá špínu na politiky a další. Ostatně i našemu redaktorovi Jánu Kuciakovi v telefonickém rozhovoru vyhrožoval, že na něj bude sbírat špínu a zveřejňovat ji. Uvidíme, zda nahrávky jsou autentické, odpovídají spisu Gorila, nebo je v nich ještě něco víc,“říká Peter Bárdy, šéfredaktor webu aktuality.sk, pro který zavražděný Kuciak psal.

Marián Kočner už několikrát žádal o propuštění z vazby. Naposledy v polovině listopadu, kdy Specializovanému soudu v Banské Bystrici nabízel milion eur jako kauci, v přepočtu šestadvacet milionů korun. Soud žádost zamítl.

Dlouhodobě se říkalo, že Kočner disponuje archivem a sbírá špínu na politiky a další.

Spis Gorila Podezření z korupce politiků ovlivnilo na Slovensku volební kampaň 2012. Foto: Profimedia.cz

Podnikatel a politik. Marián Kočner (vlevo) měl nahrávky z odposlouchávaného bytu, který navštívil i expremiér Robert Fico.

Foto: Profimedia.cz, ČTK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.