Konec dalšího čekání

Pojišťovna odškodní oběti pádu lávky

MF DNES - - Praha - Matěj Ludvík redaktor MF DNES

PRAHA Krátce po tragickém pádu lávky v pražské Troji loni začátkem prosince se představitelé hlavního města předháněli v projevech účasti čtyřem zraněným, kteří v době zřícení po mostku zrovna procházeli. Původní zájem magistrátu o jejich další osud však rychle opadl.

Dostali sice jednorázový příspěvek 50 tisíc korun, plného odškodnění se ale ani po roce nedočkali. A tak si některé náklady spojené s léčbou museli hradit ze svého.

Pojišťovna totiž dosud čekala s vyplacením peněz na závěry policejního vyšetřování. To sice stále neskončilo, přesto se nyní situace zásadně změní. Nová radní pro legislativu Hana Marvanová (Spojené síly pro Prahu / STAN) se podle zjištění MF DNES na čtvrtečním jednání shodla se zástupci pojišťovny Kooperativa na urychleném odškodnění obětí. „Dohodli jsme se na postupu, že pojišťovna bude obratem plnit na základě pojistky Technické správy komunikací (TSK – městská společnost, pozn. red.). Pokud ale vyšetřování dodatečně prokáže, že zavinění nebylo na straně TSK, Praha naopak garantuje uhrazení částky pojišťovně z vlastních zdrojů, případně ze své pojistky,“vysvětluje podmínky dohody radní Marvanová, která se za hlavní město složitým případem zabývá.

Kdo pád lávky skutečně zavinil, zatím stále není jasné. Teprve policie určí, jestli to byla TSK, která mohla péči o lávku zanedbat, nebo třeba někdo stavbu poškodil či šlo o konstrukční vadu.

Peníze přijdou začátkem roku

Aktuálně magistrát s pojišťovnou připravují pro dohodu veškeré právní podklady a o věci bude ještě před samotným podpisem jednat také rada města. Pokud se obě strany skutečně domluví, znamená to, že zranění už nebudou muset čekat další dlouhé měsíce či roky na výsledek vyšetřování. „Cílem je, aby bylo možné rychle odškodňovat. Poškození potřebují prostředky hned, nemohou čekat několik let,“tvrdí Marvanová.

Domluvu s hlavním městem potvrzuje i Kooperativa. Podle jejího mluvčího Milana Káni by pojišťovna mohla peníze rozeslat nejdříve začátkem roku 2019.

„S magistrátem jednáme o vstřícném řešení pro poškozené při pádu trojské lávky. Pokud se vše podaří vyřešit, mohli bychom zálohu na pojistné plnění vyplatit v prvním čtvrtletí příštího roku,“sdělil Káňa. Kolik přesně by měla pojišťovna vyplatit čtyřem obětem, dosud není jasné. Podle Hany Marvanové už dvě osoby, které utrpěly těžká zranění, vyčíslily své požadavky na odškodnění dohromady na 1,5 milionu korun.

„Zatím je doloženo bolestné, určitě ale budou dokládány i další nároky, jako je třeba ztížení společenského uplatnění,“jmenuje radní a zároveň advokátka Hana Marvanová. Závažnost zranění u zbylých dvou poškozených byla menší, proto by se v jejich případě mělo jednat o nižší odškodné.

Pokud dojde k převodu peněz v dohledné době, vyhne se Praha ještě dalšímu problému. Oběti totiž kvůli dosud marnému čekání zvažovaly domáhat se odškodnění podáním žaloby na Prahu. Hrozba soudního sporu však nyní s největší pravděpodobností pomine.

Praha prověří další mosty

Podobné konstrukce mostů a lávek, jako byla ta v Troji, hojně vznikaly před několika desetiletími technologií takzvaného předpjatého betonu, kdy je do jednotlivých betonových dílů vložena ocelová výztuž. V poslední době se však ukazují jako problematické. Kromě trojské lávky se nečekaně letos v polovině srpna zřítil i podobně konstruovaný Morandiho most v italském Janově.

Pražský magistrát aktuálně nechává prověřovat stav svých 780 mostů a lávek, které jsou vinou dlouhodobě špatné údržby mnohdy ve velmi špatném technickém stavu. A zhruba tři stovky z nich je právě s předpjatou konstrukcí. Na ně se nyní hodlá magistrát zaměřit přednostně. I proto podle včerejšího vyjádření primátora Prahy Zdeňka Hřiba (Piráti) navýší město počet mostařů, kteří provádějí diagnostiku mostů.

Stejnou technologií vzniklo v roce 1980 také předmostí Hlávkova mostu u Vltavské v Praze 7, které bylo koncem letošního října z bezpečnostních důvodů dočasně uzavřeno pro automobily, ale i tramvaje, které projíždějí pod ním. Teprve po týdnu se sem doprava částečně vrátila. Narychlo povolaná firma však musela nejprve popraskanou konstrukci provizorně podepřít čtyřmi masivními podpěrami. Tyto práce vyšly TSK na několik milionů korun.

Foto: archiv MAFRA

Tragický pád Právě před rokem se zřítila trojská lávka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.