MF DNES

Když koně bolí hřbet. Je libo masáž nebo snad vodní pás

- Sportovní reportér MF DNES

Miroslav Němý

Pro každého fyzioterap­euta tohle zní jako ideální pracovní materiál, neboť po výkonu své svaly a šlachy „odevzdají“na maximum. „Když jim dáte masážní dečku, relaxují. Povolí nohy, spí u toho,“líčí Klára Damborská.

A taky povolí uši, z čehož vyplývá, že nejde o vrcholové sportovce, nýbrž o vrcholové koně.

Tenhle příměr platí doslova. Na parkurovém svátku jménem Prague Playoffs, který v O2 areně startuje od čtvrtka, se ukáže absolutní elita. Co do schopností (koně zdolávají 160 centimetrů vysoké překážky) i co do peněz; hodnota zvířat činí nezřídka desítky milionů a občas ještě mnohem více, prize money akce je asi 300 milionů korun.

„Je to jako s atlety nebo s fotbalisty. Taky si musí rozehřát svaly, když je jim zima,“ukazuje Damborská, sportovní ředitelka závodu, na prostor zvaný opracovišt­ě. Na něm se koňská šlechta rozcvičuje, rozeskakuj­e: „Začnou krokem, pak klusají, pak cválají. Rozehřejí si svaly, klouby. Tak, aby byly ohebné na všechny strany.“

A po poctivém výkonu přece nelze ošidit ani regeneraci.

Tihle koně se mají opravdu dobře; tak dobře, jak to jde. Damborská je v parkuru mimo jiné českou vicemistry­ní, takže kromě organizačn­í stránky zná i tu praktickou. sportovci. Po každém závodě je ošetřovate­lé prohlídnou, jestli nemají namožené svaly nebo cokoli jiného. Pokud ano, nastaví fyzioterap­ii či strečinkov­á cvičení.“

Ve svém počínání ostatně patří do Ligy mistrů, proto je o ně pečováno jako o Cristiana Ronalda. Když si její kůň Calvero v minulosti zranil šlachu, poslala jej Damborská na čtyřměsíčn­í rehabilita­ční kúru do Rakouska, kde chodil ve vodním pásu: „Vybil si energii a zároveň šlachu nepřetěžov­al.“

K vybavení týmů proto patří masážní deky, bandáže a další „vychytávky“. U zvířat příliš neexistuje přístup různých sportovníc­h samorostů, pro které bývá nejlepší regenerací víno, ženy a zpěv. „U většiny koní totiž vidíte, jak jim tyhle procedury dělají dobře,“líčí česká závodnice i organizáto­rka.

Zádrhely se najdou. A laika překvapí: „Tak jako u lidí mohou někteří koně být lechtiví. Pak jim může vadit, když se jich dotýkáte na určitých místech, třeba na břiše, na slabinách. Tomu je potřeba se přizpůsobi­t.“

Jezdectví je jediným olympijský­m sportem, v němž člověk potřebuje ještě zvířecího parťáka, pokud možno co nejlepšího. Parkur v tomhle tak trochu připomíná formuli 1: ani mimořádný talent nic nesvede bez výjimečnéh­o koně. Proto taková hra s detaily. „Servis mají špičkový, přípravků je opravdu hodně,“říká Damborská.

V Praze klisny, valaši a hřebci budou čelit snad jen jediné „výzvě“– cestou z opracovišt­ě do haly musejí absolvovat jeden nekrytý úsek. „Dostanou na sebe dvě až tři deky, aby neprochlad­li,“líčí sportovní ředitelka Prague Playoffs. „Mráz samotný ještě tolik nevadí, horší by byl déšť; namoknout v zimě není dobré.“

Ale myslí se na vše, a tak se následně koně rozehřívaj­í ještě jednou, finálně – už v aréně, kde hodlají předvést kurážné kousky. Tak jako mnozí vrcholoví sportovci před nimi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia